Munka kedvtelésből: hangtechnikus
2004/02/16 11:15
3040 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
Vajon mi kell ahhoz, hogy valaki hangtechnikus lehessen? Hogyan lehet azon a bonyolult "tekerentyűn" minden egyes gombot megjegyezni? Egyáltalán miért érdemes ezt a pályát választani? - Erről mesél nekünk Dvorák Bence, az Oktopus Multimédia Intézet volt diákja, aki jelenleg ugyanitt polgári szolgálatos.

Állítólag hangmérnöknek születni kell. Nem tudom, de annyi biztos, hogy akik minket körülvesznek tanárok, szerintem el sem tudják képzelni, hogy ne ezt csinálják. A hangmérnökök úgy érzem, mind nagyon szerencsés emberek, mert a munkájuk szórakozás és hobbi egyben. Ahol mi gyakorolhattunk és, ahol remélhetőleg dolgozni fogunk, oda mások jegyet vesznek, vagy be sem mehetnek. Én úgy kerültem ide, hogy Karrier címmel kaptunk még a középiskolában szóróanyagot, ebben olvastam az Oktopusz iskoláról. Hangmester, illetve hangtechnikus képzésük azonnal megtetszett, mert régóta gitározom, és gyerekkorom óta fontos szerepet játszik a zene az életemben.

Tulajdonképpen, aki szereti a zenét, szívesen foglalkozik hanggal kapcsolatos dolgokkal, azoknak mind ajánlanám ezt a sulit. A zenei előképzettség egyébként nem feltétel, viszont előnyt jelenthet. Bár a képzés elég drága, - 350 ezer és 480 ezer forint között van, attól függően, hogy valaki nappali iskolarendszerű -, tanfolyami vagy esti képzést választ -, öt részletben is lehet fizetni a tandíjat, illetve a Munkaügyi Központ is ad támogatást. A nappali képzés egy éves, estin két év alatt végezhető el a suli. 22 éves kor alatt iskolarendszerű képzés folyik, e fölött tanfolyami rendszerben járhatnak a diákok, de diákigazolványt ekkor nem kapnak. A bizonyítványt az elméleti és a gyakorlati felkészültségünkre kapjuk. Az év végi vizsga több részből áll. Beleszámít az éves teljesítmény, a záróvizsga pedig a zenei-, akusztikai és technikai tárgyakból tevődik össze. A képzések egyébként az Országos Képzési Jegyzékben is szerepelnek és az Európai Unióban is elfogadottak.

Hangtechnikusnak lenni egy kicsit művészi feladat is, bár nekünk elsősorban a műszaki ismeretek megszerzése a cél. A hangmesternek gyakorlati jártassága van a szerteágazó hangtechnikai munkafajtákban, ismeri a gépek kezelését és működési elvét, jártas a hangtechnikához kapcsolódó fizikai és elektronikai műszaki ismeretekben. Szükség van hangfelvételi és stúdió munka gyakorlatra, műszaki eszközök művészeti alkalmazásában való jártasságra, berendezések kezelési ismeretére, műsortechnológiai ismeretekre, kapcsolattartási képességre a határterületeken dolgozókkal, és idegen nyelvű szakmai kifejezések ismeretére, számítógép kezelési ismeretre.

Az iskola egyébként nagyon jól felszerelt, mivel sok támogató céggel tartanak fenn kapcsolatot, lehetőségük van olcsóbban hozzájutni akár a legújabb digitális keverőpulthoz is. Az egyetlen hátrány, hogy kevés a lány. Pedig szükség van ezen a pályán is a nőkre, mert csomó olyan helyzet van, amit ők másképp látnak és adott esetben az az előnyösebb. Ráadásul más a női és a férfihallás. Állítólag a nők elemzőbben hallanak, a férfiak hallása inkább a technikai dolgokra érzékeny. Úgyhogy lányok, gyertek az 'Octopusba'!

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten