Karneváli mulatságok alkalmával viszont eredetileg azért készültek, hogy a résztvevőket ne lehessen felismerni, hogy minden társadalmi osztály szabadon, együtt ünnepelhessen a karneválon. A beöltözés hagyománya a mai napig élő szokás a gondolák városában, akár teljes családok egymással harmonizáló jelmezt öltenek és vegyülnek el a karneváli forgatagban.
Maszkok és a történet, ami mögöttük van
A velencei maszkok állandó figurákkal, hagyományosan ugyanazokkal a színekkel, motívumvilággal készülnek. A Commedia dell’ arte szereplői egy-egy emberi tulajdonságot, jellegzetes személyiségtípust ábrázolnak, történetük nemcsak érdekes, hanem nagyon tanulságos is.
Bauta:
A hagyományos velencei maszk az egész arcot elfedi, jellegzetessége a makacs, erős, hegyesen kidolgozott áll. Meglepő részlete, hogy nincs szája. Színe fehér vagy aranyozott. A viselet a vörös köpennyel és háromszögletű kalappal alkot egészet.
A Bautát csak velencei polgárok, csak és kizárólag arisztokraták viselhették. Viselését szabályozták. Kötelező volt például bizonyos politikai döntéshozatalok alkalmával, ahol anonim módon kellett eljárni.
Columbina:
A Columbina egy fél arcot takaró maszk, arannyal, ezüsttel, kristályokkal és tollakkal gazdagon díszített. Pálcával tartják az arc elé vagy szalaggal kötik a fejre.
Neve „kis galamb”-ot jelent. Ő nyitja meg a karnevált azzal a jelenettel, hogy leereszkedik a velencei harangtoronyból egy kötélen, konfettit és szalagokat szórva az emberekre.
Medico Della Peste:
Hosszú csőrével, szemüveges szemeivel az egyik legbizarrabb és leginkább felismerhető velencei maszkok egyike. A maszk története a 17. században élt Charles de Lorne francia orvos nevéhez fűződik, aki eredetileg a fertőzésektől való védelem céljából viselte. Az ijesztő megjelenésről úgy tartották, elűzi a gonosz démonokat, ugyanakkor fontos gyakorlati haszna is volt a csőrszerű nyúlványoknak. Az üregbe különböző gyógynövényeket töltöttek, így az orvosok gyógyfüves levegővel erősítették meg az immunrendszerüket. Hagyományosan fekete kalap, hosszú, fekete köpeny, fehér kesztyű és bot illik hozzá.
Moretta:
Népszerű, nőknek készült maszk volt Velencében. A fekete, fátyollal végződő álarc a női szépség megtestesítője, úgy, mint női fej, a test és az elme. A maszkot a viselője úgy tudta viselni, hogy egy gombra harapott. Fordítása "néma cselédlány". Ezt a maszkot 1760 óta nem viselték széles körben.
Volto:
A Larva vagy Volto maszk az egész arcot eltakaró maszk. Jellemzően fehér színű. A larva a maszk illetve a szellem szavak latin megfelelőjéből származik. A Bautához hasonlóan lehetővé tette, hogy viselője inni, enni, lélegezni tudjon a maszk viselése közben is. Köpennyel és háromszögletű kalappal hordták.
A Commedia dell’arte szereplői
Arlecchino:
Bolondjelmez, színes rombusz mintás ruhával. A maszkja jellemzően fekete színű, homlokán egy nagy vörös folttal, ami a léha élet következményét, egy hatalmas kelést jelez. Ő a szórakoztató, vidám, nem túl okos hősszerelmes fiatal szépfiú megtestesítője.
Brighella:
A ravasz és csintalan szolga. Ruhája általában egyszerű fehér, és zöld, szürke vagy fekete szegéllyel van ellátva. Manipulatív személyiség, pénzért és természetfeletti hatalomért szinte bármire képes. A helyezkedő, számító emberek szimbóluma.
Pulcinella:
Görbe orrú, púpos karakter. Mindig fehérbe öltözik, és fekete maszkot visel.
La Ruffiana:
Egy pletykás öregasszony, aki beleavatkozik a szerelmesek életébe.
Scaramuccia:
A huncut kalandor és kardforgató, aki fekete maszkot és gyakran szemüveget is visel.
Burattino:
Okos, gyors észjárású, ám visszafogott emberek megtestesítője. Orra gyakran hosszú, figurája nagyon hasonlít Pinocchióhoz.
Így készíthetsz saját velencei maszkot
A velencei maszkok hagyományosan papírmaséból készülnek. Hasonlót Te magad is könnyen tudsz készíteni.
Hozzávalók:
- tapétaragasztó
- újságpapír
- szappan
- maszk öntőforma
- festék
- ragasztópisztoly
- aranyfólia, csillámpor, díszítőkövek, tollak
Elkészítés:
- Keverd tejföl sűrűségűre a tapétaragasztót!
- Tépkedd az újságpapírt tenyérnyi, féltenyérnyi darabokra!
- Szappanos vízzel kend ki az öntőforma belsejét! (Ez azért kell, hogy ne ragadjon bele a papírmaszk.)
- Ragasztózd be az újságpapírokat és rétegesen ragaszd a formába! Ügyelj arra, hogy fedjék egymást a papírdarabok! Minél több réteget halmozol egymásra, annál erősebb, tartósabb lesz a kész álarcod.
- Szárítsd ki a maszkot! (Ez több órába, akár egy egész napba is beletelhet.)
- Teljes száradás után, óvatosan távolítsd el a maszkot a formából. A kész álarcot tetszés szerint fesd meg, díszítheted kövekkel, csillámokkal, tollakkal.
Siska Csilla cikke