TheOpenCD-Megoldás iskolába, otthonra
A Sulinet programban lehetőség van számítógépet, sőt szoftvereket is vásárolni. A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy hardvert sokkal többen vesznek, mint szoftvert, ami a hazai viszonyokat ismerve teljesen érthető, a program kitalálói is elsősorban az otthoni számítógép ellátottság növelését tűzték ki fő célul. A linux operációs rendszerrel értékesített számítógépek esetén nincs is probléma, gyakorlatilag az összes fontos alkalmazás is hozzáférhető már az első bekapcsolástól kezdve. A Windows operációs rendszerrel vásárolt gépek gazdái azonban többnyire nehéz döntés előtt állnak, hogy mit telepítsenek a gépükre, különösen ha kimaradtak a tömeges licenc akciókból, azaz nem oktatásban dolgozik, vagy főiskolai tanuló... A megoldás az ingyenes, nyílt forrású szoftverek használata. A cikksorozatban a TheOpenCD megoldást mutatjuk be, felhasználva a projekt honlapján megjelent információkat.
A TheOpenCD projekt célja bemutatni az MS-Windows felhasználóknak a nyílt forráskódú szoftverek előnyeit. A projekt fejlesztői kizárólag a legjobb minőségű programokat válogatták össze, ezek stabilitását alaposan tesztelték, ez alapján döntöttek annak nagyközönség elé bocsátásáról. Minden egyes programról leírást és képernyőképet készítettek, így megismerheti a programot annak telepítése előtt. Ezen programok mindegyike korrekten telepíthető és eltávolítható, így kényelmesen tesztelheti tudásukat, nem hatnak károsan a rendszerére. Ezen a lemezen lévő programok mindegyike valamely (OSI által jóváhagyott) nyílt forráskódú licenc (Open Source License; OSL) feltételei szerint terjeszthető, amely lehetővé teszi azt, hogy szabadon terjessze őket.
Nyílt forráskódú szoftver
A nyílt forráskódú szoftverek (Open Source Software; OSS) licenccel vannak ellátva, amelyek jogot biztosítanak a végfelhasználóknak ezek szabad magán, vagy üzleti célú felhasználására. Ezek a program forráskódjának tanulmányozására és módosítására is feljogosítják. Továbbadhatja vagy eladhatja a program eredeti, vagy módosított változatát, majd annak forráskódját is, így az Ön által végzett módosítások másoknak is hasznosak lehetnek. Ez az utolsó cikkely védi meg a fejlesztők munkáját a mások által történő tisztességtelen kihasználástól, miközben biztosítja a forráskód közzétételét a közösség számára. Nem köteles honoráriumot fizetni az előző fejlesztőknek, de megengedett pénzt kérnie a nyílt forráskódú szoftver (Open Source Software; OSS) eladásáért. Ezt a lemezt talán egy barátjától kapta, vagy eladta önnek egy csekély összegért: mindkettő megengedett. Amennyiben nem érdekeli a forráskód, úgy joggal kérdezheti, hogy miért érdekes ennek elérhetősége. Egy válasz a kérdése az, hogy a forráskód közzététele lehetőséget ad külső megfigyelőknek megvizsgálni a program valódi működését. Mindez azt jelenti hogy, biztos lehet a személyes adatainak bizalmas kezelésében. Egy valós probléma a zárt forráskódú programokkal az, hogy az adatai be vannak zárva a program által használt fájlformátumba. Ezért végül is muszáj frissítenie azt a programot azért, hogy továbbra is hozzáférhessen adataihoz. (Ezt nevezik termékcsapdának - a ford.) Ez nem történhet meg nyílt forráskódú szoftver esetében, mivel a fájlokat megnyitó és elmentő forráskód hozzáférhető, így egy kívülálló könnyedén készíthet import szűrőt a szoftver következő kiadásához, biztosítva ezáltal az adataidhoz történő folyamatos hozzáférést. Végül, a forráskód közzététele néhányszor nagyméretű önkéntes fejlesztő közösség létrejöttéhez vezet, amelyek kiválóan használható, és teljesen szabad szoftverekkel látják el a világot, mint amilyen a Linux, OpenOffice.org és a Mozilla. Ezek ingyenesen hozzáférhetők iskoláknak, vagy bárkinek, akinek nincs lehetősége óriási összeget kifizetni szoftverekért. Nos, most már megértheti miért fontos a szoftver szabadsága mindenkinek, nem kizárólag a szoftvert fejlesztőknek.
