"Nem csak abból áll az aktivista feladata, hogy valamihez odaláncolja magát."
|
Mára a Greenpeace világméretű szervezetté nőtte ki magát. A világ 39 országában működtet irodát, melyekben közel ezer ember együttműködő munkája adja azt az erőt, amivel a szervezet szembe tud szállni a környezetszennyezőkkel, és - ha szükséges - változtatásra tudja bírni őket. A legkülönbözőbb országokból, kultúrákból és vallási felekezetekből származó, különböző politikai nézeteket valló emberek szövetkeznek itt egyetlen közös célért: Földünk megőrzéséért saját, és a jövőbeni generációk számára, hogy az Élet továbbra is változatos lehessen.
A magyarországi Greenpeace elsődleges célja a környezetvédelem, amit erőszakmentes eszközökkel kívánnak megvalósítani. Eddig elsősorban a Tisza vízminőségével foglalkoztak, tanulmányokat készítettek, melyekben rámutattak a legfontosabb szennyezési gócpontokra. Kalovits Judit a Greenpeace magyarországi csoportjának szóvivője a szervezet munkájába avatott be bennünket.
|
- Mi adta az apropót a magyarországi megalakulásnak?
- 2000 januárjában - amikor Romániában a Tiszán az a nagyon súlyos ciánszennyeződés történt Nagybányánál - merült fel a gondolat, hogy Magyarországon is legyen Greenpeace. Azóta történtek az előzetes felmérő munkálatok, míg végül tavaly júniusban megnyitott az irodánk. Lévén, hogy Magyarország hamarosan az Európai Unió tagja lesz, nagyon számít, hogy egy ország mennyire zöld, és a zöld törvényeket mennyire fogja megszavazni.
- Milyen visszajelzéseik vannak az eddigi itthoni működésről?
- Mikor megnyílt az iroda naponta több száz telefonhívást kaptunk, különböző bejelentésekről. Ami azt mutatja, hogy az emberek azt gondolták: végre van valamilyen hely, ahova ők fordulhatnak a különböző környezetvédelemmel kapcsolatos problémákkal.
- Ezek civil bejelentések voltak?
- Egyértelműen civil bejelentők, de a legkülönfélébbek. Illegális veszélyes hulladék tárolásától kezdve a szomszéd kivágja előttem a fát című bejelentésig mindenfajta volt. Természetes, hogy mindegyikkel nem tudunk foglalkozni, hiszen a Greenpeace éppen arról híres, hogy nagyon-nagyon hatékony kampányaink vannak, ugyanakkor nem foglalkozunk minden témával, éppen a hatékonyság érdekében. Ha valaki egy olyan problémával keres meg bennünket amivel mi nem foglalkozunk, akkor keresünk egy olyan civil szervezetet, amelyik segíteni tud az adott betelefonálónak. Volt már olyan akciónk, amelyet közösen csináltunk egy vagy több civil szervezettel, volt olyan is, amit mi kezdtünk el szervezni, sőt olyanra is akadt példa, amihez a mi segítségünket kérték ilyen-olyan támogatást illetőleg, és mindegyiknek igen pozitív volt a végkicsengése.
- Úgy hallottam, hogy igen nagy titokban szervezik az egyes kampányokat.
- Természetesen fontos az, hogy ne derüljön ki előre, hol szervezünk akciót, hisz az akár a megmozdulás akadályát is jelentheti. Ugyanakkor, aki figyelemmel követi a Greenpeace munkáját, azt "nem éri meglepetés": először mindig tárgyalásos úton keressük a megoldást, csak elutasító válasz esetén nyúlunk "keményebb eszközökhöz".
- Ha valaki többet szeretne tenni a környezetéért, esetleg segíteni szeretné a szervezet munkáját, az megteheti?
- Természetesen! Mintegy fél év alatt 600 ember jelezte, hogy szeretne aktivista lenni, ami nagyon nagy szám. Mi pedig nagyon örülünk, hogy ennyi ember van, aki fontosnak érzi, hogy tegyen a környezetért.
- Bárki lehet aktivista?
- Bárki lehet, és nem csak abból áll az aktivista feladata, hogy valamihez odaláncolja magát. Sokrétű feladatok özöne várja azokat, akik szeretnének valamit tenni nálunk. Van, aki csak irodai munkát szeretne, akad aki a fordításokban tud segíteni, vagy aki akcióinkban vesz részt, hiszen általában az a legérdekesebb. Aki jön hozzánk és keresi az irodában Aranyi Katalin aktivista koordinátorunkat, személyre szabott munkát fog találni magának, vagy ha nem, akkor együtt keresünk.
