A WSUS működése (folytatás)
3.
Automatic Updates: a kliensoldali elem, amely a Windows 2000 SP3 óta minden operációs rendszerben beépítetten megtalálható (a Windows 2000 SP2-re telepíthető, korábbi operációs rendszerekre nem). Ha nincs WSUS beállítva a hálózatban, akkor a gépek e komponens segítségével a háttérben külön-külön kapcsolódhatnak közvetlenül a Microsoft Update szerverekhez.
A WSUS újdonságai
- többféle termék frissítése (Windows, Office, SQL Server, Exchange és még várható bővítés)
- Frissítések típus/termék szerinti ELŐZETES kiválasztása (termékcsalád, frissítés súlyossága illetve nyelve), azaz nem kell letöltenünk mindent mint a SUS-nál
Frissítésenként négyféle művelet között választhatunk a jóváhagyás (approve) során, ezek a következőek:
- Install: szimpla telepítés
- Remove: eltávolítás (csak akkor ha a frissítés támogatja, de egyelőre nincs ilyen)
- Detect-only: csak felmérés, azaz mely gépekre szükséges telepíteni az adott frissítést?
- Decline: elutasítás
Itt kell még megemlíteni a csomagonként alkalmazható Deadline fogalmát (lásd a következő ábrát), ami egy határidőt jelent, melyet elérve mindenképpen települni fog a kijelölt frissítés a kliensen. Szóljunk egy meghatározó újdonságról is, a csoportok kialakításának lehetőségéről, amely - és ez könnyen belátható -, nagyban segít például a frissítések tesztelésében, vagy a hálózatunkon belüli nyelv/típus/funkció szerint eltérő gépek frissítéseinek szétválasztásában. A csoportosítás technikai kivitelezése, (targeting) szintén két különböző módon történhet, a SUS-hoz hasonlóan a Csoportházirend illetve a regisztrációs adatbázis módosítása segítségével (Client-side Targeting), vagy közvetlenül a WSUS webes admin felületén kézzel mozgatva a felismert gépeket (Server-side Targeting, tipikusan AD nélküli, munkacsoportos környezetben). A választásunkat a WSUS konzolon az Options/Computers Options ponton érvényesíthetjük.
Folytassuk az újdonságok listáját, immár csak röviden:
- aprólékos, részletes jelentések készítése
- migráció és import/export lehetőségek
- BITS 2.0 és a delta tömörítés
- adatbázisok: MSDE, SQL, WMSDE (csak Windows Server 2003)
- automatikus szinkronizálás WSUS szerverek között (frissítések, csoportok, jóváhagyások)
- a WSUS konzol több nyelven, többek között magyarul is elérhető
- a 80-as mellett a 8530-as portra is beállítható
- automatikus kliens alkalmazás frissítés (self-updating)
A tömör felsorolás után ugorjunk egy nagyot és nézzük a problémákat, finomságokat, korlátokat, kérdés-válasz formájában.