TheOpenCD II - Iroda és Dizájn
2004/12/04 23:20
1522 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
A cikksorozat aktuális részében a TheOpenCD összeállítás irodai alkalmazásait mutatjuk be először.

OpenOffice.org

http://hu.openoffice.org/ Az OpenOffice.org egy teljeskörű irodai programcsomag, amely egymással szorosan integrált szövegszerkesztőt, táblázatkezelőt, HTML szerkesztőt, vektoros képszerkesztőt és képletszerkesztőt foglal magába. Ebben a változatban megemlítendő szolgáltatások a közvetlen PDF és Flash exportálás, valamint a makrókészítés lehetősége, amely tovább növeli a hatékonyságot. Készíthet körleveleket az Outlook vagy Mozilla címjegyzékének, vagy más adatforrás felhasználásával. A dokumentumok a nyílt XML szabványformátum szerint készült fájlokba menthetők, amely biztosítja az adatok jövőbeli elérhetőségét, de a program a formátumok széles skáláját képes beolvasni vagy ilyenbe menteni, beleértve az MS Office-t is. Az OpenOffice.org saját formátumai automatikusan tömörítettek, így jelentősen kisebbek a hasonló formátumoknál, ezáltal kevesebb tárterületet igényelnek, valamint alkalmasak e-mail mellékletként történő elküldéshez. A kereskedelemben kapható irodai csomagok magas költségeinek köszönhetően, ha az OpenOffice.org használata mellett dönt, akkor a magánszemélyek és szervezetek számára létező legnagyobb megtakarítási forráshoz jut. Az OpenOffice.org webhelyről már 16 milliónál is többször töltötték le a programcsomagot, és sokan telepítették CD mellékletről (mint amilyen ez is), különösen Linux rendszereken. Az OpenOffice.org egyre inkább választási lehetőséggé válik az oktatás, a kormányzat és üzleti élet számára. Mellékeltünk egy Flash demót (angol), amely megtekintésével az OpenOffice.org telepítése előtt képet alkothat róla. Jelenleg a programcsomag 25 nyelvi változata érhető el (magyar is), de rövidesen ennél is több lesz. A "Szótár telepítő" segítséget nyújt számos nyelvhez tartozó helyesírási szótár letöltéséhez és telepítéséhez, az adott nyelvi változatban lévő helyesírási szótáron kívül.

AbiWord

Az AbiWord egy kisméretű, önállóan futó szövegszerkesztő, amely sokféle dokumentum formátumot képes olvasni és ilyenbe menteni, beleértve az MS Word-ét is. Kis méretéből adódóan jól használható régi hardvereken, minden nehézség nélkül használható egy 486DX gépen 16 MB memóriával, miközben megnyitja és szerkeszti napjaink összes lényeges dokumentum formátumát. A HTML exportálás, korlátlan visszavonás és ismétlés, helyesírás-ellenőrzés több nyelven, stílusok, hasábok, táblázatok, képek használata, felsorolás és sorszámozás lehetősége a legfontosabb szolgáltatások. Különböző bővítmények is elérhetők hozzá, például thesaurus, Babelfish fordítási interfész, továbbá a szöveg statisztikáit elkészítő eszköz. Az AbiWord automatikusan beállítja a felhasználói felületének nyelvét, csak változtassa meg a beállításokat a Windows vezérlőpultban. Sokféle nyelvre le van fordítva, még jobbról-balra író nyelvekre is. Ha egyszerűen csak egy szövegszerkesztőre van szüksége a leggyakrabban használatos szolgáltatásokkal, és nincs szüksége egy teljes irodai programcsomagra, akkor az AbiWord egy jó választás. Különböző platformokra elérhető, létezik például Windows, Linux, MacOS és Unix változata.

PDFCreator

A PDFCreator bármely windowsos programból történő PDF dokumentum készítésre használható. A PDF (Portable Document Format; hordozható dokumentumformátum) a de facto szabványa az elektronikus publikálásnak. Az egyszerű szövegszerkesztőkkel szembeni előnye, hogy az olvasó nem módosíthatja könnyedén a dokumentumot, így az bármelyik operációs rendszeren úgy néz ki, ahogy a készítője megálmodta. A telepítés után egyszerűen csak nyomtatnunk kell a windowsos alkalmazásokból, nyomtatónak a "PDFCreator Printer" eszközt választva. A "Save" gombra kattintva, majd egy nevet begépelve megadható a kimeneti fájl. Ennyi! Kiegészítésképpen megadhatók még a dokumentumok azonosításához használható információk, például cím, a létrehozás dátuma és a szerző. Az "Options" párbeszédablakban a készítés folyamata részletesebben befolyásolható. Beállíthatók a felbontások és tömörítési arányok a különböző fájltípusokhoz, felügyelhető a betűkészletek beágyazása is. A biztonsági beállítások segítségével a dokumentum jelszóval védhető. Támogatottak a JPEG, PNG, PostScript (PS) és az Encapsulated PostScript (EPS) kimeneti formátumok is.

GIMP

A GNU Image Manipulation Program (GIMP) egy nagyon rugalmas alkalmazás, amely fénykép retusálásra, képszerkesztésre és kép készítésére használható. Sokféle fájlformátumot, nyelvet és operációs rendszert támogat. Mivel számos szolgáltatása és bővítménye van, ezért időbe telhet, míg megtanul mesteri módon bánni vele. Szerencsére jó oktatóanyagok és dokumentáció található hozzá. A GIMP a GTK+ grafikus könyvtárat használja, amely automatikusan települ. A CD böngészőben, valamint a TheOpenCD honlapon lévő képek a GIMP használatával készültek. A "Grokking the GIMP" egy mindenre kiterjedő könyv, amelyet a komoly GIMP felhasználóknak írt Carey Bunks. Magába foglalja a program mélységeit, összetett feladatokat, ösztönösen oktató szemlélettel ad elő és magyaráz. Kilenc nagyobb és sok kisebb projekten keresztül mutatja be ennek a jól használható, nyílt forráskódú alkalmazásnak az alapvető, majd profi használatát. Számozott lépések és színes képek sokasága kíséri végig az olvasót, a valós életből származó szín korrekció, kép manipuláló, kollázs, fénykép montázs, renderelés és web-kép készítő példák során. Ez a könyv megvásárolható papír-alapú formában, de ezen a CD-n is megtalálható, és azonnal használható.

Csatlakozz hozzánk!

Ajánljuk

European Schoolnet Academy Ingyenes online tanfolyamok tanároknak
School Education Gateway Ingyenes tanfolyamok és sok más tanárok számára
ENABLE program Program iskoláknak a bullying ellen
Jövő osztályterme Modern tanulási környezetekről a Sulineten