Iroda telefonszáma: 266-7776, internet: www.greenpeace.hu, info@greenpeace.hu
Fontos kampányok - fontos sikerek (1971 - 2001)
1971-ben egy maroknyi bátor ember nekivágott a tengernek egy bérelt halászkutterrel, hogy tiltakozzon az amerikai atomtesztek ellen. "Let's make it a green peace" volt a környezetvédők mottója - elérkezett a Greenpeace születésének órája. A teszteket még ugyanabban az évben leállították.
1972 - Első akció a francia atombomba-tesztek ellen
A dél-csendes-óceáni teszteket 1975-ben felfüggesztik.
1975 - Első bálnavadász-akciók - Greenpeace-aktivisták manővereznek gumicsónakjukkal a bálna és a bálnavadászok szigonyai között.
1986-ban életbe lép egy nemzetközi bálnavadászati tilalom.
A '70-es évek közepén a Cree indián törzs sámánja a Greenpeace-nek a "Rainbow Warriors" - (Szivárvány-harcos) megtisztelő címet adta. Ez az indiánasszony, "Eyes of Fire" régi jóslásával függ össze: ha a Föld beteg és pusztulni kezd, akkor a világ összes országából az emberek össze fognak jönni, hogy megmentsék a Földet a szennyeződéstől és a pusztulástól - ezek a Szivárvány-harcosok.
Fotó: (c) Greenpeace
1978 - A"Rainbow Warrior" nevű Greenpeace-hajó megakadályozza a nukleáris hulladékok elsüllyesztését az Atlanti-óceánban.
1983 - Elhatározás születik arról, hogy 10 évig nem süllyesztenek el nukleáris hulladékot a tengerben.
A '80-as évek elejétől száll síkra a Greenpeace a hulladéklerakás ill. a víz és levegő vegyi szennyezése ellen.
1989-ben beszüntetik a hígsav-kiürítést az Északi-tengerbe.
1987-ben beszüntetik a mérgezőhulladék-elégetést az Északi-tengeren.
1993 - Világszintű tilalom születik a mérgező hulladékok tengerbe történő elsüllyesztéséről.
1994 - Megtiltják az ipari országokból Kelet-Európába és a Harmadik Világ országaiba történő mérgezőhulladék-szállítást.
2001 A Világközösség határozatot hoz a hosszúéletű környezeti mérgek gyártásából és felhasználásából történő kiszállásról.
1985 - A francia titkosszolgálat két bombával elsüllyeszti Auklandnál a "Rainbow Warrior" Greenpeace - hajót. A Greenpeace fényképésze, Fernando Pereira ennél az akciónál életét veszti. A hajó úton volt Mururoa Atoll-ba, hogy megakadályozza a francia atombomba-teszteket. De -"You can't sink a Rainbow" - egy szivárványt nem lehet elsüllyeszteni.
1987 - A Greenpeace megnyit egy Antarktisz-állomást a kontinens védelme céljából.
1991 - Egy szerződés 50 évre garantálja az Antarktisz védelmét.
1989 - A Greenpeace fellép az őserdők védelméért.
1994 és 2001 között több óriási területu ôserdô került Kanadában védelem alá.
1999 - Brazíliában megszigorítják a környezetvédelmi törvényt az illegális erdőirtás ellen.
A 90-es évek elején Greenpeace elindítja klíma-kampányát.
1990 - Világméretű tilalom születik az FCKW, mint "ózonréteg-gyilkos" ellen.
A Greenpeace 1992-ben egy kelet-németországi céggel közösen bemutatja a világ első FCKW- és FKW-mentes hűtőszekrényét ("Greenfreeze").
A Greenpeace kezdettől fogva különleges figyelmet fordít a tengerek védelmére.
1995 - A Shell olajkonszern megígéri a Greenpeace-nek, hogy nem süllyeszti el a tengerben Brent Spar nevű olajfúró-platformjátt.
1998 - Egy 15 éve tartó Greenpeace-kampány eredményeként a halászflottáknak az EU megtiltja a vontatóháló használatát.
A '90-es évek közepe óta a Greenpeace síkraszáll a géntechnológia földeken és ételekben való alkalmazása ellen.
1997-ben Ausztriában elsőként megtiltják a géntech-kukorica importálását. Más országok hamarosan követik példáját.