Hálózati mindenes: Mozilla
Egy böngészőből indult, pontosan a Netscape Navigatorból sok-sok évvel ezelőtt, nézzük, hova jutott:
A Mozilla
A Mozilla egy platform, amire ma már egy egész alkalmazáscsalád épül, amelyeknek további beépülő moduljaik lehetnek. Magyarul is használhatjuk ezeket, az aktuális helyzetről a http://mozilla.fsf.hu/ oldalon olvashatunk, amely honlap a Magyar Mozilla Project honlapja.
A Magyar Mozilla Projekt célja
A Mozilla platformra épülő programok felhasználói felületének és súgójának lefordítása magyarra. Nézzük, melyek is ezek a programok:
- Mozilla. A Mozilla szinte az összes ma használatban lévő platformon elérhető nyílt forráskódú programcsomag, amely a Netscape Communicator 1998-ban szabaddá tett forráskódján alapul, és egyben alapját képezi a 6.0 utáni Netscape-kiadásoknak. Gyakorlatilag minden olyan alkalmazást tartalmaz, amelyre az interneten szörföző felhasználónak szüksége lehet. A fejlesztésnél nagy hangsúlyt fektetnek a sebességre, valamint az internetes szabványok és ajánlások követésére. Tartalma: webböngésző, levelező, HTML-szerkesztő és IRC-kliens egy csomagban.
- Firefox . A Mozilla kódján alapuló következő generációs, kicsi, gyors böngésző. A Mozilla Firefox projekt célja a leghasználhatóbb böngészőprogram megalkotása Windowsra. A program természetesen más platformokra, többek közt Linuxra és Mac OS X-ra is létezik. A Mozilla kódjából kiindulva, eltávolították a felesleges sallangokat, a maradékot kicsinosították, és új funkciókat adtak hozzá. A hangsúly nem azon volt, hogy kevesebb, vagy több funkcióval rendelkezzen a Firefox, mint a rivális böngészők, hanem hogy pontosan azokkal a funkciókkal rendelkezzen, amire a felhasználóknak igazán szükségük van. A Firefox célközönsége az olyan felhasználó, aki képzett annyira, hogy önállóan telepítsen magának böngészőprogramot, az Internet Exporernél kicsit többre vágyik, de a Mozilla beállítási lehetőségeinek 85%-át soha nem állítaná át. Fontos megjegyezni, hogy a Firefox úgynevezett "technology preview". Ez azt jelenti, hogy bár a program elég stabilnak mondható, az egyes verzióváltások járhatnak olyan változtatásokkal, amelyek megnehezítik a beállítások és adatok migrálását. Inkább kipróbálásra, tesztelésre ajánlják, mint éles környezetben használatra.
- Thunderbird A Mozilla platform következő generációs, különálló levelezőprogramja fejlett levélszemétszűrő funkcióval. A Mozilla Thunderbird a Mozilla levelezőkomponensének áttervezett változata. A cél egy olyan, több platformon működőképes, önálló levelezőprogram megalkotása volt, amely a XUL felhasználóifelület-leíró nyelvet használja. A program célközönsége az olyan felhasználó, aki Firefoxot (vagy más, önálló böngészőt) használ, és olyan Mozilla-alapú levelezőprogramot szeretne, amely jól együttműködik a böngészőjével. Mivel kizárólag a levelezési funkció maradt a programban, kisebb és gyorsabb, mint a Mozilla Levelező. Ráadásul a felhasználói felületet is áttervezték a könnyű használhatóság szempontjainak figyelembe vételével. Fontos megjegyezni, hogy a Thunderbird úgynevezett "technology preview". Ez azt jelenti, hogy bár a program elég stabilnak mondható, az egyes verzióváltások járhatnak olyan változtatásokkal, amelyek megnehezítik a beállítások és adatok migrálását. Inkább kipróbálásra, tesztelésre ajánlják, mint éles környezetben használatra.
- Calendar. Naptárprogram, mely telepíthető kiegészítésként a Mozillához, Firefoxhoz és Thunderbirdhöz, de önálló alkalmazásként is. A Mozilla Calendar projekt célja egy, minden platformon elérhető, a nyílt iCal szabványon alapuló naptárprogram megalkotása. A XUL felhasználóifelület-leíró nyelv segítségével fejlesztett Calendar kiegészítőként telepíthető a Netscape 7.x, a Mozilla, a Firefox és a Thunderbird mellé, de létezik önálló alkalmazásként is (Sunbird). Fontos megjegyezni, hogy a Calendar még nem érte el azt az a funkciógazdagságot és érettséget, hogy éles környezetben alkalmazható legyen, inkább kipróbálásra, tesztelésre való. A szabad szoftverek szokásos fejlődési ütemét tekintve nem kétséges, hogy fél-egy éven belül kiforrott alkalmazás válik belőle.
- Enigmail. Kiegészítő a Mozillához és a Thunderbirdhöz, mely lehetővé teszi - a GnuPG programhoz kapcsolódva - a nyilvános kulcsú titkosított levelezést és a levelek digitális aláírását. Az Enigmail kiegészítőként telepíthető a Netscape 7.x, a Mozilla és a Thunderbird mellé, és lehetővé teszi a népszerű GnuPG program által nyújtott hitelesítési és titkosítási funkciók elérését ezekből a programokból. Az Enigmail képes a levelet elküldéskor titkosítani, illetve aláírni, és a beérkezett leveleket visszafejteni, illetve hitelesíteni. Nyilvános kulcsok importálása és exportálása is lehetséges. Az Enigmail támogatja a beágyazott PGP formátumot és a PGP/MIME formátumot is (RFC 3156), amellyel a mellékleteket lehet titkosítani.
Ha megtetszettek a programok, és szeretnénk segíteni a valamelyik fejlesztésében vagy honosításában, akkor a lehetőségekről a project honlapján tájékozódhatunk.
- Az cikk a http://mozilla.fsf.hu/ oldalon található anyagok felhasználásával készült.