Fogamzásgátlás és az antibiotikumok
2002/05/15 08:00
5719 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.
Hormonális fogamzásgátlót szedő lányok és nők esetében gyakran felmerül a kérdés: egyéb, a fogamzásgátló tablettával együtt szedett gyógyszer megváltoztatja-e a fogamzásgátlás eredményességét. A kérdés pedig jogos: erre valóban mindenképpen gondolni kell, ha valaki nem akar teherbe esni.

A hüvely hámsejtjei glikogént választanak ki, melyet különböző baktériumok tejsavvá alakítanak. Ezek a baktériumfajok a hüvelyben lévő normál baktériumflóra tagjai. A tejsav a hüvelyben savas kémhatást hoz létre, amely gátolja a betegséget okozó baktériumok és gombák elszaporodását.
Antibiotikumos kezelés során a gyógyszer felszívódik és bekerül a keringésbe, miáltal bárhová eljut, ahová a vér is. Sajnos az antibiotikumok nemcsak a betegséget okozó baktériumokat pusztítják el, hanem a velünk együtt élő, minket védőket is. Ezek a testünk normál flórájának tagjai. Ha végiggondolod, amit eddig leírtunk, te is arra a következtetésre jutsz, hogy az antibiotikumok megbolygathatják a hüvely normális és egészséges flóráját. Ha a tejsavat képző baktériumok száma csökken, akkor elszaporodnak az előbb már említett gombák és baktériumok.
Az antibiotikumok szedésének egyik mellékhatása, hogy ún. Candidiasist okoznak. A candidiasist egy, a hüvelyben élő gomba túlszaporodása okozza. Ez a Candida albicans nevezetű gomba. A candidiasis tünetei közé tartozik a szeméremtest ödémája, vörös színe, a felszínén fehér foltok láthatóak, a betegséget pedig viszkető, égő érzés kíséri.

S hogy mi a helyzet az antibiotikumok és a fogamzásgátlók közti kapcsolattal? A hormonális fogamzásgátlókban lévő progeszteron hatására a hüvely érzékeny flórájának az egyensúlya felborul. A két hatás összeadódik, és elég kellemetlen végeredményt produkál.
Nem ez az egyetlen probléma, ami kialakulhat a két gyógyszercsalád együtt szedése esetén. Vannak olyan antibiotikumok, melyek gyorsítják a fogamzásgátlók metabolizmusát, hatástalanítását.( pl. tetraciklinek, ampicillin) Ilyenkor célszerű valamilyen plussz fogamzásgátlási módszert alkalmazni a terhesség elkerülésére, vagy szüneteltetni a szexuális életet. Az, hogy az antibiotikum szedése után meddig kell vigyázni, függ az adott szertől. Az antibiotikum kiváltásakor célszerű feltenni a kérdést a gyógyszerésznek. Egy biztos, legjobban csak magadban bízhatsz. Jó odafigyelni erre a kérdésre, mert egy be nem tervezett terhesség sok problémát okoz, főleg akkor, ha fiatal vagy.