- Operációs rendszer: Minimum Windows 95, de inkább Windows 98. Természetesen működik Windows 2000 Prof, Windows 2000 Server, Windows XP Home, Windows XP Prof alatt is.
- Számítógép: A kiválasztott Operációs rendszert működtetni képes számítógép, mely 24 órás működésre is alkalmas.
- Novell kliens: A kiválasztott Operációs rendszernek megfelelő Novell kliens: Windows 9x esetén: Novell Client 3.4, Windows NT vonal esetén: Novell Client 4.91
- Mercury/32 legfrissebb változata: ftp://pegasus.uni-mannheim.de/pegasus/mercury32/m32-401a.exe Valamint a megjelent legújabb frissítés: ftp://ftp.usm.maine.edu/pegasus/mercury32/m32-401b.zip
A hozzávalókat át is tekintettük. Most lássuk milyen előlépéseket kell tennünk a telepítés megkezdése előtt. Közhálós környezetben vagyunk, tehát
- A kiszemelt számítógépet rádugjuk a Közhálós Switch publikus portjainak egyikére
- Adunk neki egy IP-címet a tartományunkból
- Kérvényezzük a https://forms.sulinet.hu oldalon a következő portok megnyitását: 25,110,143 az adott IP-címre
- Kérvényezzük a https://forms.sulinet.hu oldalon a Mail-Relay szolgáltatást erre az IP-címre.
A Közhálós tűzfal miatt a gépünk védett lesz az Internet felöl, s csak a felsorolt portokon lesz elérhető, ahol viszont a Mail-szerverünk fog figyelni. Mire a fenti igényeket beállítják, addigra mi is végzünk a telepítéssel, s az elektronikus levelek ezentúl ezen a gépen keresztül jönnek és mennek majd. Amennyiben már korábban igényeltük a Mail-Relay szolgáltatást, akkor a következő lépések is megtehetőek: Például a 195.199.222.111 címre már igényeltük a Mail-Relay-t, s a 25 és 110-s portok is nyitva állnak.
- Állítsuk át a Novell szerver IP címét a 195.199.222.111-ről 195.199.222.112-re.
- Állítsuk be az új Windows-s gép IP-címét a 195.199.222.111-re.
- Telepítsük a Mercury/32-t.
- Ebben az esetben figyeljünk arra, hogy a Novell szerverünk IP címének megváltoztatásával a régi IP-re igényelt portnyitások szükségessé válnak az új IP-címre is.
- Szükségünk lesz DNS módosításra is, hiszen valószínüleg a www.iskola.sulinet.hu cím a 195.199.222.111 címre mutat. Amennyiben igényeltük a WEBDNS szolgáltatást, akkor ezek az átírások gyorsan és egyszerűen elvégezhetők.
Iskola függő, hogy mely változat lehet a gyorsabb. Arra mindenképpen figyeljünk, hogy az új Windows-s gép csak a megadott portokon legyen elérhető az Internet felől! Akárcsak a Novell-s változatnak, itt a Windows-s változatnak is szüksége van egy admin-jogú felhasználóra a levelek postázásához. Ez a felhasználó a Windows esetében az éppen belépett felhasználót jelenti. Míg a Novell-s változatban ez minimális kockázatot jelent, addig a Windows alatt ez igen veszélyes lehet. Ezért a következő megoldást javaslom:
- Telepítsünk egy távmenedzsment programot a Windows-s gépre. (RealVnc, ThightVnc)
- Állítsuk be a gép BIOS-ban, hogy a gép indításkor ne keresse a billentyűzetet, monitort, stb.
- Állítsuk be a gépet, hogy automatikusan lépjen be a hálózatba (Novell és Windows) . (autolog)
- Erre az admin-jogú felhasználóra állítsuk be, hogy csak ezen a gépen léphessen be!
- Állítsuk be, hogy a Mercury/32 automatikusan elinduljon (Indítópult).
- Távolítsuk el a géptől a monitort, billentyűzetet, egeret.
Tisztán IPX-s hálózatban (INW 4.11), ahol a Novell szerver publikus kártyája csak IP-s protokollal rendelkezik (ami ugye normális), a fenti beállítás nem fog működni, mert a windows-s gép nem fog tudni kapcsolódni a szerverhez.
Ekkor a következőket tehetjük:
- A szerver publikus kártyájára is telepítjük az IPX protokollt.
- Két kártyát teszünk a windows-s gépbe. (Publikus kártya IP-vel Közháló felé, Belső kártya IP-vel és IPX-l, a belső hálóhoz kapcsolódva)
Ha megteremtettük ezt a környezetet, neki is állhatunk telepíteni a Mercury/32-t.