A Wankel motor egy bolygódugattyús motor, amely elsőre szokatlan alakjával tűnik fel. Ebben a motorban a "dugattyú" egy domború oldalú háromszög, amely körülbelül úgy néz ki, mint egy mackósajt cikk. Ez a dugattyú egy kövér 8 alakú házban végez bolygó mozgást (mint a Föld a Nap körül).
Mi a különbség?
Ez is belső égésű motor, működése mégis teljesen eltér a hagyományos belső égésű motorokétól. A hagyományos belső égésű motorokban, amelyek forgattyús hajtóművel készültek, a dugattyúk le-fel mozgása hajtja meg a vízszintesen elhelyezett főtengelyt. Felül van az égéstér, alul pedig a főtengely helyezkedik el. A dugattyúk alternáló (fel-le), valamint a főtengely forgó mozgásából adódó nemkívánatos rezgéseket egy lendkerék segítségével egyensúlyozzák ki.
A motor működése teljesen más alapelveken nyugszik, két párhuzamos tengely körül forgó test elvén alapul. A Wankel-motor dugattyúja, amelyet rotornak is neveznek, speciális háromszög alakú. A három oldal, illetve a felülete egyenlő hosszúságú, és domború vonalú. A forgódugattyú az állórészben forog, amely egy ovális ház középen enyhén összeszűkítve. A rotor három csúcsa, illetve éle forgás közben pontosan a ház falához illeszkedik, miközben a rotor középpontja egy zárt körvonalat ír le.
A rotor három oldalának és élének minden érintkezési felületét megfelelően tömítették a ház belső felületével szemben, hogy megakadályozzák a gázok átáramlását az egyik munkatérből a másikba. Az élek és az oldalak tömítőelemeket tartalmaznak. Rövid, tányérrugók segítségével előfeszített, hengeres csatlakozóblokkok helyezkednek el a csúcstömítések mögött folyamatos érintkezést biztosítva az oldaltömítésekkel.
A kezdeti fejlesztések három fő probléma kiküszöbölését célozták meg.
1. Megfelelő tömítés, tömítettség
A hagyományos hengerben mozgó dugattyú esetén ez nem jelent problémát, hiszen ez kitűnően tömíthető gyűrű alakú tömítéssel. A háromszög domború oldalának élein egyenes a tömítés. Emiatt nagy erővel kell a falhoz szorítani,és gyorsan kopik. A gyors kopás miatt a motorolaj bekerül az égéstérbe, amit a háromszög alapú hasáb aljáról és tetejéről "nyalogat le"- ekkor mondják, hogy eszi az olajat. Az élek a három oldal között ma is olajkenést igényelnek.
2. A fogyasztás.
A Wankel-motor résvezérlésű, azaz nincsenek benne a más motoroknál megszokott szelepek. A kétütemű motorokhoz hasonlóan oldják meg, mennyi keverék jut be a hengerbe és onnan hogyan és mikor jut ki a kipufogógáz. A réseket csak egy adott fordulatszám környékére lehet optimálisan beállítani. Minden más résbeállítás esetén kisebb lesz a motor töltése és nagyobb a vesztesége, így megnő a fogyasztása.
3. Az emisszió (szennyező anyag kibocsájtás)
A rossz tömítettség miatt olaj kerül a benzinbe és az nem ég el tökéletesen. Az égéstér kialakítása is jócskán megnehezíti az emissziós szabványok betartását, mert látványosan több a szennyező anyag a kipufogó gázban.
A fenti problémák miatt napjainkban szinte csak sportautókban fordul elő, mert a sportautók vásárlói hajlandók csak megfizetni a drága gyártásból adódó nagyobb költségeket, a viszonylag nagy fogyasztást és a drága katalizáló berendezést is.
További érdekes oldalak:
- Wikipédia - Wankel-motor
- Gázlengések
- Wankel (forgódugattyús) motor
- Wankel motor
- MAZDA RX7 Rotary Engine, How It Works
- COMO FUNCIONA UN MOTOR ROTATIVO (wankel)
- Best Of Rotary Sounds
Zsigó Zsolt cikke