A híres emberekről - ráadásul, ha népszerűek is - nagyon sok utcát, parkot, emlékhelyet neveznek el. Így van ez Albert Einstein esetében is.
Einsteinstrasse Ulmban
Albert Einstein 1879-ben született Ulmban (Németország). Már sikeres tudós volt, amikor szülővárosa polgármestere elhatározta, hogy utcát nevez el róla. A döntés előtt azonban még kikérte a közeli tübingeni egyetem véleményét, hogy Einstein valóban akkora tudós-e, mint amit a híre mutat. Az egyetem állásfoglalásában Einsteint a második Newtonnak nevezte. 1920-ban a szülőváros felvette a kapcsolatot az elszármazott híres emberrel, és amikor 1922-ben megkapta a Nobel-díjat, utcát nevezett el róla. Amikor a gratuláló levelet megkapta, a következő mondattal válaszolt: „A rólam elnevezett utcáról hallottam már. Vigasztalt a gondolat, hogy én nem vagyok felelőssé tehető azért, ami az utcában történik.”
1933-ban új nevet kapott, és csak 1945-ben lett újra Einsteinstrasse Ulmban.
Einstein szobrok a nagyvilágban
Ha valamelyik keresőben Einstein szobrokat kezdünk keresni, a találatok a világ minden tájáról sorjáznak szemünk előtt. Ezek közül, a teljesség igénye nélkül, mutatok most be néhányat.
Einstein-szökőkút (Ulm- Németország)
Jürgen Groetz 1984-ben készült bronzszobra három fő egységből áll: a rakéta formájú test jeleníti meg a technológiát, a meghódított világűrt, és a fenyegetést is jelentő atomot. A rakétaformán, mint talapzaton helyezkedik el egy csigaház, mely a bölcsességet, a természetet, és a szkepticizmust szimbolizálja, mint a technológiát felügyelő ember legfontosabb tulajdonságait. Einstein feje, huncutkodóan néző szeme, és a már jól ismert kinyújtott nyelv szinte a csigaházból bukkan a néző szeme elé.
Albert Einstein Emlékmű (Washington, D.C. – Egyesült Államok)
A monumentális bronz emlékmű Robert Berks alkotása, ülő helyzetben ábrázolja Albert Einsteint, miközben a kézében tart egy kéziratot. A bronzból készült alak tömege kb. négy tonna és 12 méter magas.
A szobor körüli gránit emelvényen a csillagászati objektumok (Hold, Nap, bolygók, galaxisok, stb.) abban az állásban vannak, amikor az emlékművet felavatták.
A szobor kezében lévő kéziratra felkerült az a három híres egyenlet, amely Einstein munkásságában a legnagyobb jelentőségű.
Einstein Szegeden biciklizik
A Szegedi Akadémiai Bizottság székházának udvarán állították fel Bánvölgyi László alkotását az Albert Einsteint kerékpározás közben ábrázoló bronzszobrot.
"A szobor elkészítéséhez egy 1933-as fekete-fehér, Kaliforniában készült fénykép adta az ötletet, amin Einstein mosolyogva kerékpározott "- mondta a szobrász a mű elkészítésnek előzményeiről az őt kérdezőknek.
További szobrok:
Hollandia, De Haan:
Oroszország, Moszkva: Albert Einstein és Niels Bohr
Uruguay, Montevideo: Albert Einstein vitatkozik Carlos Vaz Ferreira uruguayi filozófussal
Ausztrália, Canberra:
India, Kannur:
Egyesült Államok - Griffith Observatory - Hollywood - California:
Egyesült Államok - Spartanburg/South Carolina:
További érdekes oldalak:
- Wikipédia - Albert Einstein Memorial
- Alternatív elnevezés: a bicikliző zseni
Zsigó Zsolt cikke