Az Oktopus Multimédia Intézet a jelenleg érettségizetteknek iskolarendszerű, és tanfolyami formában részben ötödéves, nappali képzésként, részben esti tagozaton, két éves képzésként, középfokú hangmester/hangtechnikus oklevél megszerzését teszi lehetővé. A hangtechnika középfokú szintű művelésének elsajátítását jelenti többek között a képzés, gyakorlati jártasság szerzést a szerteágazó hangtechnikai munkafajtákban és a gépek kezelését. A hangmester/ technikus képzés a szakma sajátos, részben technikai, részben komoly művészeti jellege miatt, mindkét irányban nyitott embereknek ajánlott. Ezért a zeneművészeti szakiskolákban végzett diákoknak, illetve a zenei előképzettséggel rendelkezőknek előnyük van, mivel azonban a szakmában már dolgozók többnyire csak egy területet ismernek, ez az előny nem mutatkozik nagynak a teljesen kezdőkkel szemben, ezért végülis bárki jelentkezhet, akinek megfelelő hallása. Ezt orvosi vizsgálattal, és hangszórós teszttel is ellenőrzik.
A nappali és esti tagozatos forma között alapvető különbség az időbeosztásban van: a nappali képzés hétfőtől csütörtökig reggel 9.00-től délután 14.30-ig tart, a hétvégék az első félévben javarészt szabadok, a második félévtől a gyakorlatok rendszertelen módon, a szakma sajátosságai szerint a hét minden napjára várhatók. Az esti tagozat heti két alkalmat vesz igénybe, délután 15. 30-tól 20. 30-ig. A gyakorlatok időbeosztására hasonló érvényes azzal, hogy igyekeznek azokat a délutáni idõszakra, és hét végére csoportosítani. A gyakorlatok ésszerűbb elosztása miatt nem csak szeptemberben, hanem félévkor, februárban is indítanak csoportot, keresztféléves képzéssel.
Az oktatás csak szakmai tárgyakat tartalmaz. Az 1155 órából 582 óra az elmélet, és 268 óra a stúdiógyakorlat, illetve 250 óra az egyéb gyakorlat. A hangmester technikusképzés elméleti tantárgyai között szerepelnek többek között: Alapismeretek; pszicho-akusztika; Hangszer- és műfajismeret; Szolfézs; Hangtechnikai és akusztikai alapismeretek; Számítástechnika; Hangtechnikai eszközök; Stúdió rendszertechnika; Felvételtechnika. E tárgyak keretében a résztvevők hangtani, teremakusztikai, pszicho-akusztikai, elektroakusztikai, számítástechnikai, felvétel-technikai, rendszertechnikai, hangszer-akusztikai, zeneelméleti, zenetörténeti, műfajismereti, hangzástörténeti, hangesztétikai, filmtörténeti, hangmérnök-etikai, angol műszaki nyelvi ismereteket tanulnak. A képzés a középiskola ismeretanyagára épül, amit az Alapismeretek című tárgyban a sokfelől érkezező hallgatók azonos ismeretszintre hozása érdekében meg is ismételnek.
Minden tárgy ismeretanyagából írásbeli vizsgát kell tenni, amit a felkészülést segítő dolgozatok előznek meg. Minden tárgy vizsgaeredménye befolyásolja a záróvizsga átlagát. A felkészülést az iskola szaktanárai által összeállított jegyzetekkel segítik, mivel a sajátos ismeretanyag magyar nyelven nem található meg. A képzést 518 órás gyakorlati rész egészíti ki, amelynek során minden hangtechnikai munkaterülettel meg lehet ismerkedni. Ezen ismereteket az iskolához tartozó stúdióban lehet elsajátítani, majd számos stúdiófajtában kell gyakorlatokat végezni. Az oktatás keretében 40 órás hallásfejlesztés folyik, aminek az eredményét a záróvizsgán lemérik. A gyakorlati képzést színház, múzeum és koncertlátogatások, valamint hazai és külföldi szakmai kiállítások látogatása egészítik ki.
2004. szeptember 1.-től induló nappali tagozatos iskolarendszerű tanfolyami csoport, illetve nappali tagozatos tanfolyami csoportra a jelentkezési határidõ: 2004. július 30. Érdeklõdni telefonon, vagy levélben lehet. Jelentkezni az iskola jelentkezési lapján, írásban kell. Felvételi beszélgetés és teszt a beérkezés sorrendjében, kiscsoportosan, folyamatosan folyik.
- További információ: www. oktopus.hu