Cukorbetegség – június 27., a Cukorbetegség világnapja
2013/06/25 08:00
2282 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.

A cukorbetegség (más néven diabétesz) a világon a leggyakoribb anyagcserezavar. Egy 2004-es felmérés alapján Magyarországon körülbelül 500.000 ember volt kezelt cukorbeteg, ám ennek akár többszöröse is lehet a fel nem ismert diabéteszesek száma.

healthy_diet._fresh_food_in_a_paper_bag-wide Az egészséges életmód segíthet

Mikor beszélünk magas vércukorszint értékről?

Magas vércukorszint értékről akkor beszélünk, ha értéke (éhgyomorra mérve) 7 mmol/l fölött van.

A cukorbetegség típusai

Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun betegség. Ez azt jelenti, hogy a szervezet immunrendszere bizonyos sejteket nem ismer fel, idegen, veszélyes sejteknek nézi, és védekezésképp elpusztítja őket. Ebben az esetben teljes inzulinhiány lép fel, mivel az immunrendszer megakadályozza az inzulin termelődését. Ebből adódóan a sejtek nem jutnak kellő mennyiségű cukorhoz. Ez a típusú diabétesz bármilyen életkorban kialakulhat, de jellemzően gyerek- vagy fiatalkorban jelentkeznek az első tünetek. Ezek a betegek általában soványak. A betegség tünetei általában gyorsan alakulnak ki, és a betegség egyetlen kezelési módja a folyamatos inzulinpótlás. Ha a beteget nem kezelik időben, illetve rossz ellátást kap, súlyos esetben egy életveszélyes állapot, a ketoacidózisos kóma alakulhat ki. Gyakran előfordul, hogy a gyors kialakulás miatt csak elég későn, a kóma következtében ismerik fel a betegséget.

A 2-es típusú diabétesz akkor alakul ki, ha valakinek az inzulinszintje tartósan magas. Ezt általában a rossz, magas cukortartalmú étrend okozza. Ekkor a szervezet a vércukor szinten tartásának érdekében egyre több és több inzulint termel. Az agy érzékeli, hogy a vérben túl sok a cukor, ezért a hasnyálmirigyet további inzulintermelésre utasítja, ám a sejtek egyre jobban és jobban ellenállnak ezeknek a hormonoknak. Egy pont után a hasnyálmirigy összeomlik, és kialakulnak a betegség következményei: vakság, lábamputáció, érelmeszesedés, infarktus és impotencia, ezeken kívül pedig ennek a betegségnek a rovására írható a várható élettartam jelentős (10-15 éves) rövidülése. A diabétesz 2-es típusa főleg a középkorú, idősebb embereket veszélyezteti, de mivel az elhízás napjainkban a fiatalabb generációknál alakul ki, ezért náluk is egyre gyakoribbak a megbetegedések. Jellemző tünetek az elhízás és a magas vérnyomás, melyek lassan alakulnak ki.

A cukorbetegség harmadik fajtája a terhességi diabétesz. Ez várandós nőknél jelentkezik, általában a terhesség harmadik harmadában, és  leggyakrabban a terhesség végével általában el is múlik. Ezért a betegségért nem a hasnyálmirigy, hanem a méhlepény által termelt hormonok a felelősek, ezek ugyanis inzulinellenes hatással bírnak. A kezelés ilyenkor lehet diéta vagy inzulinpótlás, de a terhes nők sosem szedhetnek vércukorserkentő és inzulin hatásnövelő tablettákat.

A terhességi diabétesz rizikófaktorai

  • ha a családban van 2-es típusú diabéteszes ember,
  • az idős nőket jobban veszélyezteti ez a betegség, mint a fiatalokat,
  • túlsúlyosság,
  • ha már volt ilyen diabétesze előző terhesség alatt,
  • terhesség ideje alatti dohányzás.

Tünetek

A cukorbetegség tünetei közt általában mindig megjelenik a vizelet mennyiségének növekedése, mivel a vese nem tudja visszatartani a cukrot, ami így vizeletként ürül a szervezetből. Jellemző tünetek közé tartozik még a tartós fáradtság, a sebek gyógyulásának lassulása, pattanások és egyéb bőrbetegségek kialakulása, farkasétvágy, valamint időnként látászavar kialakulása.

A cukorbetegség kialakulásának okai

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét számos tényező segítheti elő. Ezek közt említést érdemel a fokozott cukorbevitel, azon belül is a finomított szénhidrátok túlzott fogyasztása. Jelentős rizikófaktor a mozgásszegény életmód, továbbá a túlsúly. A kutatások azt bizonyítják, hogy feltehetően segíti a cukorbetegség kialakulását az alváshiány és a túlzott koffein bevitel is.