A Nobel-díj az egyik legrangosabb világszerte elismert kitüntetés, amelyet – az alapító, Dr. Alfred Nobel svéd kémikus végrendeletéhez híven – azok kapják, akik az előző évben a legtöbbet tették az emberiségért. Az elismerésen kívül a díj anyagi juttatással is jár, amelyet Nobel vagyonának kamataiból finanszíroznak. Az először 1901-ben átadott irodalmi Nobel-díj odaítéléséért a stockholmi Svéd Akadémia a felelős. Vajon hogy lesz valakiből Nobel-díjas író, költő vagy drámaíró? Amellett, hogy egész életművével kimagasló szellemi teljesítményt kell nyújtania, egy csoport kiválasztott személy ajánlása és döntése szükséges ehhez.
Egy évig tartó folyamat
A Nobel-díj hivatalos honlapján pontos információ található a jelölési procedúráról. A folyamat azzal kezdődik, hogy a 18 tagú Svéd Akadémiának a jelöléssel és kiválasztással foglalkozó testülete, a minimum négy-, maximum öttagú Nobel-díj Bizottság szeptemberben meghívókat küld olyan személyeknek, akik alkalmasak a jelölőszerepre. Ezek a személyek a Svéd Akadémia vagy az ehhez hasonló felépítésű és célú egyesületek és intézmények (például a Magyar Tudományos Akadémia) tagjai, a nyelvészet és az irodalom professzorai egyetemeken, korábbi irodalmi Nobel-díjasok és jelentős szerzői egyesületek elnökei (összesen mintegy 600-700 személy). Ha valaki esetleg nem kap levelet, de képzettsége és/vagy pozíciója folytán alkalmas arra, hogy jelöljön, ezt szintén megteheti. (Önmagát természetesen senki sem jelölheti.) A jelöléseket legkésőbb január 31-ig kell elküldeni a Bizottságnak.
A beérkezett javaslatokat ezután néhány hétig tanulmányozzák, és előbb áprilisban készítenek egy előzetes listát a jelöltekről (ez még 15-20 nevet tartalmaz), majd májusra ez a lista ötfősre rövidül, és így kialakul a végső jelöltek köre. A nyár az öt jelölt munkásságának részletes vizsgálatával és értékelésével telik (ezt az Akadémia tagjai végzik), szeptemberben pedig a 18 tagú testület konferenciát tart, ahol az egyes szerzők műveinek erényeit vitatják meg. Októberben történik az irodalmi Nobel-díj nyertesének kiválasztása; ehhez a tagok szavazatainak egyszerű többsége szükséges. Ezután hirdetik ki a nyertes nevét. (A nyertest mintegy fél órával a kihirdetés előtt megpróbálják értesíteni).
A Díjátadó Ünnepséget Stockholmban rendezik december 10-én; itt vehetik át a díjazottak a Nobel-díjat, ami a Nobel-medálból és a Nobel-oklevélből áll, valamint a díj összegét hitelesítő dokumentumból.
Ötven évre titkosítva
A díj összege Alfred Nobel végrendeletének megfelelően a svéd kémikus vagyonának éves kamatjaiból áll, amelyből egy részt az irodalmi díjazott kap. (A többi terület, így a fizika, a kémia, az orvostudomány, a közgazdaság Nobel-díjasai, valamint a Nobel-békedíjas a kamatok további egy-egy részét vehetik át.)
Tehát minden év októberére derül ki, hogy ki kapja a Nobel-díjat – azonban mi a helyzet a további jelöltekkel, legfőképpen pedig a négy másik végső jelölttel, akik közül az októberi szavazás a nyertest kiemeli? A Nobel-díj szabályzata úgy rendelkezik, hogy a jelöléssel (a jelölőkkel és a jelöltekkel) kapcsolatos minden dokumentumot, információt legalább ötven évre titkosítani kell; ez azt jelenti, hogy sem a kiválasztási szempontok, sem a vitás kérdések nem hozzáférhetőek mintegy félszáz évig. Ezután azonban a szóban forgó információkat elérhetővé, kutathatóvá teszik. Például 2013 januárjában került csak napvilágra, hogy az 1962-es nyertes, John Steinbeck mellett kiket jelöltek még abban az évben irodalmi Nobel-díjra. Az jelölések archívumából kiderül, hogy összesen 66 személyt terjesztettek föl a díjra 1962-ben, és ebből 15 volt új jelölt. A Bizottság elé Steinbeck neve mellett Robert Graves angol költőé és Jean Anouilh francia drámaíróé került a végleges listán. A dán Karen Blixen és a brit Lawrence Durrell neve szintén felmerült abban az évben, azonban Durrell mégsem kapott preferenciát abban az évben, Karen Blixen pedig 1962. szeptember 7-én elhunyt.
További érdekes oldalak:
Forrás:
- “The Nobel Prize in Literature 2013”. Nobelprize.org. Nobel Media AB 2013. Web. 19 Nov 2013.
- “Nomination and Selection of Literature Laureates”. Nobelprize.org. Nobel Media AB 2013. Web. 18 Nov 2013.
- “Candidates for the 1962 Nobel Prize in Literature”. Nobelprize.org. Nobel Media AB 2013. Web. 19 Nov 2013.
- “15 Questions and Answers about the Nobel Prize in Literature. Peter Englund, Permanent Secretary of the Swedish Academy, answers frequently asked questions about the Nobel Prize in Literature”. Nobelprize.org. Nobel Media AB 2013. Web. 19 Nov 2013.
Kerek Roland cikke