1. TED Talks
A „TED talks” egy fantasztikus csatorna, ami a legjobb TED előadásokat gyűjti egy csokorba a tudomány, művészet, oktatás, politika, a gazdaság és még az élet számtalan területéről. Ez nem a hagyományos értelemben vett tudományos oldal, ennek ellenére olyan sok és nagyszerű beszélgetést/videót láthatunk a világ vezető tudósaival, művészeivel, gazdasági szakembereivel, ami fölött nem lehet átsiklani. Egy hatalmas, sokszínű csokor a legjobb videókból, lenyűgöző előadóktól - ez teszi ezt a csatornát a 10-es lista élére.
2. Veritasium
A „Veritasium” nevű csatornán található produktumok olyan videók, amelyek egyszerre tanítanak és szórakoztatnak is. Egyszer csak jön egy szakállas ember, aki magyaráz, megmagyaráz, tanít, eloszlatja a tévhiteket és megmutatja a fizika humoros oldalát is. Ez a csatorna a következő témák köré épül: tudományos kísérletek, tévhitek, és az összes olyan érdekes téma, mint például a szabadon eső rugó (slinky drop) - és amit sokan utálnak, azok a tudományos dalocskák.
3. The Science Channel
A „Science Channel” elnevezés eléggé általánosan hangzik, valójában ez a tudományos ismeretterjesztés egyik nagyszerű példája. Több mint 300 videót nézhet meg az érdeklődő, amely mindent elmagyaráz, miközben szórakoztat és tanít is egyben, az ajtón viszi be a fizikát. Ha nem érted a Higgs-bozon lényegét, vagy éppen a legújabb Hubble űrteleszkóp által készített képeket szeretnéd megnézni, akkor látogass el erre az oldalra.
4. Minute Physics
A „Minute Physics” a fizika megszállottjainak egyik kedvenc törzshelye. A nevéből is sejthető, hogy itt minden megtalálható, ami a fizikai jelenségekkel kapcsolatos, 1 percben (vagy 2-ben vagy 3-ban, ha ez szükséges a megértéshez). Vicces, pörgős és nagyszerű animációkkal tarkított kisfilmek, amelyek segítenek a megértésben/tanulásban - kell ennél több?
5. Sixty Symbols
Nagyszerű videók a fizika és a csillagászat témakörében. Ez egy humoros, oktatási célból készített gyűjtemény, amely hasonlít a Veritasium és más hasonló csatornákra, ám egy kicsivel komolyabb témákkal operál. Tanulás és szórakozás, ez itt egy időben is megtehető.
6. Smarter Every Day (Minden nap okosabb)
Már a névválasztás is utal a csatorna küldetésére. Minden egyes nappal legyünk okosabbak - ez mindenki számára kitűzhető cél lehetne. A csatorna a világ felfedezését mutatja meg a tudomány segítségével. Gondolkoztál-e már valaha el azon hogy a macskák miért mindig a talpukra esnek? Vagy azon, hogyan működik a rakéta? Tucatnyi érdekes kérdésre, felvetésre kaphatsz választ ezen az oldalon. A válaszok viccesek, humorosak, látszik, hogy készítői a tudományos ismeretterjesztés szakemberei.
7. Backstage Science
Ez a nagyon érdekes csatorna a tudomány valóságshow-ja! Talán már a nevéből is kitalálható, hogy ez a csatorna elkalandozza a nézőt Anglia legfontosabb és legérdekesebb intézményeibe, azok minden zeg-zugába. Ez azonban nem minden, mert ezenkívül található néhány nagyszerű Kérdezz- Felelek (Q&A)neves tudósokkal, akik bemutatják és elmagyarázzák az mindennapi munkájukat. Azon diákok számára ajánlott ez a csatorna, akik a tudomány területén szeretnének karriert csinálni.
8. Bad Astronomy
A „Bad Astronomy channel” működtetése Phil Plait amerikai csillagász nevéhez fűződik, aki híres szkeptikus, és egyben James Randi Alapítványának korábbi vezetője. Sokaknak ismerős lehet a neve a Discover Magazine’s Bad Astronomy blog oldaláról, és a TED beszélgetésekről.
A csatorna célul tűzte ki, hogy minél több tudományos tévhitet oszlasson el és választ adjon az érdeklődők és a nézők kérdéseire. Ez nagyon egyszerűnek hangzik, de arra, hogy minél egyszerűbben magyarázza el a dolgokat, kevés embernek van tehetsége (Phil-nek megvan). Ez teszi a csatornát igazán használhatóvá, szerethetővé és hasznossá. Az utóbbi időkben kevés új videó kerül fel, de a már fenn lévő több mint 151 videó is nagyon értékes a tudományok kedvelői számára.
(Cikkünk a physicsdatabase.com cikke alapján készült.)
Zsigó Zsolt cikke