Levelezzünk II. - A Postfix
2004/06/06 17:39
2241 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
Előző cikkünkben megismerkedtünk az Exim levelezőszerverrel. Most bemutatjuk a Postfix-et.

A Postfix története

A Postfix egy évek óta ismert, a szakma nagy öregje, Wietse Venema által készített levelezőszerver alkalmazás. Miután Linux alatt több levelezőmegoldás is létezik, és használóik között nem ritka a "vallásháború" sem, ebből a Postfix sem maradhatott ki. Venema többször hangoztatta, hogy az Exim monolitikusságával szemben a Postfix sokkal fürgébb, egyúttal biztonságosabb megoldást jelent. Mi nem kívánunk e vitában állást foglalni, mindössze igyekszünk bemutatni e nagyszerű levelezőszervert.

Működés, felépítés

A Postfix bemeneti queue-ja

A Postfix - ellentétben pl. az Exim-mel - nem egyetlen programból, hanem több, egymástól független összetevőből áll, melyek tökéletesen kommunikálnak egymással. Rendkívül minimalista, biztonságos módon működő alkalmazás, mely tökéletesen alkalmas nagy levélforgalommal rendelkező rendszerek kiszolgálására. Egyszerűen létrehozhatunk benne korlátozásokat, legyen az a levelek méretbeni vagy tartalmi korlátozása. Alkalmas SQL-alapú autentikációra, használhatunk virtuális user-eket, virtuális domain-eket, és még sok egyéb izgalmas dolgot megvalósíthatunk a segítségével. A Postfix több konfigurációs file-lal rendelkezik, melyek a /etc/postfix könyvtárban találhatóak. A legfontosabb beállításokat a main.cf file-ban találhatjuk, itt a levelezőrendszer általános paramétereit változtathatjuk meg. A master.cf file a Postfix daemon-jainak konfigurációjára szolgál, míg a virtual segítségével virtuális táblákat hozhatunk létre.

Egyszerű konfiguráció

A Postfix kimenete

A Postfix viszonylag minimális konfigurálással életre kelthető. Érdemes tudnunk, hogy alapértelmezésben nem open relay, így a kezdő rendszergazdák már telepítéskor biztonságban tudhatják rendszerüket.

Lássuk, mit érdemes beállítani a main.cf-ben:

  • myhostname = a.host.nevunk
  • mydestination = itt azokat a neveket soroljuk fel, melyekre szeretnénk leveleket fogadni,
  • pl.: server.iskola.hu, iskola.hu, mail.iskola.hu
  • mynetworks = itt azokat a hálózatokat adjuk meg, melyeknek engedélyezzük a rajtunk keresztül való levélküldést, pl. 192.168.0.0/255, 10.0.0.25

Bármely konfigurációs file megváltoztatása után adjuk ki a postfix reload parancsot. Innentől fogva a levelezésünk máris működik, próbáljuk ki!

Következő cikkünkben megismerkedünk a content_filter opcióval, melynek segítségével valós idejű vírusszűrést végezhetünk.

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten