A web több, mint egy évtizedes megjelenése óta gombamódra jelentek meg a webes tartalmak kiszolgálására készült szerveralkalmazások. Találunk közöttük kicsit, nagyot, egyszerűt, bonyolultat, alkalmazásszintűt és kernelbe épülőt is, de mindegyik közül kiemelkedik az Apache httpd megoldása. A Netcraft felmérése (http://news.netcraft.com/archives/web_server_survey.html) szerint a világ webszervereinek közel 80%-n Apache fut. Vajon minek köszönhető ez a hatalmas népszerűség? Sajnos kevesen tudják, de az Apache Foundation számos olyan projektet futtat, amely nap mint nap használatos a szervereinken, ezek közül csak az egyik a httpd. Mellette található a Tomcat és a Jakarta JSP-kezelő, a SpamAssassin (!), valamint az Ant is. Az Apache elterjedésének okai között elsősorban az alábbiak állnak az élen:
- nyílt forrás
- modularitás
- portolhatóság
- nagy teljesítmény
- megbízhatóság, biztonság
Az Apache meglehetősen elterjedt kiszolgáló Microsoft környezetben is, sőt, rengeteg modulja is megtalálható Windows rendszerek alatt is. Telepítése, beállítása könnyű, konfigurációs állományai önmagukért beszélnek. Kis terheltségű és hatalmas, kereskedelmi igénybevétel során is megállja helyét. Segítségével könnyedén létrehoztahó k virtuális hosztok is, SSL-motorja pedig biztonságos megoldást nyújt kritikus környezetekben is. Az Apache fejlesztése jelenleg három szálon fut: a klasszikus 1.3-as, a 2.0-s és a nemrég bejelentett 2.2.-s sorozat közül választhatunk. A 2.0-s sorozat az alábbiakban nyújt többet elődjéhez képest:
- multiprocess, multithreaded mód
- nem-Unix platformok jobb támogatása
- IPv6 támogatás
- egyszerűbb konfiguráció
- számos új modul
Természetesen a 2.2 is változott:
- egyszerűbb, újabb autentikációs eljárások
- új proxy modul a terhelésmegosztás egyszerűsítésére
- nagyméretű file-ok kezelése
- Smart Filtering tartalomszűrés
Az Apache httpd mindegyik disztribúcióban megtalálható, telepítése az alapértelmezett csomagkezelővel gyerekjáték. Debian alatt az apt-get install apache, Fedora esetén a yum install httpd paranccsal installálhatjuk. Mindkét módszer használata telepíti az alapértelmezett alkalmazást, néhány kiegészítőt, valamint egy default nyitólapot. A konfigurációs állományok Debian alatt a /etc/apache/, Fedoranál az /etc/httpd/ könyvtárakban találhatóak. Ha a telepítés sikerült, írjuk be böngészőnkbe a http://localhost címet és ellenőrizzük, hogy működik-e szerverünk.