Routing and Remote Access (Útválasztás és távelérés)
- A szerviz rövid neve: RemoteAccess
- Az alkalmazás neve: mprdim.dll (svchost.exe)
- Függés: NetBIOS Interface, NetBIOS Group, Remote Procedure Call
- Függesztés: -
- Porthasználat: TCP: 47 (GRE) 1723; UDP: 500, 1701 (Layer 2 Tunneling) 1723 (PPTP)
- Alapértelmezett indítás: letiltva
Ki ne ismerné az RRAS-t? És aki ismeri tudja, hogy rengeteg mindenre használható, valódi komplex megoldás. Telefonos/modemes kiszolgáló, teljes körű VPN szolgáltatás, LAN-LAN, LAN-WAN útválasztás, NAT, mini DHCP/DNS kiszolgáló, házirendek, igény szerinti tárcsázás - mind-mind megtalálhatóak benne. Rengeteg komoly könyv és cikk is íródott már erről a témáról, így aztán nem szaporítanám feleslegesen a szót. Annyit azonban megjegyeznék, hogy amennyiben az RRAS MMC-ben engedélyezzük a szolgáltatást és egyúttal elindítjuk az RRAS varázslót, akkor a szerviz a letiltott állapotból automatikusan indulóra vált át. Viszont ez nem jelenti azt, hogy ha ezek után bármikor leállítjuk a Services MMC-ben, akkor szintén "igényre" el fog indulni. Azaz ilyenkor a szokásos "piros nyíl karikában" látványban lesz részünk. Ha viszont a konzolról tiltjuk le, akkor viszont a szerviz is letiltásra kerül és értelemszerűen a fenti feladatokat nem fogja ellátni
Secondary Logon (Másodlagos bejelentkezés)
- A szerviz rövid neve: Seclogon
- Az alkalmazás neve: seclogon.dll (svchost.exe)
- Függés: -
- Függesztés: -
- Porthasználat: -
- Alapértelmezett indítás: automatikus
A Windows 2000 esetén "RunAs Service" néven futott ez a szolgáltatás, valószínű, hogy sokan ezen a nevén is ismerik. Nagyon hasznos szerviz, különösen akkor, ha erőt véve magunkon, komoly elszánással elhatározzuk, hogy nem az Administrators csoport tagjaként fogunk dolgozni a jövőben a gépünkön. Ez nemes és respektálható cél, de azért néha mégis szükséges, hogy legyen magasabb jogosultságunk. Kilépés/belépés helyett viszont használhatjuk ezt a szolgáltatást arra, hogy az adott alkalmazást, processzt egy másik felhasználó jogosultsági környezetében futtassuk, természetesen csak addig, amíg be nem zárjuk az alkalmazást. Ritkán fordított szituációban is megtörténhet a felhasználása: szeretnénk gyorsan megtudni, hogy egy adott felhasználó képes lesz-e az adott programot futtatni, eléri-e a szükséges mappákat, állományokat a saját jogosultsági szintjével.
Egy másik előnye ennek a szerviznek, a parancssori RunAs.exe működése. Ezzel alkalmazásokat, MMC konzolokat és egyéb parancsikonokat is képesek vagyunk "izmosan" futtatni:
runas /user:domain_nevuser_nev mmc.exe
Vagy akár közvetlenül a Disk Management bővítményt:
runas /user:domain_nevuser_nev diskmgmt.msc
Amennyiben esetleg egy Control Panel parancsikont (.cpl) szeretnénk futtatni, használjuk ezt a listát. Tartományi Windows 2000 Professional esetén nekem csak a "control" szóval együtt ment:
runas /user:administrator "control appwiz.cpl"
További tippekhez Aaron Margosis blogját ajánlanám, ahol viszonylag kevés, de annál remekebb cikket olvashatunk ebben a témában. Ha a szervizt leállítjuk szükség esetén elindul, viszont ha letiltjuk, nem használhatjuk sem a parancssori eszközt, sem a helyi menüben lévő megfelelőjét.