Áradások a Himalájában?
A világ tetejének e két országában a hőmérséklet a 70-es évekhez viszonyítva egy fokkal emelkedett. Nepál 3200 gleccserének és 2300 gleccsertavának, Bhután 670 gleccserének és 2600 gleccsertavának alakulását műholdas és légifelvételek elemzésével is figyelemmel kísérik. Megállapítást nyert, hogy változásuk jelentős. Például a bhutáni Rapahteng Tsho gleccsertava, amely 1986-ban 1,6 km hosszú, 0, 96 km széles és 80 méter mély volt, 1999-ben 1,94 kmx-1,13mx107 méter mély lett. Táplálója a Tradkarding gleccser pedig évente több mint 20 kilométerrel kesz kisebb.
Programok ugyan születnek a katasztrófák elkerülésére, de pénzügyi eszközökben nagy a hiány. Nepál a Föld egyik legszegényebb országa. Munkálatok folynak jelenleg a nepáli Tsho Rolpa-tó vízszintjének közel 30 méteres apasztására, mivel felülete az 50-es évektől hatszorosára nőtt. Az alatta lévő völgyekben 10 ezer ember, több ezer állat, hidak és egyéb infrastruktúra van veszélyben.
A védelmi munkát nehezíti, hogy a gleccsertavak sok esetben nehezen hozzáférhető zónákban vannak. Nemzetközi szervezetek és egyes országok segítik ugyan a nepáli és bhutáni kormányokat gyors riasztási rendszerek telepítésében, de ez nem elég. 2002-t az ENSZ a hegy nemzetközi évének nyilvánította, hogy felhívja a figyelmet ezekre az égető problémákra. A hegy világcsúcsa október 29. és november 1. között lesz Biskekben, a Kirgiz Köztársaságban.
(gluck)