Hálózati mindenes: Mozilla
2004/07/10 21:26
1928 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
Néha jól jönne, ha lenne egy több platformon, de legalábbis minimum Linuxon és Windowson futó internetes alkalmazásgyűjtemény, ami bármikor, ingyenesen hozzáférhető, és lehet akár 'svájci bicska' jellegűen minimalista, de univerzálisan használható segédeszköz, de lehet szerteágazó, hálózati mindenes program.

Egy böngészőből indult, pontosan a Netscape Navigatorból sok-sok évvel ezelőtt, nézzük, hova jutott:

A Mozilla

A Mozilla egy platform, amire ma már egy egész alkalmazáscsalád épül, amelyeknek további beépülő moduljaik lehetnek. Magyarul is használhatjuk ezeket, az aktuális helyzetről a http://mozilla.fsf.hu/ oldalon olvashatunk, amely honlap a Magyar Mozilla Project honlapja.

A Magyar Mozilla Projekt célja

A Mozilla platformra épülő programok felhasználói felületének és súgójának lefordítása magyarra. Nézzük, melyek is ezek a programok:

  1. Mozilla. A Mozilla szinte az összes ma használatban lévő platformon elérhető nyílt forráskódú programcsomag, amely a Netscape Communicator 1998-ban szabaddá tett forráskódján alapul, és egyben alapját képezi a 6.0 utáni Netscape-kiadásoknak. Gyakorlatilag minden olyan alkalmazást tartalmaz, amelyre az interneten szörföző felhasználónak szüksége lehet. A fejlesztésnél nagy hangsúlyt fektetnek a sebességre, valamint az internetes szabványok és ajánlások követésére. Tartalma: webböngésző, levelező, HTML-szerkesztő és IRC-kliens egy csomagban.
  2. Firefox . A Mozilla kódján alapuló következő generációs, kicsi, gyors böngésző. A Mozilla Firefox projekt célja a leghasználhatóbb böngészőprogram megalkotása Windowsra. A program természetesen más platformokra, többek közt Linuxra és Mac OS X-ra is létezik. A Mozilla kódjából kiindulva, eltávolították a felesleges sallangokat, a maradékot kicsinosították, és új funkciókat adtak hozzá. A hangsúly nem azon volt, hogy kevesebb, vagy több funkcióval rendelkezzen a Firefox, mint a rivális böngészők, hanem hogy pontosan azokkal a funkciókkal rendelkezzen, amire a felhasználóknak igazán szükségük van. A Firefox célközönsége az olyan felhasználó, aki képzett annyira, hogy önállóan telepítsen magának böngészőprogramot, az Internet Exporernél kicsit többre vágyik, de a Mozilla beállítási lehetőségeinek 85%-át soha nem állítaná át. Fontos megjegyezni, hogy a Firefox úgynevezett "technology preview". Ez azt jelenti, hogy bár a program elég stabilnak mondható, az egyes verzióváltások járhatnak olyan változtatásokkal, amelyek megnehezítik a beállítások és adatok migrálását. Inkább kipróbálásra, tesztelésre ajánlják, mint éles környezetben használatra.
  3. Thunderbird A Mozilla platform következő generációs, különálló levelezőprogramja fejlett levélszemétszűrő funkcióval. A Mozilla Thunderbird a Mozilla levelezőkomponensének áttervezett változata. A cél egy olyan, több platformon működőképes, önálló levelezőprogram megalkotása volt, amely a XUL felhasználóifelület-leíró nyelvet használja. A program célközönsége az olyan felhasználó, aki Firefoxot (vagy más, önálló böngészőt) használ, és olyan Mozilla-alapú levelezőprogramot szeretne, amely jól együttműködik a böngészőjével. Mivel kizárólag a levelezési funkció maradt a programban, kisebb és gyorsabb, mint a Mozilla Levelező. Ráadásul a felhasználói felületet is áttervezték a könnyű használhatóság szempontjainak figyelembe vételével. Fontos megjegyezni, hogy a Thunderbird úgynevezett "technology preview". Ez azt jelenti, hogy bár a program elég stabilnak mondható, az egyes verzióváltások járhatnak olyan változtatásokkal, amelyek megnehezítik a beállítások és adatok migrálását. Inkább kipróbálásra, tesztelésre ajánlják, mint éles környezetben használatra.
  4. Calendar. Naptárprogram, mely telepíthető kiegészítésként a Mozillához, Firefoxhoz és Thunderbirdhöz, de önálló alkalmazásként is. A Mozilla Calendar projekt célja egy, minden platformon elérhető, a nyílt iCal szabványon alapuló naptárprogram megalkotása. A XUL felhasználóifelület-leíró nyelv segítségével fejlesztett Calendar kiegészítőként telepíthető a Netscape 7.x, a Mozilla, a Firefox és a Thunderbird mellé, de létezik önálló alkalmazásként is (Sunbird). Fontos megjegyezni, hogy a Calendar még nem érte el azt az a funkciógazdagságot és érettséget, hogy éles környezetben alkalmazható legyen, inkább kipróbálásra, tesztelésre való. A szabad szoftverek szokásos fejlődési ütemét tekintve nem kétséges, hogy fél-egy éven belül kiforrott alkalmazás válik belőle.
  5. Enigmail. Kiegészítő a Mozillához és a Thunderbirdhöz, mely lehetővé teszi - a GnuPG programhoz kapcsolódva - a nyilvános kulcsú titkosított levelezést és a levelek digitális aláírását. Az Enigmail kiegészítőként telepíthető a Netscape 7.x, a Mozilla és a Thunderbird mellé, és lehetővé teszi a népszerű GnuPG program által nyújtott hitelesítési és titkosítási funkciók elérését ezekből a programokból. Az Enigmail képes a levelet elküldéskor titkosítani, illetve aláírni, és a beérkezett leveleket visszafejteni, illetve hitelesíteni. Nyilvános kulcsok importálása és exportálása is lehetséges. Az Enigmail támogatja a beágyazott PGP formátumot és a PGP/MIME formátumot is (RFC 3156), amellyel a mellékleteket lehet titkosítani.

Ha megtetszettek a programok, és szeretnénk segíteni a valamelyik fejlesztésében vagy honosításában, akkor a lehetőségekről a project honlapján tájékozódhatunk.

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten