A világ felosztása a Konföderációs Kupa szerint
A FIFA által négyévente megrendezett labdarúgó tornán a kontinensek labdarúgó versenyeinek győztesei vehetnek részt. A kontinensek között értelemszerűen nem szerepel az Antarktisz, így tehát öt csapatnak kellene szerepelnie a rendezvényen, ehhez képest nyolcan vannak. Ennek egyik oka pedig az, hogy az amerikai kettős kontinenst - logikusan - kettéosztják. E szerint Dél-Amerika képez egy egységet (CONMEBOL: Dél-amerikai Labdarúgó-szövetség), illetve Közép- és Észak-Amerika képezi a másikat, a Karib-térséget is ide számítva (CONCACAF: Észak- és Közép-amerikai, Karibi Labdarúgó-szövetségek Konföderációja).
Afrika helyzete teljesen egyértelmű, mert az Afrikai Labdarúgó-szövetséghez (CAF) kizárólag afrikai országok tartoznak, beleszámítva a kontinens körüli szigeteket is (természetesen a Kanári-szigeteken és Madeirán kívül, melyek Spanyolországhoz, illetve Portugáliához tartoznak).
Az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) által rendezett kontinentális tornán szintén csak európai országok vesznek részt, leszámítva Izraelt, illetve a nem mindig Európához sorolt kaukázusi államokat (Azerbajdzsán, Grúzia, Örményország). Az európai területtel is rendelkező Kazahsztán, Törökország és Oroszország is ezen a kontinentális versenyen méretteti meg magát és a jelentős önállósággal rendelkező, politikailag azonban nem önálló területek is külön szerepelnek, mint pl. Wales, Skócia (Nagy-Britannia), illetve Feröer (Dánia).
A leghatalmasabb kontinensnek egy labdarúgó-szövetsége van (AFC - Ázsiai Labdarúgó-szövetség), ahonnan az európai tornán résztvevő ázsiai vagy ázsiai területtel rendelkező országok hiányoznak. Különlegesség azonban, hogy a labdarúgás szempontjából Ázsiához tartozik Ausztrália is. (Korábban az óceániai tornákon vett részt, 2007-ben lépett át az Ázsiai Labdarúgó-szövetségbe.)
Ebből logikusan következik, hogy az óceániai országok külön csoportot alkotnak (OFC - Óceániai Labdarúgó-szövetség). Legnagyobb tagja Új-Zéland és nem mindegyik óceániai szigetországnak van labdarúgó-szövetsége. Ide tartozik az Indonéziával szárazföldön is határos Pápua Új-Guinea, de az USA-hoz tartozó Északi-Mariana-szigetek, továbbá Guam az ázsiai tornán vesz részt.
A Brazíliába látogató országok
Mivel az éppen aktuális világbajnok és a rendező ország csapata is részt vesz a Konföderációs Kupán, ezért összesen nyolc ország csapata mérkőzhet egymással. (Ha bármiféle egybeesés van, akkor a második helyezett mehet a tornára, így jutott ki Olaszország is, mert Spanyolország – világbajnok lévén – alanyi jogon mehetett a kupára.) Idén Brazília mellett Dél-Amerikából Uruguay, Észak-Amerikából Mexikó, Európából Spanyolország és Olaszország, Afrikából Nigéria, Ázsiából pedig Japán vehet részt a kupán. Ebben a felsorolásban semmi meglepő sincs (kontinensükön, sőt világviszonylatban már régóta szép eredményeket elérő országokról van szó). Az igazi érdekességet az óceániai tornákon jól szereplő francia polinéziai válogatott okozza.
Francia Polinézia és Tahiti
Tahiti Francia Polinézia főszigete (a lakosság 70%-a itt él), ahol az ország fővárosa is található (Papeete, 132 ezer lakos). Mivel Tahitin rengeteg futball klub létezik és a foci nemzeti sportnak mondható, nem teljesen véletlen, hogy a francia polinéziai futball szövetség is a fősziget nevét viseli. A Konföderációs Kupán a többi versenyzőtől eltérően nem az országot, hanem annak főszigetét emlegetik szinte kizárólagosan („Tahiti válogatott”, „Tahiti Labdarúgó-szövetség”), jól lehet, a focisták nem csak Tahitiról származnak, hanem Francia Polinézia egyéb szigeteiről is.
Francia Polinézia egyébként korábban gyarmati státuszban volt, később Franciaország „tengerentúli területe” lett. 2003-ban egy alkotmányreform kapcsán rendezték a francia külbirtokok helyzetét is. Francia Polinézia ennek kiemelt célpontja volt, hiszen az Európától igen távol eső terület önálló jogait még inkább garantálták a változtatások. 2003-tól már nem tengerentúli területként, hanem „tengerentúli közösségként” (collectivité d'outre-mer - COM) definiálható e távoli csendes-óceániai szigetország, ráadásul 2004-től a „tengerentúli ország a köztársaságon belül” jogi megnevezéssel illetik.
A gyönyörű szigetekkel és üdülőhelyekkel rendelkező csodálatos ország válogatottja tehát Brazíliában küzd a Konföderációs Kupán, igaz a szövetségi kapitány, igen józanul, arról nyilatkozott, hogy ha tisztességesen küzdenek, már azt is eredménynek könyveli el, hiszen a világ legjobb és leghatalmasabb futball nemzeteivel kell megmérkőznie a csendes-óceániai szigetvilághoz tartozó kis ország csapatának.
Még egy kis foci
Barta Géza cikke