Május 8. - Nemzetközi Vöröskereszt Nap
2014/05/07 11:58
2710 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.

A solfernói csatában látottak annyira megráztak egy Jean Henri Dunant nevű svájcit, hogy könyvet is írt, szervezetet is alapított.

Dunant, az alapító

Jean Henri Dunant 1828. május 8-án született a svájci Genfben. Középiskolai tanulmányai után banki gyakornokként kezdett dolgozni, Afrika több országában is megfordult (Algéria, Tunézia). Üzleti nehézségei miatt III. Napóleonhoz fordult segítségért. Mivel a kiemelkedő katonatiszt és politikus épp a Lombardiában zajló solferinói csatát irányította, Dunant itt kereste fel. Maga a solferinói csata (1859. június 24.) a szárd-francia-osztrák háború egyik döntő ütközete volt, ezért III. Napóleon személyesen irányította, s végül a francia csapatok győzelmével végződött.

Dunant annyira megrázták a csatatéren látottak, hogy szülővárosába visszatérve a Solferinói emlék című könyvében örökítette meg emlékeit. Gyakorlatilag ezzel egy időben alakította meg azt a szervezetet, amely a sebesült katonák megsegítését tűzte ki céljául. Elképzelése szerint minden országban létre kell hozni egy olyan segélyszervezetet, amely önkéntesekből áll és a háborúban megsebesültek megsegítésére szolgál.

A szervezet titkáraként dolgozó Dunant üzleti vállalkozásai csődbe mentek, így 1867-ben lemondott. Előbb Párizsban tengődött étlen és fedél nélkül, majd Eugénia császárné felkérésére a Genfi egyezmény ügyeit vette át. A Genfi egyezmény több alkalommal került módosításra, alapgondolata a nemzetközi humanitárius jogok megteremtése. Munkásságáért 1901-ben Nobel-Békedíjjal tüntették ki.

voroskereszt

Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága

A  Vöröskereszt 1863-ban alakul meg, 1875-ben felveszi a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottsága nevet (International Commitee of Red Cross and Red Crescent – ICRC). Egy évvel később a muzulmán világ egyik meghatározó országa, Törökország is csatlakozik, létrehozva a Vörös Félhold társaságot (ligája). A szervezet folyamatosan terjeszkedik, képviseletei egyre több országban jelennek meg (hazánkban 1881-ben). A következő mérföldkövet az I. Világháború vége jelenti, 1919-ben megalakul a Vöröskereszt és Vörös Félhold társaságok Ligája, melynek célja a háborúk és katasztrófák okozta szenvedések enyhítése. Egy évvel később létrehozzák az Ifjúsági Irodát. A szervezet célkitűzése a mai napig nem változott, csupán hivatalos neve - 1986-tól a hivatalos elnevezése Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold Mozgalom. Húsz évvel később újabb elnevezés születik meg, a Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold és Vörös Kristály Mozgalom.

A Magyar Vöröskereszt megalakulása

A Magyar Vöröskereszt elődjét 1881-ben alapítják meg, ekkori elnevezése a Szent-Korona Országainak Vörös-Kereszt Egylete. Első elnöke gróf Károlyi Gyula volt. A nemzetközi szervezet célkitűzéseinek megfelelően részt vesz a háborús áldozatok mentésében és felkutatásában, a természeti katasztrófák kárainak felszámolásaiban, továbbá a szociálisan hátrányos helyzetűek megsegítésében. A Magyar Vöröskereszt kiemelkedő szerepet vállal a hazai egészségnevelésben, a véradásszervezésben, továbbá a jogosítvány megszerzéséhez szükséges elsősegélyvizsgák lebonyolításában.

A Nemzetközi Vöröskereszt Mozgalom alapelvei

Emberiesség: segítségnyújtásmegkülönböztetés nélkül mindenkinek, megakadályozni vagy enyhíteni az emberek szenvedését bárhol a világon. Célja az élet és egészség védelme, az emberi méltóság tiszteletben tartásának biztosítása.

Pártatlanság: nem tesz különbséget nemzetiség, faj, vallás, osztály vagy politikai hovatartozás szerint.

Semlegesség: hogy valamennyi fél bizalmát élvezhesse, a Mozgalom nem foglal állást az ellenségeskedésben, semmilyen módon nem kötelezi el magát a politikai, faji, vallási vagy ideológiai természetű nézeteltérésekben.

Függetlenség: a Mozgalom független. Önállóságát meg kell őriznie, hogy ellen tudjon állni a politikai, ideológiai vagy gazdasági befolyásnak, amely eltéríthetné az emberiesség követelményei által megszabott iránytól.

Önkéntesség: a Mozgalom önkéntességen alapul, semmilyen módon nem ösztönözheti nyereségvágy.

Egység: minden országban csak egy Vöröskereszt vagy Vörösfélhold vagy Vöröskristály szervezet lehet, amely nyitva áll mindenki előtt, és humanitárius segítő tevékenységét az egész ország területén kifejti.

Egyetemesség: a Nemzetközi Vöröskereszt és Vörösfélhold és Vöröskristály Mozgalom világméretű intézmény, amelyben minden Nemzeti Társaságnak egyenlő jogai vannak, és egyenlően osztozik a felelősségben.

Marsi Zoltán írása