A természet haragja
2013/12/10 08:00
1439 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.

Kívülálló számára meglepő lehet felnőtt embereket LEGO alkatrészekből készült modellek körül vitatkozni látni. Ez Lipcsében viszont minden évben előfordul nyár végén, amikor Európa középső és keleti feléből a FIRST LEGO League regionális versenyhelyszíneinek képviselői összegyűlnek az adott év feladatainak megbeszélésére. A kétnapos találkozón dől el, hogy az eredeti amerikai versenykiíráshoz képest milyen apró értelmezési eltérésekkel fogják megrendezni a régió fordulóit.

Európa középső részén, ami ebben az esetben a Svájctól Bulgáriáig terjedő rész, 60 helyszínen várhatóan több mint 800 csapat, közel 7000 gyermekkel a résztvevők között, méri össze tudását és ötletességét ebben az évben is ősszel. Hazánkban Budapest és Szeged mellé ez évtől Debrecen is csatlakozott, így újra három helyszínen rendezünk regionális fordulót, amiken várhatóan 34 csapat küzd a továbbjutásért. Szándékosan maradt el a magyar jelző: egyre több külföldiekből álló csapat indul hazai helyszínen, sőt már az is előfordult, hogy hazánkban élő, de amerikai diákokból álló csapat jutott tovább a közép-európai döntőbe, így ott az amerikai zászlót is felhúzták.

A világszerte népszerű versenyen magyar csapatok már nyolc éve indulnak. Március eleje óta lehet jelentkezni a versenyre, egészen szeptember végéig. Augusztus közepétől már a versenypályákat is elkezdték kipostázni a jelentkezőknek, de magát a feladatot csak augusztus 27-én ismerhették meg a csapatok.

A korábbi évekhez képest több pontban is változtak a szabályok, tehát mindenképpen alaposan érdemes átolvasni őket. Például az EV3 robotkészlet megjelenésével már giroszkóp is használható, illetve négy különböző motor. Kamera kerülhet a robotra, bár még csak próbaképpen. Változott a bázis meghatározása, ahogy az is pontosítva lett, hogy mikor van valami a bázison. A stratégiai objektum fogalma is igen érdekes, célszerű alaposan átolvasni.

csapat

Csapatmunka, mindenek előtt

A 6-10 fős csapatok számára az első feladat a munkamegosztás és az ütemezés megszervezése, amit sajnos sokan elhanyagolnak. A verseny végeredményében is fontos szerepet játszó csapatmunka megtanulását is célozza maga a versenyszabályzat, amit a csapatkézikönyv is segít. Sokan azt hiszik, hogy a „majd lesz valahogy” szemlélet elegendő, de magán a versenyen hamar kiderül, hogy a csapat hogyan is készült fel, nem csak a rövid csapatjátékon dől el az ebben a részben elérhető pontszám, hanem például a várakozás, felkészülés alatti viselkedés is fontos értékelési szempont a bírák számára.

A téma

A "természeti csapások" (angol címe szerint „Nature’s Fury”) témával foglalkozik a 2013-as versenyév. A földrengéstől elkezdve az árvízig minden előfordult a világban a közelmúltban, így nem nagyon meglepő, hogy ez lett a verseny témája. A kutatási feladat számára sajnos bőven akad témaválasztási lehetőség a lakóhely közelében is. Földrengés, tornádószerű vihar, árvíz hazánkat sem kerülte el.

A kutatási feladat eredményeinek bemutatására ugyan maximum öt perc áll rendelkezésre, de közel másfél hónapos munka kell, hogy mögötte legyen, ha jó eredményt akar elérni a csapat ebben a kategóriában.

csapat2

találékonysága úrrá lesz az időkorláton.

A küldetés teljesítését ugyan szigorú tekintető bírák kísérik nyomon, de mint már megszokott, egyszerű pipálásokon kívül mást nem kell tenniük az eredmény rögzítése során, egy külön erre a célra készült program végzi majd az elért pontszám meghatározását, ahogy a többi kategóriában is.

A negyedik értékelési szempont a robotterv, amibe beleértendő a vezérlő program milyensége is. Ez utóbbi esetében különösen fontos, hogy mennyire intelligens a robot, azaz az érzékelőivel tájékozódik-e, és nem csak vakon bolyong a pályán.

Az FLL folytatása

2013. szeptember elején indul útjára Németországban a FIRST Tech Challenge, röviden FTC, ami a 16-20 éveseket célozza meg, tulajdonképpen az FLL folytatásának is tekinthető, mivel pont azt a korosztályt célozza meg, amelyik már kikerült az FLL által megcélzott korból. Ha van iránta érdeklődés, akkor nem csak ott, hanem hazánkban is lesz lehetőség a rajta való indulásra, jóllehet már így is számos versenyen mérhetik össze tudásukat a hazai „robotőrültek”.

További hasznos oldalak:

FLL hivatalos magyar honlapja, kiírásokkal
Videó a 2013-as pályáról (nem hivatalos videó, de látszik, hogy igazi versenyzők a készítők)
FIRST Tech Challenge kiírás

Rozgonyi Borus Ferenc cikke