Kiváncsi elmék -
Steve Wozniak és Steve Jobs és az első számítógép |
Az évforduló alkalmából a hivatal konferenciára hívta össze a 37 legnevesebb amerikai feltalálót, hogy megvitassák a problémákat és a jövő várható alakulását. A 100 találmányt jelentő 37 ember között voltak olyanok, akik nagy vállalatoknak, egyetemeknek dolgoznak, de voltak magánemberek, ha lehet mondani, "magánfeltalálók". A várt sikertől függetlenül azonban mindnyájukra jellemző a kitartó munka és lelkesedés és itt-ott a váratlan szerencse. Mivel a második világháború óta Amerika gazdasági növekedésének 52 százaléka a találmányoknak köszönhető, az egybegyűltek egyetértettek abban, hogy az államnak segítenie kell továbbra is ezt a folyamatot, hogy erős és modern találmányi hivatalra van szükség az intellektuális tulajdon megvédésére, különben nem lesznek találmányok.
A jövőre vonatkozóan a feltalálók elsőrendű fontosságúnak tartják, hogy a gyerekeket úgy tanítsák az iskolákban, hogy alkotó módon tudjanak gondolkodni és motiváltak legyenek az innovációban. Steve Wozniak, a személyi számítógép feltalálója, az Apple Computer társalapítója elmondta, hogy gyerekkorában olvasott a feltalálókról, és már akkor elhatározta, hogy ő is az lesz. A történet, hogy ő és Steve Jobs hogyan szerelték össze az első számítógépet egy kaliforniai garázsban, ma már legenda. "Minden a gyerekektől függ - mondta a konferencián - Hinniük kell abban, hogy sikerül nekik és ez nemcsak nagyvállalatoknál lehetséges. Változtatni kell azon, hogy csak ezekről beszél a média és igen keveset a magánemberekről." Robert Rines, a radar és a sonar technológia úttörője szerint a gyerekeknek szilárd matematikai és természettudományi alapokat kell adni, és a dolgok kreatív megközelítésére kell nevelni őket. "Feltalálni művészet. A mi eszközeink azonban nem az ecset és a vászon, hanem a matematika és a fizika, és ezekre úgy kell oktatni a gyerekeket, hogy ismereteiket hasznosítani is tudják" - magyarázta James West afro-amerikai kutató, akinek 47 találmánya van, köztük a hengerelt elektródák technikája, amelyet jelenleg a mikrofonok 90 százalékában használnak.
Patsy O.Sherman a Scotchgard-védőanyag feltalálója. Ő arra hívta fel a figyelmet, hogy "kíváncsi elmékre" van szükség. Meg kell tanítani a fiatalokat arra, hogy jó megfigyelők legyenek, hogy kérdéseket tegyenek fel, ha szokatlan dolgot látnak. "Meg kell tanítani őket észrevenni a váratlant. Elég a nagy felfedezésekre gondolni, amelyeket a véletlen segített, mint például, amikor Fleming felfedezte a penicilint. És rá kell jönni arra, amire eddig senki sem jött rá."
(gluck)