A Beatles több szempontból is úttörőnek számított a ’60-as évek elején. Megjelenésükben, dalaikban, szövegeikben félrerúgtak mindent, ami addig megszokott volt és valami egészen újat teremtettek a könnyűzenében.
Minden idők legsikeresebb zenekaraként számot tartott The Beatlest négy tag alkotta: John Lennon (ének, gitár, billentyű), Paul McCartney (basszusgitár, zongora), George Harrison (szólógitár) és Ringo Starr (dob). A négy liverpooli srác a kezdetekkor nem sejthette, mennyire meghatározó szereppel bírnak majd a zenei életben.
1956 nyarán John Lennon megalakította The Quarrymen nevű zenekarát. Itt játszott, mikor megismerkedett Paul McCartneyval, majd 1958-ban George Harrisonnal. 1960-ban a három fiatal és az együttes akkori tagjai megállapodtak, hogy ők lesznek a The Beatles. Ekkor még velük játszott Stuart Sutcliffe, aki 1961-ben hagyta el az együttest.
1962-ben leszerződtek Brian Epsteinnel, aki a Beatles menedzsere és a zenekar életének meghatározó alakjává vált 1967-ben bekövetkezett haláláig.
Az EMI lemezkiadóhoz szerződve producerük, George Martin azt javasolta, dobosukat, Pete Bestet cseréljék le a sokkal ambiciózusabb Ringo Starra.
Az áttörést 1963. október 13-án londoni koncertjük televíziósközvetítése jelentette. Később, mikor felléphettek az Ed Sullivan Showban, a hírük elérte Amerikát.
A zenekart rengeteg támadás érte megjelenésük és zenéjük miatt egyaránt. A Beatles maga írta a szövegeit és szerezte hozzájuk a zenét, megjelenésük egységes volt, melyet gombfrizurájuk tett igazán jellegzetessé, valamint a zenekaron belül nem volt hierarchia, mind a négy tag fontos szereplő volt, ami addig szintén nem volt jellemző a könnyűzenében.
1964-ben a Billboard 100-as zenei listáján az első öt helyet a Beatle szerzeményei bitorolták, ez egy olyan teljesítmény volt, melyet az óta sem tudott megismételni senki.
1965-ben a Brit Birodalom érdemrenddel tüntette ki a fiúkat.
Ezekben az években kísérletezgettek tudatmódosító szerekkel, mely hatást gyakorolt zenei stílusukra is. Jó néhány szerzemény fémjelzi ezt az időszakot, az egyiket, a Lucy in The Sky-t be is tiltották mondván, hogy a dal az LSD-re utal. Az „elszállást” az is jellemzete, hogy Lennon egy interjúban úgy fogalmazott: "A Beatles népszerűbb, mint Jézus". A kijelentést később visszavonta.
1966. augusztus 29-én megtartották egyik utolsó koncertjüket San Franciscoban, melyet 1969-ben az Apple stúdió tetején adott utolsó stúdió koncertjük követett. (A Beatles stúdiójának nevét, az Apple-t ezekben az években borsos összegért vásárolta meg Steve Jobs.) Az utolsó fellépés számait a Let It Be album őrzi.
1967-ben a zenekar elveszítette Brian Epsteint, a zenekar ötödik tagjaként számon tartott menedzserüket.
1969-ben elkészült utolsó albumuk, az Abbey Road.
1970-ben hivatalosan is feloszlottak.
A feloszlást követően a tagok szólólemezeket jelentettek meg, de nem tervezték, hogy valaha is újra összeállnak. Ez 1980-ban vált teljesen bizonyossá, ebben az évben halt meg ugyanis John Lennon.
Nem csak egy zenekar volt
A The Beatles korának és az utókornak is meghatározó értékeket adott. Bár elsősorban pop zenekarként tartjuk számot, sok más műfajban is maradandót alkottak (rock, folk, country, rockabilly, soul, blues, doo-wop). A korszakok változásával is jellegzetes hangzásviláguk a szöveg és a dallam egységének volt köszönhető. Ebben fontos szerepe volt George Martin producernek, aki hagyta, hogy a zenekar fejlődjön, a kísérletezzen, hiszen ő maga is nyitott volt minden változásra. (Sok együttes a megfelelő menedzsment hiánya miatt nem tudott hasonló sikereket elérni.)
Számaikban sokszor használtak komolyzenei elemeket, dalaikban időnként előfordulnak pszichedelikus betétek, elektronikus effektek , melyeket például a visszafordítva lejátszott hangszalagokkal érték el. Sokat kísérleteztek a hangszerkesztés és a hangrögzítés terén is. Kipróbálták a szitárt, a szintetizátort és a mellotront is.
A koncertezésbe a sikítozó fiatal lányok miatt untak bele, a televíziós szereplések alól pedig úgy találtak kibúvót, hogy videó klipeket forgattak, melyeket maguk helyett küldtek el. Ezzel tulajdonképpen megteremtették a zenés televíziózást.
Később nagyon sok zenekar alakult és írt hasonló számokat, mint a kezdeti Beatles slágerek, ám soha egyik sem volt képes megelőzni a Beatlest.
Hatások
A Beatles sok zenekar számára vált példaértékű zenekarrá, így például a The Rollling Stones zenekar számára is, akiknek első dala, az I’Wanna Be Your Man John Lennon és Paul McCartney szerzeménye. Ugyanakkor a Beatles számára is voltak meghatározó zenészek és dalok, így Chuck Berry,aki a Come Together című dal miatt be is perelte a zenekart mondván, hogy a szám nagyban hasonlít a You Can't Catch Me-re. Elvis, Little Richard, a Beach Boys, az Evely Brothers, Buddy Holly és Bob Dylan hatása is tetten érhető a Beatles számaiban.
Filmek
A Beatles filmeket is készített. Két legismertebb filmjük az Egy nehéz nap éjszakája és a Help!
Ismerős lehet a The Beatles Anthology című dokumentumfilm is, mellyel együtt néhány korábbi felvételt is kiadtak, amik még nem jelentek meg. Készült egy animációs film is, a Sárga tengeralattjáró, valamint egy musical, az Across the univers, mely nemcsak a betétdalokban reflektál a zenekarra, de a szereplők neveit is az együttes számaiból kölcsönözte.
Eredmények
A The Beatles…
…kapta a legtöbb platinalemezt.
…több listavezető számot tudhat magáénak, mint bármelyik másik együttes.
…több listavezető nagylemezük volt, mint bármelyik másik zenekarnak.
…töltötte a legtöbb időt a slágerlisták élén (174 hetet Angliában, 132 hetet az USA-ban).
…5 számuk állt a Billboard 100-as slágerlistájának élén 1964-ben.
…Yesterday című száma világon a legtöbbször feldolgozott dal (3000 alkalommal nyúltak hozzá).
…1965-ös koncertjén 55.600 ember jelent meg, amely új rekordnak számított.
…minden nézettségi rekordot megdöntött az Ed Sullivan Showval, melyet 70 millióan néztek.
… az egyetlen, aki ötször szerepel az Egyesült Királyság 100 legsikeresebb kislemezének listáján.
…50 Top 40-es kislemezt tudhat maga mögött.
…27-szer nyerte el a no. 1. helyet dalaival.
Te szereted a The Beatlest? Melyik a kedvenc dalod, albumod? Írd meg kommentben?