Az európai uniós pályázati források és támogatások négy csoportra bonthatók, így külön kategóriaként említhetők:
- a Közösségi Programok
- a Mezőgazdasági támogatások
- a Közbeszerzések
- a Strukturális Alapok (Európai Regionális Fejlesztési Alap, Európai Szociális Alap) és a Kohéziós Alap.
Ha számba vesszük ezeket a forrásokat, akkor rögtön láthatóvá válik, hogy hazánk és annak állampolgárai, szervezetei mely területeken pályázhatnak az uniós támogatásokra. A Közösségi Program alatt az Unió bizottsága azon elveket, és az ehhez kapcsolódó intézkedési csomagokat érti, amelyek a tagállamok közötti együttműködés megerősítését szolgálják a közösségi politikához kapcsolódó területeken, s ezeket több éves ciklusokhoz köti. Ezeknek a közösségi programoknak a finanszírozás az általános költségvetésből történik, a pályázók tehát közvetlenül Brüsszellel tartják a kapcsolatot. Az itt benyújtott pályázatokat angol nyelven bírálják, de az unió tagállamainak bármely nyelvén be lehet nyújtani azokat, vagyis a Bizottság a saját költségén fordítatja le angolra a pályázati anyagokat. A Közösségi Program alatt olyan területekkel találkozhatunk, mint:
- Kutatási és Fejlesztési Keretprogram (információk magyarul a Tempus Közalapítvány honlapján találhatók)
- Versenyképesség és Innovációs Keretprogram
- Kultúra Program
- Közegészségügyi Keretprogram
S még sorolhatnánk, amiből jól látszik, hogy az uniós politikák mindegyikéhez kapcsolható valamilyen Közösségi Program.
A 2007-2013-ig a tartó időszak legnagyobb összeget felölelő Közösségi Programja az EU 7, vagyis a Kutatási és Fejlesztési Keretprogram, amelyre az Unió mintegy 50,5 milliárd eurót szánt. Ennek célja, hogy a ciklus végére létrejöjjön az Európai Kutatási Térség, melynek köszönhetően 2010-re az Unióval, mint a legdinamikusabban működő K+F térségével számolhassanak majd a világban. A programok során, így ennek a programnak a kapcsán is létrehoztak egy információgyűjtő és segítő irodát, amely jelen esetben a Tempus Közalapítvány, tehát a programról bővebb adatokat a www.tpf.hu honlapon lehet beszerezni.
Mindezek mellett jelentős szeletet képvisel még a Közösségi Programból a Kultúra Program, amely magába foglalja az „ egész életen át tartó tanulás” programját, valamint itt kell és érdemes még megemlíteni a Fiatalok lendületben elnevezésű programot, amelynek a célja a nem formális nevelési lehetőségekre nyújtandó támogatás.
A Media Programra 2007 és 2013 között összesen 755 millió euró jut, ennek felhasználhatósági szempontjai: az audiovizuális ipar fejlesztése, valamint a filmszínházak és televíziós műsorok terjesztéses és azok promóciójának támogatása. Érdekességként említésre méltó még a testvérvárosi kapcsolatok ápolását segítő programok támogatása, valamint a Pericles nevű program, amely az euró hamisítások megelőzésére, és ezen a téren az európai és nemzetközi szintű együttműködések kialakítására szán nem kevés eurót. Ne veszítsük szem elől tehát, hogy a Közösségi Programoknak az a célja, hogy megismertessék az Unió állampolgáraival a közösségi politika célkitűzéseit, s hogy minden polgár számára érthetőek legyenek a közösséget érintő, és arra vonatkozó támogatási-újraelosztási mechanizmusai.