Egy kis genetika - DNS I.
2004/11/28 18:01
1578 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
Egyre nagyobb divat és praktikum saját domain-névvel rendelkezni. Az ehhez vezető folyamat nem csak papírmunkából, hanem aprólékos konfigurációból is áll, ezt mutatjuk be sorozatunkban.

A DNS (Domain Name Service) szolgáltatás az egyik legnépszerűbb a világon, hiszen ez teszi lehetővé, hogy kiszolgálóinkat ne csak a "ronda" IP-cím ismeretében érjék el, hanem egy könnyen megjegyezhető domain-név is tartozzon hozzá. A módszer mindenki számára ismerős, csakhogy meglepően kevesen ismerik a DNS szerverek működését, konfigurálását. A DNS szerverek közel egyidősek az Internettel, és eredendően Unix alapúak, így teljesen logikus, hogy kedvenc Linuxunk is alkalmas e szolgáltatás indítására. Linux alatt két alkalmazás lett ismert: a BIND és a djbdns. A BIND régebbi, meglehetősen sok helyen használt segédeszköz; annak ellenére, hogy az elműlt években több biztonsági rést is felfedeztek benne, még mindig az egyik legegyszerűbben konfigurálható és használható DNS-szerver. A djbdns kicsi, robusztus alkalmazás, használatához az átlagosnál mélyebb névfeloldási ismeretekkel kell rendelkezünk.

Jelen cikkünkben nem térünk ki a domain-nevek regisztrálásának menetére, annak szabályozására, ezzel kapcsolatban internetszolgáltatónk, illetve a Közháló ügyfélszolgálat ad bővebb tájékoztatást. Fontos tudni, hogy a publikus DNS-szolgáltatás kizárólag jól konfigurált, működőképes névszerver esetén vehető át, így indítása előtt mindenképpen tanulmányozzuk át az idevonatkozó szabályokat. Névszerverünk konfigurációját a http://www.domain.hu/domain/regcheck/ címen található online eszköz is segíti.Elsőként ismerkedjünk meg a BIND-del. A Berkeley Internet Name Domain meglehetősen patinás program: a DARPA idejéből származik. Fejlesztésében olyan nagy nevek vettek részt, mint Douglas Terry, Paul Vixie és még számos elismert szakember keze munkája fedezhető fel benne. Sok verziója látott napvilágot, a legutóbbi, 9-es változatot alapjaiban írták át, növelve ezzel hatákonyságát és megbízhatóságát. Ez utóbbi meglehetősen ráfért, hiszen elég sok támadási felületet nyújtott a rosszakarók számára. A BIND szinte mindegyik disztribúcióban megtalálható, de természetesen forrásként is letölthető az ISC weblapjáról.

Telepítés után a következőket kell találnunk rendszerünkben:

- /etc/bind könyvtár, benne db kezdetű file-ok,
- /var/cache/bind alkönyvtárKezdjük a /etc/bind directory-val. A db-vel kezdődő file-ok az ún. zónaleírók, ezek fogják tartalmazni az egyes domain zónák adatait. A named.conf-ban találjuk a BIND működésével összefüggő konfigurációs elemeket, nézzünk bele:

listen-on port 53 {
    127.0.0.1 ;
    a.b.c.d;
};

A DNS-szolgáltatás szabványosan az 53-as TCP és UDP portokon keresztül történik, ezt lehetőség szerint ne bántsuk, mi több, a nagyvilágnak szánt szolgáltatás esetén engedélyezzük a tűzfalon is e portokhoz való hozzáférést. A kapcsos zárójelben találjuk azokat a címeket, melyeken névszerverünk kéréseket fogad, ide mindenképpen írjuk be szerverünk IP-címét.

zone "domain.hu" {
    type master;
    file "/etc/bind/db.domain";
};

A fenti szekcióban a domainünk leírását tartalmazó zónafile helyét, illetve a zóna nevét, valamint a zóna "felelősségét" adjuk meg. A zónafile neve tetszőleges lehet, célszerű azonban a konvencióknak megfelelő db.zonanev formátumhoz igazodni. Amennyiben elsődleges (primary) névszerverei kívánunk lenni egy adott zónának, úgy master, másodlagos (secondary) esetén slave opciót kell megadnunk. Nagyon fontos, hogy reverse zónafile-okkal is rendelkezzünk, hiszen ezek segítségével fogja névszerverünk megmondani az egy adott IP-hez tartozó domain-nevet. Ezek a file-ok in-addr.arpa végződésűek lesznek, kitöltésük, karbantartásuk létfontosságú is lehet (pl. több levelezőszerver csak akkor kommunikál velünk, ha domain-nevünk és reverse címünk megegyezik). Következő alkalommal egy zónafile felépítését vizsgáljuk meg.

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten