Míg egy gyereknek 9 órára, addig egy felnőttnek naponta 7-9 órára van szüksége ahhoz, hogy megfelelően regenerálódjon a szervezete. Az éleltkor előrehaladtával csökken az alvásigény, viszont gyakoribbakká válnak a napközbeni szunyókálások, ami a minőségi alvás csökkenésére vezethető vissza.
Ám nemcsak az alvás hiánya, hanem a túlalvás is kizökkentheti az embert a normális kerékvágásból. Kutatások igazolják, hogy a hat óránál kevesebbet alvóknak és a nyolc óránál többet alvóknak is roszabb a nappali teljesítményük.
Hogy is van ez?
Az alvás két részből a NREM - (Non-Rapid Eye Movement – lassú hullámú) és az REM (Rapid Exe Movement – gyors szemmozgásos) fázisokból áll, amik szakaszokat alkotnak és éjszakánként négyszer-hatszor ismétlődnek.
Míg az előbbi a szervezet energiáinak a helyreállításáért és a növekedési hormonok termeléséért felelős, az utóbbiban a nappal történt események, információk feldolgozása zajlik. Ekkor egy éberebb szakaszát éljük az alvásnak, ahol a légzés gyorsabb, kevéssé mély és a szemgolyók gyorsan mozognak.
Az éjjeli pihenőszakasz bármely ciklusának kimaradása kialvatlansághoz vezet, ami csökkenti a koncentrációs-, illetve teljesítőképességet és gyengíti az immunrendszert. Hiányakor fogékonyabbak leszünk a betegségekre és nehezebben is jövünk ki azokból. Az alvási rendellenességeknek többféle oka lehet.
Alvászavarok
A legtöbb esetben lelki eredetű problémák okozzák, csak ritkább esetben fordulnak elő önálló jelenségként. Lézetnek emellett speciális alvászavarok, mint a narkolepszia (rohamszerű, váratlan álombamerülés a nap bármely szakaszában) és a szomnambulizmus (alvajárás).
Az alvászavarok a következő csoportokba sorolhatók:
- inszomniák: álmatlanság, alváselégtelenség
- hiperszomniák: nappali aluszékonyság
- az alvás és ébrenléti ciklus zavarai
- paraszomniák: alvás alatti mozgásjelenségek
Az efféle zavarokkal rendelkező személyekkel speciális szakemberek foglalkoznak, akik többnyire az elmegyógyászat, ideggyógyászat és tüdőgyógyászat területeiről érkeznek.
Fiatalkorban a leggyakrabban előforduló alvászavarok: a gyakori ébredés, elalvási nehézség, légzészavar, horkolás, iskolai teljesítmény romlása. Figyelemreméltó adat, hogy a 18 éven aluliak körének, mintegy 20-30 százaléka alvászavarral küszködik. Ennek egyik leggyakoribb formája az alváshiány (inszomnia), ami egy viszonylag új „civilizácós ártalom”. A fiatalok felgyorsult élettempója, pörgése a legtöbb esetben lerövidült alvásidőhöz vezet.
Hagyjatok aludni!
Ez annál inkább aggasztó, mert ebben a korban kicsit több, mint kilenc óra alvásra lenne szükségük ahhoz, hogy egészségesen fejlődhessenek mind fizikailag, mint szellemileg. Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az ő esetükben a melatonin-koncentráció (alvási ciklust irányító hormon) később, két óra késéssel indul meg, ami igencsak nehézkessé teszi a másnapi kelést. Ez persze kihat a másnapi teljesítményre is, hiszen koncentrációzavarokat okok.
A megoldás ebben a korban nem egyszerű, de sokat segít a rendszeres testmozgás, az éjszakai konyhatúrák kihagyása és az is, hogy próbáljuk rendszeresíteni a lefekvés időpontját, lehetőleg éjfél előtt.