Előnyös, ha vállalatotok kézzel fogható terméket, termékeket produkál, bár természetesen bármiféle szolgáltatással is foglalkozhattok. Az együttes munka, a gazdálkodási - termelési folyamat közös nyomon követése, a döntések közös meghozatala, a feladatok közös megosztása és végrehajtása, a döntések eredményének közös értékelése adja majd meg azt a tapasztalatot, ami e program igazi célkitűzése. A termelést ki kell egészítse az üzletmenet figyelemmel kíséréséhez nélkülözhetetlen adminisztratív tevékenység; ehhez a Young Enterprise Alapítvány nyomtatványokat, segédanyagokat, útmutatókat bocsát a vállalatok igazgatóinak rendelkezésére. Ezt a kellékcsomagot a cégbejegyzési díj befizetésekor kapjátok meg.
A zárszámadó eredménybeszámolóra a tanév végén, májusban kerül sor. Ez a Young Enterprise vállalatok "részvényeseinek" év végi nyilvános közgyűlése. Ez után a vállalatok befejezik tevékenységüket - értékesítik készleteiket, majd felszámolják a vállalkozást; felosztják az eredményt, visszafizetik a befektetők pénzét és - remélhetőleg - osztalékot is fizetnek az értékpapírok után. A diákvállalkozásokat a tanárok mellett külső szakemberek, tanácsadók segítik, vállalatonként 1-2 fő. A felnőtteknek itt tényleg csak tanácsadói szerepük van, nem szabad, hogy ők irányítsák a vállalkozásokat. Ötletekkel és szakértelemmel segítik a csoportokat. Nekik kell megtanítaniuk titeket a helyes piaci magatartásra, az ügyfelekkel való viselkedésre, a nyomtatványok használatára, stb. Ők vezetnek be titeket a vállalkozás rejtelmeibe, megosztva veletek a gyakorlatban megszerzett vezetési, termelési, marketing, értékesítési, könyvviteli ismereteiket, tapasztalataikat.
A tanácsadók nem gondolkodhatnak, dolgozhatnak, dönthetnek helyettetek. Hibázni is hagynak majd, ha úgy látják helyesnek. Ne feledjétek: nem ők vezetik, igazgatják a vállalkozást. Nem is biztos, hogy minden megbeszéléseteken részt tudnak venni. Keressétek őket, ha segítségre, tanácsra szorultok. A vállalatban végzett munka, a tanácsadókkal való találkozás időt - pl. vásárra készülve sok-sok időt - igényel. Fontos, hogy minden héten legalább egyszer egy órára találkozzatok egymással - esetleg tanácsadóitokkal -, lehetőleg azonos időpontban és azonos helyen - ennyi idő mindenképpen szükséges a termelésre, adminisztrációra, döntések meghozatalára -, bár szinte biztos, hogy a termékek előállítására és eladására ezen kívül is kell időt fordítanotok.