Nagyon jellemző a CMV fertőzésre a torokgyulladás (pharyngitis) hiánya. ACMV fertőzés az esetek jelentős részében szövődménymentesen zajlik, esetenként azonban komoly szzövődményeket tapasztalhaunk: tüdő és/vagy mellhártyagyulladás, szívizom gyulladás, izületi gyulladások, idegrendszeri és vérképzési betegségek (encephalitis, polyradiculitis, haemolyticus anaemia, thrombocytopenia, neutropenia).
A laboratóriumi vizsgálatok során a fehérvérsejtek számának megnövekedését tapasztalhatjuk, azonban emelkedett májenzimeket, vagy sárgaságot (icterus) csak igen ritkán találnak.
A CMV fertőzés minden kétséget kizáró diagnózisát csak szerológiai vizsgálatok bizonyítják. A terápia tüneti, mert spontán gyógyulás várható. Ép, jól működő immunrendszer esetén, antivirális kezelés nem szükséges.
Egyéb herpeszvírus-fertőzések
A herpeszvírus- (HSV-1-, HSV-2-,VZV-) fertőzéseket a laikusok is jól ismerik. Szinte mindenkinek van az ismerettségi körében herpeszes beteg, ezért a herpesz felismerése általában nem szokott gondot okozni. A herpesz fertőzést a környezetből kissé előemelkedő lobos alapú, tiszta folyadékot tartalmazó apró hólyagocskák megjelenése jellemzi.
Nyirokcsomó szinten a herpesz fertőzés gyakran jelenik meg fájdalmas duzzanat képében.
Ajakherpesz
A herpesz fertőzések közül az ajkak érintető leggyakoribb formánál a nyirokcsomó érintettség a nyaki és az állkapocs alatti területen jellemző. Az immunrendszer betegségei esetén (AIDS, egyéb immunhiányos állapotok) a herpesz fertőzés az egész szájüregre kiterjedhet (gingivostomatitis herpetica), a fájdalmas hólyagok teljesen elboríthatják a nyálkahártyát. Ilyenkor jellemző a magas láz, a száj-, a garatnyálkahártya és az ajkak heves gyulladása. A klinikai tüneteket az áll alatti és a nyaki nyirokcsomók fájdalmas megnagyobbodása kíséri.
A nemi szervek herpesze
A HSV-2 fertőzés elsősorban herpes genitalis formájában zajlik. A nemi szervek (genitáliák) apró hólyagos (vesiculosus) elváltozásához az ágyéki (inguinális) nyirkcsomók duzzanata társul. A HSV-fertőzések hajlamosak a többszörös kiújulásra.
A fertőzés kezelésére és a visszatérő epizódok lerövidítésére az acyclovir alkalmas.
Bárányhimlő
Bárányhimlő (varicella) kapcsán leggyakrabban a nyaki és a tarkótáji nyirokcsomók nagyobbodását találjuk. A fertőzést láz, légúti és bélrendszeri tünetek jellemzik, melyek 3-7 napig állnak fenn. A láz oldódásakor jelennek meg a tipikus bőrtünetek (maculopapulosus exanthemák). Ebben a fázisban jelennek meg a megnagyobbodott nyaki és tarkótáji nyirokcsomók. A betegség kisded korban fordul elő leggyakrabban.