Kereszt
Az ókorban elterjedt kivégzési eszköz, amely kapcsolatban áll a legyőzött ellenség teste, ill. feje póznára tűzésének szokásával. Elterjedt vallási szimbólum, még a kereszténység előtti időkben is. A keresztény szimbólumrendszerben a kereszt Jézus keresztre feszítését jelképezi. A legkorábbi formájában egy egyszerű függőleges pózna volt, a római időkben azonban már a keresztrudat is ismerték.
Keresztre feszítés
A római világban a halálbüntetés szokásos formája; csuklójánál és lábánál fogva odaszegeztek, vagy odakötöztek egy embert a fakeresztre, és hagyták meghalni. A keresztre feszítést rendszerint korbácsolás előzte meg, mint ahogy ez Krisztussal is történt.
Örök téma
A téma örök. Évszázadok során számos művész vállalta, hogy megalkotja a keresztre feszített embert, akinek halála az emberiség megváltásában nyer értelmet. Bettina Rheims, francia fotóművésznő képei huszadik századi környezetbe ágyazva, a klasszikus középkori művészek stílusában követik nyomon Jézus életét az Angyali Üdvözlettől a Mennybemenetelig. Rendhagyó álomvilágként teremti újra az Újtestamentumból ismert történeteket az Angyali Üdvözlettől a Mennybemenetelig.
I.N.R.I - a rendhagyó fotósorozat
Az először 1999-ben bemutatott I.N.R.I. című fotósorozat kronologikus rendben követi Jézus életét. Bettina Rheims és Serge Bramly a fényképezés technikáját hívták segítségül és keltették életre az európai keresztény kultúrkör egyik legfontosabb és legmegrázóbb történetét. Néha a divatfotókon látható távolságtartással, máskor meg szívünk mélyére hatoló emberséggel dolgozzák fel Krisztus életét és halálát.
85 nagyméretű színes fotóból áll a képsorozat. A fotósorozat érdekessége, hogy hívők és nem-hívők érdeklődését is egyaránt felkelti. Gondosan kiválasztott modellek, furcsa kortalan környezet, hihetetlenül aprólékos előkészületek és a kivitelezés ötletessége jellemzi ezt a témájában ismerős, de feldolgozásában mégis annyira modern képet.
A Pilátus parancsára Jézus keresztjére erősített szöveg latin szavainak kezdőbetűi: Iesus Nezarenus, Rex Iudaeorum ( Názáreti Jézus, a zsidók királya).
A képsorozat elkészítésének módja és a gyakran leginkább reklám- vagy divatfotókra jellemző látásmód alapján az I.N.R.I. című kiállítás az Újtestamentumot úgy modernizálja és értékeli át, hogy ezáltal az ősi történet a mai modern szemlélő számára is kézzel foghatóvá, könnyebben értelmezhetővé válik.