Tudósítások a helyszínről
2012/07/18 08:00
2020 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.

Sok kritika éri a televíziókat amiatt, hogy nem készítenek igazán tartalmas műsorokat, nincsenek oknyomozó riportok és csak ritkán kerül bemutatásra a valóság, az emberi sorsok, és az igazi életek. Ha mi magunk is valami tartalmasabb dologra vágyunk, ami mentes a felesleges sallangoktól és olyasmit mutat, amit nem tudunk és valószínűleg saját szemünkkel sosem láthatunk, bátran bízzuk magunkat Eszter és András kamerájának fókuszára! Ez az On the spot.

onthespot_520

Az alkotók

Cseke Eszter és S. Takács András a két készítője a Spektrumon vetített On the spot című műsornak, mely egy órában kalauzol el minket a világ országaiban és rámutat néhány kérdésre, melyről nem beszélünk, nem tudunk, vagy még csak nem is gondolnánk.

Eszter és András osztálytársak voltak a Színház- és Filmművészeti Egyetemen, ahol televíziós újságírást és dokumentumfilm készítést tanultak, és a műsor előtt is számos alkalommal bizonyították rátermettségüket és szakmai alkalmasságukat. Eszter Kolozsvárott született és már igen korán, gimnazistaként elkezdett a televízióban dolgozni. Első filmjében Libanont mutatta be úgy, ahogy ő maga látta, majd egy nemzetközi fesztiválon első helyezést ért el Fata Morgana című filmjével.

András 12 éves korától riporternek készült. Már általános iskolás korában interjút készített a Pestiest Juniornak, például Fábry Sándorral és Mika Hakkinennel. Már az egyetemi évek alatt ő volt az egyetlen újságíró, aki szóra tudta bírni Stinget, melyet A szólás szabadság műsor mutatott be. A CNN-nél és BBC-nél töltött nyári gyakorlatáról készített dokumentum filmje többek között a Magyar Filmszemlén is részt vett, a Népszabadság londoni tudósítójaként pedig címlapon számolt be a Gázában elrabolt Alan Johnston hazatéréséről és interjút készített Bill Clintonnal. 2008-ban megkapta a Junior Prima Díjat.

A műsor

onthespot_520 (2)

„Két kamera, két ember, 20 ország, 17 film” – írja honlapján a műsorról a készítő Spektrum csatorna. A két riporter valóban egy-egy kamerával a kezében, operatőr nélkül járja az országokat és készít sokszor megrázó, olykor megdöbbentő, de minden esetben elgondolkodtató anyagokat.

Legelső filmjüket a háborús Gázában forgatták, ahol beszélgettek fegyveres katonákkal, titkos földalatti alagutakat ismerhettek meg és bemutatták az itt élőket. Forgattak a Északi-sarkon, Indiában a halálról, Bolíviában a megölt magyar származású Eduardo Flores halálának körülményeiről, Etiópiában a női körülmetélés hagyományáról és számos más fontos helyszínről is jelentettek nekünk. Az 55 perc hosszú epizódok mindegyike tartogat meglepetéseket. A hírek alapján választják ki helyszíneiket ahol aztán megkeresik az érintetteket, beszélnek velük, beleilleszkednek helyzetükbe és megpróbálják megérteni, mi a magyarázat az eseményekre és bemutatják, hogy így is lehet élni. Mindig objektívek, sosem minősítenek, nem ítélkeznek, csak közvetítenek nekünk a helyszínről.

Eddig három díjjal jutalmazták a műsort és munkájukat: ők lettek a 2011-es Év médiaszemélyiségei, megkapták a Story Érték Díját és az Európai Tanács, valamint az European Youth Press sajtódíjat.

A műsor webnaplóját itt olvashatjátok.

Nézitek a műsort? Melyik volt a kedvenc részetek, országotok? Írjátok meg kommentben!

Kapcsolódó linkek

Europeana Európa digitális archívuma
MANDA - Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet honlapja Filmhírek, ajánlók, plakátok, fotók, programok, archívum.
Europeana tanár szemmel Ötletek az Europeana tartalmak felhasználásához

Tartalmak a Tudásbázisban

Irodalom 10. osztály Epika, líra és dráma a felvilágosodás korában
20. századi magyar írók Móra Ferenc, Illés Gyula, Márai Sándor...
A reneszánsz művészet Művészettörténet
Rajz és vizuális kultúra Képek tartalma és formanyelve

Csoportot ajánlunk