A Greenpeace szervezet és a Diverziti Egyesület ez alkalommal az Utolsó Fogás (End of the Line) című dokumentumfilmet vetítik a Fővárosi Állat- és Növénykertben. A Varázshegynek keresztelt új interaktív bemutatótérben a film vetítése mellett számos érdekes kiállítás is lesz. Az „Őstengerben” tőrfarkú rákokkal, rájákkal, medúzákkal, kúszógébekkel ismerkedhetnek a látogatók, az „Óriások csarnokában” pedig más tengeri óriások mellett egy ámbráscet életnagyságú modellje is megtekinthető.
Az Utolsó Fogás a tengeri élővilág helyzetét mutatja be. A halállományok 70-80 százaléka a túlzott mértékű halászat miatt veszélyeztetett helyzetbe került, 13 százaléka teljesen összeomlott. Ráadásul Európában a korszerűsített technikai eszközök révén a halászflották a rendelkezésre álló halak két-háromszorosát is kifogják. Mégis az Európai Unió évi egy milliárd eurós támogatást ad a halászcégeknek, akik embertelen módon bánnak a kifogott állatokkal. Az emberiség felelőssége óriási, hiszen sokszor hajlamosak vagyunk úgy gondolkodni, hogy készleteink nem végesek, az élővilág nem tűnhet el nyomtalanul.
A FAO (Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet) és az Európai Unió is régen felismerte, hogy a túlzott halászat fajok kihalásához vezethet. Ám érdemi változás mindeddig nem történt. Az Európai Bizottság kidolgozta a Közös Halászati Politika reformjának tervezetét. A reform lényege, hogy a halászflották számát és a kihalászható fajok kvótáját is csökkentik. Rodics Katalin, a Greenpeace kelet-közép-európai halászati szakértője úgy nyilatkozott: „Mindenek előtt csökkenteni kell a flották méretét. Fontos, hogy csak azok kapjanak halászati engedélyeket, akik a legkisebb környezeti kárral végzik tevékenységüket, és a legjobban hozzá járulnak a helyi közösségek fejlődéséhez. Emellett a sérülékeny területeken és a fontos élőhelyeken meg kell tiltani a halászatot.
A döntés az Európai Tanács és a Parlament kezében van, és ebben a tengerekkel nem rendelkező tagállamoknak is szavuk van. A világ tengereinek élővilága az egész emberiség közös öröksége és fontos az egész kontinens élelmezése, sőt még a klímaváltozás szempontjából is.” A film előzetese ide kattintva nézhető meg.
Helyszín: Fővárosi állat- és Növény Kert Varázshegy Időpont: Június 8. 17. óra Élővilágunkat veszély fenyegeti.
Te mennyit tudsz ezekről a problémáról? Gondolataidat oszd meg velünk kommentben!