Érettségi tételek - Eszmerendszerek a XIX. század első felében
Bevezető gondolatok
- a XIX. század legfontosabb eszmeáramlatai a felvilágosodásra vezethetőek vissza, Locke, Montesquieu és Rousseau hatása figyelhető meg bennük.
- Az új eszmék születése részben a francia forradalomból táplálkozik (liberalizmus, nacionalizmus), részben a francia forradalom (konzervativizmus) és az ipari forradalom ellenében (szocializmusok) jön létre.
A tétel kifejtése
Liberalizmus (szabadelvűség) A liber [lat.] = szabad származású szóból ered, a liberális = szabadságot kedvelő, bőkezű volt eredetileg, de jellemzően szabadelvű értelemben használjuk.
- A fogalom az 1820-as években, a spanyol felkelés idején keletkezett. (A Napóleon elleni spanyol felkelés során fogalmazták meg a liberalizmus alapelveit.)
- Az eszmerendszer legfőbb tanításai a felvilágosodásra vezethetők vissza
- Alapvető értékek:
- alkotmányosság,
- a korlátlan uralkodói hatalom elvetése,
- a polgári szabadságjogok (szólás-, sajtó, gyülekezés, sajtószabadság),
- törvény előtti egyenlőség,
- parlamentarizmus, népképviselet
- állami beavatkozástól mentes gazdaság ( szabad verseny),
- közteherviselés.
- Célként fogalmazta meg
- az egyén minél nagyobb befolyását a közre, viszont ezzel párhuzamosan a köz részéről minél kisebb beavatkozást az egyén életébe (éjjeliőr-állam)
- Nem ismert el semmiféle vallási, származási, nemzetiségi hovatartozásbeli megkülönböztetést.
Nacionalizmus:
- A latin natio = nemzet szóból ered. A napóleoni háborúk idején gyorsan terjed, sokszor Napóleon ellenében hatott.
- A bécsi kongresszussal és a Szent Szövetséggel szemben jöttek létre a nemzeti mozgalmak, ui. a bécsi kongresszus az etnikai határokat nem vette figyelembe.
- Kiindulópontja, alapelvei
- a nemzet,
- a közös nyelv, a közös kultúra és történelem.
- nem osztály, hanem nemzet-kategóriában gondolkodik, mindent a nemzet érdekeinek rendel alá.
- Mind a liberalizmus, mind a nacionalizmus egymással szoros kölcsönhatásban jelentkezett, a feudális társadalom felszámolására irányult, de nem feltétlen kölcsönösen hatott.
- Az összetartozás kifejezésére szimbólumokat használ, mint például a címer, zászló
- Gyakran használták fel a gyarmati függetlenségi mozgalmak is.
- A nacionalizmus a XIX. sz. első felében pozitív szerepet játszott az ún. nemzetállamok, nemzeti nyelv, nemzeti kultúra kialakulásában. A század második felében már gyakran más nemzetek rovására kívánta érvényre juttatni saját nemzete érdekeit. (A nacionalizmus negatív formája.)
- A francia nacionalizmus nemzetállamban gondolkodott, a német inkább kulturnemzetben. A magyar nacionalizmus inkább a francia mintát alkalmazta.
- Szélsőséges formája: sovinizmus
Konzervativizmus
- A latin "conservare" = megőrizni kifejezésből ered.
- Alapelvei:
- a francia forradalom egyes jelenségeivel (terror, régi értékek tagadása, vallásellenesség) szembeni ellenhatásként, a gyors változások tagadásaként jött létre a XVIII-XIX. sz. fordulóján.
- a fennálló életforma, erkölcs, szokás stb. megőrzése, a múlt, a hagyományok, a tekintély és az intézmények tisztelete jellemzi.
- a fokozatos fejlődést szorgalmazza, ezzel szembefordul a forradalmat kísérő erőszakkal és felfordulással.
- ugyanakkor jelenthet olyan politikai irányzatot is, melynek célja a régi, önmagát túlélt rendszer védelmezése, illetve annak visszaállítására. A fejlődést elutasító, a régi rend változatlan fenntartását szorgalmazók (pl. Metternich) is ezt az elvet vallják.
- Angliában jelentkezett erőteljesebben, ahol a forradalmak helyett a reformok voltak a meghatározók.
- A XIX. században a konzervativizmus alapján a pártok jellemzően a liberalizmus elvei és követelményei ellen léptek fel.
Szocializmusok
- a latin sociare = társul igéből ered
- Alapelvei:
- az emberek közötti egyenlőség (vagyoni és jogi!!!) létrehozása a célja
- az emberek közötti szolidaritásra épít,
- mindenképp ellensúlyozni kell a munkások elidegenedését. Ők az elidegenedést még úgy értelmezték, hogy a munkásból a monotonitás kiöli a kreativitást, ezáltal elidegeníti munkája termékétől, azaz nincs alkotó tevékenység
- állam fontos szerepet kap a piac korrekciójában, ami együtt jár a magántulajdon korlátozásával, ha kell megszüntetésével és az állami tulajdon szerepének növelésével (államosítás), hogy így a tőkés-munkás kizsákmányolás megszűnjön (újraelosztási rendszer)
- egyik irányzata, a Marx és Engels által létrehozott tudományos szocializmus a történelmet osztályharcként értelmezte és úgy tartotta a társadalmi lét határozza meg az emberi tudatot
- A szocializmusok egyértelműen a magántulajdon, azaz a polgári társadalom ellenében jöttek létre, a magántulajdont szerintük fel kell váltsa a társadalmi tulajdon, az individualizmust a kollektivizmus, a versenyt a kooperáció és a polgári társadalmat a szocialista társadalom.
A tétel összegző lezárása
- A nacionalizmus, a liberalizmus és a konzervativizmus inkább szemlélet, mint egységes világfelfogás. A XIX. század második felében, a polgári és nemzetállamok születésével jelentős módosuláson mennek keresztül.
- A szocializmus születésekor egyfajta válasz volt a nyugat-európai iparosodási folyamatra, amely kétségkívül nagy társadalmi problémákat szült (pl. tömeges elszegényesedés, gyermekmunka, egyes társadalmi csoportok közötti különbségek hihetetlen mértékű növekedése stb).
További érdekes oldalak:
- Sulinet Tudásbázis - A nemzettudat kialakulása
Farkas Judit