Hogyan etessük a madarakat?
2013/12/31 08:00
4229 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.

Néhány hasznos ismeret és tanács madárbarátoknak - jön a madáretetős időszak.

A hazai madárfajokról

A világon előforduló mintegy 10 ezer madárfaj közül közel 400 faj fordul elő hazánkban. Többségük a hűvösebb idő beköszöntével, a nappalok rövidülésével délebbre költözik, ezek az ún. költöző madarak. Néhány faj azonban próbál alkalmazkodni a szélsőséges időjárási körülményekhez és az egész évet hazánkban tölti. Nekik komoly kihívást jelent a hideg, illetve a hó megjelenésével a táplálékszerzés.

Leggyakoribb telelő madaraink

A verébméretű, egyébként a házi verébbel szoros rokonságban álló széncinege gyakori vendége a lakott területeknek. Városi parkokban, udvarokban gyakran találkozhatunk vele, jellegzetes fekete feje, fehér arcfoltjával könnyen azonosíthatóvá teszi. A főként rovarokkal táplálkozó, bár mindenevő cinke „nyitnikék” énekéről is könnyen azonosítható. Védett.

Széncinege

A tengelic szintén gyakori vendég a kertekben a téli időszakban, jellegzetes tarka mintázatáról könnyen beazonosítható. A hóborította időszakban rendkívül nehezen talál magvakat, nem csoda, hogy egész napját a hó feltúrásával tölti táplálék reményében.

Tengelic

A zöld küllő termetes, másfél-két arasznyi méretű harkályféle. Jellegzetes zöld színe és piros fejtető foltja könnyen felismerhető. Erdei madár, bár élelmét nem ritkán réteken gyűjti. A téli, ínséges időszakban ritkán ugyan, de városi parkokban is megfigyelhetjük.

Zöld küllő

A nagy fakopáncs szintén harkályféle, a zöld küllőnél azonban kisebb termetű faj. Táplálékát a fákban élő rovarok adják, ezzel magyarázható, hogy csőrével végig kopogtatja a fatörzset. Az üreges részekben bukkan rá táplálékára. Lakott településeken sem ritka, táplálékszerzéséből adódóan a téli időszak csak kissé nehezíti életét, legalábbis az élelemszerzés tekintetében.

Nagy fakopáncs

Miből készítsünk madáretetőt?

Bármiből! Ugyan a fából készült, szépen kezelt, kidíszített madáretetők rendkívül mutatósak erre a célra lényegesen egyszerűbb eszközök is megfelelnek. Ezek közül az elhasznált PET-palackot emelnénk talán ki, amely könnyen beszerezhető és tulajdonképpen az újrahasznosítás egy lehetőségét biztosítjuk. Természetesen, akinek van kedve, ideje, ügyessége készíthet rendkívül dekoratív etetőket. A készítésnél a legfontosabb szempont az legyen, hogy az etetőbe helyezett élelmet a szél ne fújja el és lehetőleg nedvesség ne érje.

Madáretető3

Hová helyezzük ki a madáretetőt?

Bárhová! Amire ügyeljünk, hogy ragadozók, akár a házi kedvenc kutya vagy macska ne érje el. Városban is számolnunk kell menyéttel, nyesttel, így lehetőleg nehezen hozzáférhető helyre, pl. egy faágra lógatva helyezzük el az etetőt. Természetesen úgy, hogy az élelem utánpótlása ne ütközzön jelentős akadályokba. Madáretetőt kihelyezhetünk akár az ablakba is, nem szükséges feltétlenül kert.

Mivel etessük a madarakat?

Ez a legfontosabb kérdés! Különösen annak ismeretében, hogy sokan azt hiszik a kenyér, száraz kenyér a legmegfelelőbb, holott pont ezekkel ártunk a legtöbbet! Soha ne adjunk a madaraknak kenyeret, kenyérmorzsát! Ezzel csak ártunk nekik. Elsősorban olajos magvakkal etessük őket, a napraforgó mag kiválóan megteszi. Magas tápanyagtartalommal bír a szalonna. Adhatunk kölest, diót, mogyorót. Egy-egy alma vagy egyéb gyümölcs szintén hasznos lehet.

Fontos a folyamatos etetés!

A legnagyobb hibát akkor követjük el, amikor az etetőhöz szoktatott madarakat cserbenhagyjuk. Ne hagyjuk abba az etetést, erre mindig ügyeljünk!

Ne feledkezzünk meg az ivóvízről sem!

Kevesen gondolnak arra, hogy a fagyott víz (jég, hó) a madarak folyadékpótlásának kielégítésére nem alkalmas. Így az itatás majdnem olyan fontos, mint az etetés!

További információk:

Marsi Zoltán cikke