A nyúl meg a tojás
2002/03/29 00:00
2209 megtekintés
A cikk lejárt! Valószínű, hogy már nem aktuális információkat tartalmaz!
Közeleg a húsvét, ebből az alkalomból állítottuk össze ünnepi szimbólumtárunkat. Ha elolvassátok, megtudhatjátok belőle, hogy a hagyomány szerint miért éppen a nyúl és a tojás állnak keresztény tavaszi ünnepünk középpontjában. Kellemes húsvéti ünnepet kívánunk!

- Húsvéti Szimbólumtár

Nyúl

Ősi idők kultúráiban a nyúl a termékenység és a megújulás szimbóluma volt. Jelképi értékét közmondásokból is ismert szaporaságának és prémjének váltogatása miatt nyerte el. Az animista vallásokban - amilyen az egyiptomi is-, a főisten vagy az anyaistennő (termékeny földanya!) kísérője, esetleg a Hold szimbóluma. A kínaiaknál a nyúl a hosszú élet jelképe és csillagjegy is egyben: a Holdon lakó fehér nyúl kevergeti hitük szerint a halhatatlanság bájitalát. Érdekes megjegyezni, hogy nemcsak ők, hanem az amerikai indiánok is nyulat láttak bele a Hold krátereinek rajzolatába.
Ezzel szemben az antropomorf isteneket imádó görögöknél már nemhogy elveszíti fenti szerepét, de ráadásul még negatív színezetet is nyer: az alvilági Hekaté kísérője lesz.

A bibliai valamint a keresztény szimbolika már nagyon összetett képet ad a nyúlról. Az Ószövetség tisztátalan állatnak tartja a nyulat, s az Újszövetség is van, hogy a vágyak, a bujaság és mértéktelenség főbűnök szimbólumát látja benne. Másutt arra a keresztényre vonatkoztatják, aki a Gonosz elől menekül Krisztushoz, vagyis itt a védtelenség szimbóluma lesz. Talán innen eredeztethető a nyúl és a félénkség, valamint később a gyávasággal való összekapcsolása.
Ezt a kettősséget tükrözik a mesék is, ahol egyszer gyáva oldaláról, másutt furfangjáról ismerszik meg a nyúl. A furfangos nyúl képzete feltehetően onnan eredeztethető, hogy a szapora nősténynyulak rendkívül agyafúrt anyák is egyben: kicsinyiket több különböző üregben rejtik el.
A húsvéti nyúl, az archaikus tavaszi feltámadás- és köszöntő ünnepek egykor fontos szereplője, pogány elemként maradt fenn a kereszténység feltámadás ünnepében.

Tojás

A tökéletesség szimbóluma. A legnagyobb, szabad szemmel is jól látható sejt, csíra, melynek kemény falából tör elő az élet. Érthető hát, hogy a tojás a káoszból megszülető, rendezett világ jelképévé vált több kultúrában is. Innen a kifejezés: világtojás. Ilyen világtojással találkozunk a Kalevalában.
A kínaiaknál a tojás magát a földi és égi világot jelképezi: a sárgája a föld, a fehérje, amiben mindez lebegve úszik, az égi szféra. Másutt az ősanyák esnek teherbe állat (többnyire madár vagy kígyó) alakú férfi istentől, s rendszerint tojás hoznak a világra. Így esik ez majd a görög mitológia Lédájával is, akit Zeusz hattyú alakban környékezett meg. A magyar Emese álmában szintén egy turul jelenik meg. Itt azonban a tojás motívuma kimarad.
A nyúlhoz hasonlóan a tojás is a feltámadás, a tavaszi megújulás szimbóluma lett. A keresztény kultúrkörben feltámadó a Krisztus jelképe, azonban már jóval korábbról is ismert volt a szokás, hogy a halott mellé tojást temettek a feltámadás reményében.
A magyar néphitben a tojás a születéssel áll szoros összefüggésben. Esküvőkön szokás volt a menyasszonyt tojásra léptetni. Másutt az újszülött első vizébe ütöttek tojást. Előfordul, hogy az életet szimbolizáló tojásból olykor gonosz erők elevenednek meg. Helyenként a tojásból kelnek ki a lidércek (lúdvércek) is.
A tojásfestők rendszerint a glóbusz osztását követik, mikor féltekékre, körökre osztják a felületét. Tulajdonképpen naptári fordulópontokat örökít meg a legtöbb hímes tojás.

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten