Budapest, a Duna-part és a budai Várnegyed (1987), valamint az Andrássy út és történelmi környezete ( 2002)
2003/08/07 08:00
2068 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.

Vannak, akik első látásra beleszeretnek és vannak, akik csak hosszabb ismerkedés után válnak rajongóivá, de abban mindenki egyetért, hogy az egyik legszebb fekvésű város a világon.

Megközelítés:

a Várnegyedbe fel lehet jutni busszal, siklóval vagy gyalog, de a legszebb látványt a pesti Duna-partról és a Gellérthegyről nyújtja, különösen este, kivilágítva. A Lánchídon átsétálva érünk az Andrássy útra.

budai_var Vannak, akik első látásra beleszeretnek és vannak, akik csak hosszabb ismerkedés után válnak rajongóivá, de abban mindenki egyetért, hogy az egyik legszebb fekvésű város a világon. A Duna hatalmas folyama szeli ketté és osztja a hegy-völgyes Budára és a síkvidéki Pestre. A tavaszi napokon még ma is kék folyóban üde színfolt a Margitsziget zöldje. Barlangok, gyógyító hőforrások, természetvédelmi területek, s mindez egy 2 milliós, nyüzsgő nagyvárosban.

A város műemlékei között a római kori amfiteátrum és a török fürdő éppúgy megtalálható, mint a szecesszió különleges, magyar változata.

A budapesti Dunapart épületein jól megfigyelhetők a magyar főváros történelmének különböző időszakai. Ez egyike a világ kiemelkedően szép látképeinek.

A Világörökség részét képezi a budai oldalon a Műszaki Egyetem néhány épülete és a Lánchíd által közrefogott terület, a Gellért fürdő, a gellérthegyi Szabadság szobor és a Citadella, valamint a budai Vár épületei és a Dunapart a Margit hídig. A pesti oldalon védettséget élvez a Parlament, a Lánchíd pesti oldalán található Roosevelt tér a Magyar Tudományos Akadémia és a Gresham palota épületével, valamint a Dunapart egészen a Petőfi hídig.

Buda település egyidős a Honfoglalással (896), de csak a XIII. században indult fejlődésnek, amikor IV. Béla király - védekezésül a tatárok támadása ellen -várat épített a dombra. 1347-ben költözött az udvar Budára, s ekkor kezdődött meg a vár palotává bővítése a korabeli gótikus stílusban. Mátyás király uralkodása idején fényes, reneszánsz, királyi lakhellyé vált. A csaknem másfél évszázadig tartó török uralom alól 1686-ban szabadult föl a város. A három hónapig tartó ostrom jelentős károkat okozott a várban és a városban egyaránt. A középkori romok felhasználásával már a barokk jegyében indult meg az újjáépítés. Buda, Óbuda és Pest egyesítésével 1873-ban jött létre Budapest, melyhez méltó, új, reprezentatív királyi palota épült fel. A II. világháború alatt aztán az épület és a Várnegyed súlyos károkat szenvedett. A romok eltakarításával megindult a még ma is tartó régészeti feltárás, a középkori maradványok helyreállítása is.

Szemben, a pesti oldalon áll a világ egyik legszebb Parlamentje. 268 méteres hosszúságával, 96 méter magas kupolájával, az előtte hullámzó Dunával impozáns látványt nyújt. Csoportosan látogatható, s nemcsak a gyönyörű belső terek, a csillogó arany díszítések, a kor neves művészei által készített freskók és szobrok, a díszes lépcsőházak miatt érdemes felkeresni. Itt látható az első magyar király, Szent István 1000 éves koronája is.

A Dunán elsőként megépült kőhíd a Lánchíd, amely a XIX. században Adam Clark angol mérnök tervei alapján készült.

hosok_tere 2002-ben a Világörökségi Listára került a már meglévő helyszín kibővítéseként az Andrássy út és történelmi környezete,a millenniumi földalatti és a Hősök tere Budapest létrejöttével óriási fejlődés indult meg a városban. Ez egybeesett a magyar Honfoglalás 1000 éves évfordulójára való készülődéssel. Ekkor épült egységes építészeti koncepció alapján az Andrássy út. A mai Belváros felőli szakaszát 3-4 emeletes, eklektikus, neoreneszánsz bérházak szegélyezik. Középső szakasza szélesebb; a három részre osztott úttestet kettős fasorok között húzódó sétány választja el egymástól. A két szélső sávot eredetileg fakockákkal burkolták, itt lovagolhatott az úri közönség. A harmadik szakaszon előkertes bérházak, illetve parkokban épített nagyobb villák sorakoznak. Az épületek közül kiemelkedik az Operaház és a Balettintézet, a régi Zeneakadémia és a Kodály körönd sgrafittos sarokházai.

A Hősök tere félköríves kolonnádjának szobrai a magyar történelem kiemelkedő uralkodóit és vezetőit örökítik meg. A tér két oldalán, egymással szemben áll a Szépművészeti Múzeum és a Műcsarnok. A sugárút alatt húzódik a kontinens első földalatti vasútja.

Ajánlott kirándulások:

Elsőként a Dunakanyart ajánljuk. Történelmi- és kulturális műemlékekben, értékes múzeumokban gazdag kisvárosok, festői tájak, túrázásra hívogató hegyek - Budapesttől északra a Duna mindkét oldala rengeteg látnivalót kínál.

Gödöllő barokk királyi kastélya Erzsébet királyné, Sissi kedvenc tartózkodási helye volt.
A Savoyai-kastély mellett Ráckeve legjelentősebb műemléke a gótikus stílusú, bizánci ikonográfia szerint kifestett templom, mely Magyarország egyetlen középkori szerb temploma.
A nyári melegben érkező látogató felfrissülhet Velencei-tónál. Az M7-es autópályán alig félóra alatt elérhető.

További információ:

Budapesti Turisztikai Hivatal
www.budapestinfo.hu