Remote Server Manager (A távoli kiszolgáló kezelője)
A szerviz rövid neve: AppMgr
Az alkalmazás neve: Appmgr.exe
Függés: Remote Procedure Call
Függesztés: -
Porthasználat: -
Alapértelmezett indítás: automatikus
A Remote Server Manager szoros együttműködésben van a korábban említett Remote Administration szervizzel, és a következőket nyújtja:
- tárolja a Remote Administration figyelmeztetéseket,
- megmutatja, törli és számolja is ezeket,
- a Remote Administration feladatok végrehajtását segíti.
Ha a szervizt kézi indításúra tesszük, akkor egy Remote Administration feladat vagy egy figyelmeztetés miatt el fog indulni elindulni. Ha letiltjuk, nem lesznek figyelmeztetések. Az indításával és egyáltalán az engedélyezésével kapcsolatban a problémák ugyanazok mint a Remote Administration szolgáltatásnál.
Removable Storage (Cserélhető tároló)
A szerviz rövid neve: NtmsSvc
Az alkalmazás neve: ntmsvc.dll (svchost.exe)
Függés: Remote Procedure Call
Függesztés:
Porthasználat: -
Alapértelmezett indítás: kézi, leállítva
Az eltávolítható médiák meghajtóit és tárolóit kezeli. A szalagos meghajtók, a CD/DVD-k vagy akár a ZIP meghajtók katalógusait információt gyűjti és rendszerezi, valamint hozzáférést nyújt (mount/unmount/eject) az eltávolítható médiákhoz (rendszerint az NTBackup és a Remote Storage szerviz használja). A Removable Storage által kezelt eszközöket megtekinthetjük a Computer Management MMC-ben a Storage szakaszban.
Ha leállítjuk vagy letiltjuk ezeket a feladatokat természetesen nem fogja teljesíteni. Igazából letiltani nem sok értelme van, hiszen a szerviz amúgy is csak akkor indul el (automatikusan), ha egy erre épülő alkalmazás használni szeretné és csak addig működik, amíg használatban van. Ha viszont mégis letiltjuk, a tapasztalatom szerint az NTBackup valami egészen elképesztően lassan indul el és habozik később is.
Resultant Set of Policy Provider
(Az eredő házirend szolgáltatója)
A szerviz rövid neve: RSoPProv
Az alkalmazás neve: RSoPProv.exe
Függés: Remote Procedure Call
Függesztés: -
Porthasználat: -
Alapértelmezett indítás: kézi, leállítva
Mint ahogyan a nevéből is kiderül, ez a szerviz az RSoP kiszolgálója. Lehetővé teszi, hogy csatlakozzunk a tartományhoz, elérjük a távoli WMI adatbázist és az RsoP segítségével szimuláljuk a csoportházirend beállításait. A szervizt elsősorban az RSoP MMC használja, és persze az RSoP-Planning Mode Provider/WMI Provider összes csatlakozó kliense is.
Az RSoP a csoportházirend egy remek kiterjesztése, amellyel egyrészt egy MMC modulból kockázat nélkül tesztelhetjük a tervezett csoportházirend beállítások hasznát adott felhasználókra, vagy számítógépekre (tervező üzemmód), egyúttal hibakeresésre is használhatjuk, illetve a beállításokat is ellenőrizhetjük, jelentések formájában (naplózó üzemmód). Gyakorlatilag az RSoP egy lekérdező motor, amely az ún. CIMOM (Common Information Management Object Modell) adatbázisból, a WMI segítségével összegyűjti (telephely, tartomány, DC, vagy szervezeti egység szinten) a jelenlegi és a tervezett beállításokat. A CIMOM adatbázis független a címtártól, viszont minden a hálózatba belépett gép automatikusan feltölt egy sor magára jellemző adatot ide, pl. a hardverről, az IE-ről, a mappaátirányításokról, a biztonsági beállításokról, stb..
Az RSoP másik nagy előnye, hogy ha több szinten (site, domain, OU), több különböző csoportházirend objektum van beállítva, akkor ezek hatása (a beállításoktól és a szabályoktól függően) ütközhet, ám az RSoP képes eligazodni ebben, és mindig az aktuálisan helyen hatályos és érvényes beállítást mutatja meg.
Ha a szervizt leállítjuk vagy letiltjuk, az RSoP tervező mód elérhetetlen lesz az adott DC-n. Más ismert hatása nincs.
Folytatjuk...
Gál Tamás
gtamas@tjszki.hu