TheOpenCD projekt
Megdöbbentően nagy mennyiségű nyílt forráskódú projekt létezik. Egy jellemző forrás (Freshmeat) több mint 30 000 projektet sorol fel. Számos shareware és freeware program is létezik, amelyek ingyenesen letölthetők az internetről. Mindezek mellett ezek nem sorolhatók a nyílt forráskódú szoftver kategóriájába, mivel ezek forráskódja nem módosítható. Általában nincs lehetőség a forráskód megtekintésére, vizsgálatára, és gyakran vannak bennük korlátozások, például kizárólag nem üzleti felhasználásuk ingyenes. Legyen tagja a TheOpenCD projektnek. Mi a legjobb minőségű, windowsos nyílt forráskódú szoftverekből készítünk egy apró gyűjteményt, amely CD-ről könnyedén használható. Mikor a lemezt behelyezi a számítógépbe, automatikusan elindítja a böngészőt, amely végigkalauzolja a lemez tartalmán, bemutatja a különböző programokat, valamint lehetővé teszi azok egyszerű telepítését. A programok körültekintően lettek kiválasztva a stabilitás, egyszerű használat, valamint a korrekt telepítés és eltávolítás szempontjai szerint. Ez a CD elsőként szeretné bemutatni a nyílt forráskódú szoftverek világát, de reméljük később más projekteket is felfedez, és talán eljut odáig, hogy egy teljesen új operációs rendszert is ki szeretne próbálni, mint amilyen a Linux. A nyílt forráshoz kapcsolódó hivatkozások fejezetben felsoroljuk a főbb nyílt forráskódú projekteket, a honlapjukra mutató hivatkozással együtt. Ezeken kívül a nyílt forráskódról szóló esszék egy válogatása is megtalálható a CD-n, amelyek bepillantást engednek a nyílt forráskódú szoftverek történelmébe és filozófiájába.
The OpenCD csapat
Kik azok az emberek, akik elkészítették ezt a CD-t, és miért tették ezt? Mint a legtöbb nyílt forráskódú projekt, ezt is a rajongók egy kis csoportja működteti, akik szabadidejükben foglalkoznak vele. Egy ilyen projekt részesének lenni az egyes személyeknek is kifizetődő lehet (hasonló projektben végzett munka során sokat lehet tanulni - a ford.), és használható szolgáltatást biztosíthat a közösség számára is.
Íme a TheOpenCD projekt kemény magja:
- Phil Harper - A CD böngésző 1.2 és 1.4 változatának programjáért és grafikájáért felelős. A projekt honlapjának és fórumának jelenlegi karbantartója.
- Will Martin - Összeállította a CD első kiadását, beleértve a CD böngésző elkészítését is, amely a jelenlegi változat alapjául szolgált. Átfogó munkát végez a Gecko-alapú 2.0 változat munkálataival kapcsolatban. Elkészítette a projekt honlapját és fórumát.
- Brett McNamara - A böngésző interfész rétegét (Browser Interface Layer; BIL) és az indító (launch) programokat fejlesztette. Megtervezte a 2.0 változatú böngésző XML struktúráját, ő a jelenlegi karbantaró.
- Henrik Nilsen Omma - Felvetette egy windowsos, nyílt forráskódú szoftvereket tartalmazó CD összeállításának ötletét 2002 áprilisában, két NewsForge cikkben, ő a projekt jelenlegi karbantartója. Megírta a CD böngészőben megjelenő szövegek fő részét, majd a megjelenítés elrendezésén és a minőség-ellenőrzés kidolgozásán ténykedett.
További közreműködők
- Chris Brentano - elkészítette a TheOpenCD érthető és egyszerű logóját.
- Eric Penne - Fórum moderátor és CD terjesztő.
- Dana Burns - Dokumentáción és a CD béta tesztelés.
- Alexey Eremenko - CD béta tesztelés.
- Több mint száz ember - akik művészeti munkákban és programtesztelésben működtek közre.
Magyar fordítás
A TheOpenCD fordítását az FSF.hu Alapítvány készítette (2004.09.12). A CD másolását és terjesztését támogatjuk, valamint szeretnénk visszajelzést kapni ezekről a fsf@fsf.hu e-mail címen. Ide várjuk leveled akkor is, ha a CD-vel kapcsolatos észrevételed, javaslatod van. Az összeállítás legfrissebb változata letölthető a http://theopencd.fsf.hu/ webhelyről.
A magyarításban közreműködtek:
- Daczi László - a HTML felület és a win32 böngésző magyarítása, programfrissítések és általában a munka koordinálása.
- Bíró Árpád, Tímár András - a fordítás helyesírási hibáinak kigyomlálása.
- Kóra Sándor - a HTML felület tesztelése.
- Kovács Bálint - A FAIF fordítása.
- Meskó László - A FAIF lektorálása.
- Szabó Péter László - A HTML felület és win32 böngésző magyarítása.
Végül, de nem utolsósorban, következzen a CD-n található szoftverek listája, amelyeket részletesen a sorozat többi részében mutatunk be:
- Internet és kommunikációMozilla (1.7.2; magyar), Miranda IM (0.3.3.1; angol), FileZilla (2.2.8a; magyar), TightVNC (1.2.9; angol), WinHTTrack (3.3.1; magyar), PuTTY (0.55; angol)
- Iroda és dizájn OpenOffice.org (1.1.2; magyar), AbiWord (2.0.10; magyar), PDFCreator (0.8; angol), GIMP (1.2.5, 2.0.4; magyar)
- Multimédia és játékok Audacity (1.2; angol), CDex (1.51; angol), Tux Paint (0.9.13; angol), Crack Attack! (1.1.8; angol), Sokoban YASC (1.133; angol), Neverball (1.2.4; angol) Celestia (1.3.2; angol), Igazán tuti képernyővédők (? :-)
- Segédprogramok és egyéb 7-Zip (3.13; magyar), SciTE (1.59; angol), WinPT (1.0; angol), NetTime (2.0b7; angol)