Az IMAP (Internet Mail Access Protocol) egy viszonylag ritkán használt, de az elmúlt években egyre jobban előretörő levéltárolási eljárás. Egyik legfontosabb tulajdonsága, hogy a felhasználó minden levelét a szerver tárolja, így a kliensgépen végleges letöltésre nincs szükség. E pozitívuma különösen azon rendszergazdákat érinti meg, akik rákényszerültek bizonyos felhasználók gépeinek újratelepítésére, a régi levelek "visszavarázsolására", de azok is megkedvelhetik, akik leveleiket több számítógépen olvassák. Az IMAP szerveren nem csak levelek elhelyezésére, hanem mappák létrehozására is lehetőségünk nyílik, egyes IMAP-kiszolgálók pedig egyéb adatok (pl. szűrőlista) létrehozását is támogatják. Az IMAP protokollt gyakorlatilag az összes levelezőkliens támogatja, így az Outlook családtól kezdve a Mozilla, a Thunderbird, a Pine segítségével is használhatjuk.
Linux alatt sok ismert IMAP kiszolgáló létezik, mi a Courier (http://www.courier-mta.org/) konfigurálását mutatjuk be egy viszonylag egyszerű környezet modellezésével. A Courier egyszerűen telepíthető, támogatja az SSL-felületen (tehát titkosított csatornán) történő továbbítást, létezik SQL-alapú autentikációs modulja is. Feltételezünk egy olyan rendszert, melynek Postfix levéltovábbító alkalmazása van, valamint felhasználónként kívánjuk szabályozni az IMAP igénybevételét.
Első lépésként győződjünk meg arról, hogy levelezőrendszerünk tökéletesen működik-e. Ha minden rendben van, telepítsük a Courier szükséges összetevőit. Debian alatt ezt az apt-get install courier-imap parancssal tehetjük meg, SuSE alatt szintén a courier-imap csomag installálására lesz szükségünk.A Courier egyik legérdekesebb újdonsága, hogy nem hagyományos mailbox formátumban tárolja a beérkező leveleket (melyben minden levél egyetlen nagy file-ba érkezik), hanem úgynevezett Maildir eljárást használ. Ennek lényege, hogy minden egyes mail egy-egy különálló file-t alkot. Előnye, hogy nagy levélmennyiségnél az e-mailek elérése gyorsul. A Maildir az egyes felhasználók saját könyvtárában létrejövő alkönyvtárrendszer.
Első lépésként tehát rá kell vennünk a Postfix-et, hogy Maildrop formátumban kézbesítsen. Mielőtt ezt megtennénk, gondoskodnunk kell arról, hogy azon felhasználóink számára, akik IMAP szolgáltatást szeretnének, létrejöjjön a saját Maildir-jük. Ezt a Courier-ban található maildirmake paranccsal készíthetjük el, természetesen úgy, hogy az adott felhasználó megfelelő jogosultságokkal rendelkezzen.
Íme egy egyszerű script e feladat megkönnyítésére:
#!/bin/bash
maildirmake /home/$1/Maildir chown -R $1.$1 /home/$1/Maildir
chmod -R 700 /home/$1/Maildir
E scriptet root-ként futtassuk és a felhasználónevet adjuk meg paraméterként
Ezek után vegyük azokat a felhasználóinkat, akik IMAP-olni szeretnének, és hozzunk létre könyvtárukban egy .forward file-t, a következő tartalommal:
/home/user/Maildir/
Természetesen erre a feladatra is írhatunk scriptet, mondjuk így:
#!/bin/bash
echo "/home/$1/Maildir/" > /home/$1/.forward
chown $1.$1 /home/$1/.forward
chmod 400 /home/$1/.forward
Következőként a Postfix main.cf file-jában írjuk be az alábbi opciót:
home_mailbox = Maildir/
A Postfix újraindításától kezdve az érintett userek már saját Maildir-jükben fogadják leveleiket. Teszteljük!
Nincs más feladatunk hátra, minthogy finomhangoljuk a Courier-t. A konfigurációs file-okat a /etc/courier mappában találjuk. Az authdaemonrc file az autentikációs daemon beállításait tartalmazza. Alapesetben minden, számunkra szükséges beállítást tartalmaz, így nincs szükség a módosítására. Az imapd-ben már érdemesebb körülnézni, itt - többek között - az alábbi opciók megváltoztatására nyílik lehetőségünk:
MAXPERIP - egy IP-címről érkező kapcsolatok számát szabályozhatjuk.IMAP_EMPTYTRASH - elsősorban a TRASH mappa űrítésének intervallumát szabályozhatjuk, de megadhatjuk pl. a SENT mappa értékét is, az alábbi módon: Trash:7,Sent:30
Ha készen vagyunk a beállításokkal, indíthatjuk a Courier-t: /etc/init.d/courier-imap start. Nincs más hátra, minthogy ellenőrizzük a rendszer működőképességét: állítsuk be a kliensek levelezőprogramjában a megfelelő IMAP-paramétereket.