A fiatal korosztály -leginkább az egy évesnél fiatalabb csecsemők - veszélyeztetettségének oka, hogy a pici gyerekek gyomra lúgos kémhatású, amely közeg ideális létfeltételeket biztosít a szalmonella-baktériumoknak. Az idősebbeket egyéb alapbetegségeik - immunrendszerük gyengesége - teszi hajlamossá a bakteriális fertőzésekre.
Mivel a hasmenéssel járó fertőzések következtében a szervezet folyadékot veszít, a betegség jelentkezésekor a legfontosabb teendő a folyadékpótlás. A kórokozókat csak az étel-, ital- és a székletminta laboratóriumi vizsgálatával lehet kimutatni. Az orvos a laboratóriumi eredmények ismeretében dönt a terápia módjáról, arról, hogy milyen gyógyszert kell alkalmazni.
A szalmonellafertőzést az emberek általában valamilyen állati eredetű élelmiszer - tojás, csirkehús - fogyasztása után észlelik. Nem csak a beteg ember, hanem az általa használt tárgyak, eszközök is fertőznek. Ezért ajánlott mindezeket fertőtleníteni. A szalmonella-baktériumok szaporodásának kedvez a langyos és meleg levegő, közeg, míg hűtéssel, illetve igen magas hőmérsékleten történő sütéssel-főzéssel a kórokozók elpusztíthatók. Az Európa-szerte terjedő fertőzés megelőzésére a WHO 10 pontban foglalta össze ajánlásait.
- Az első és legfontosabb szabály, hogy élelmiszert csak megbízható helyről szerezzünk be.
- Alapszabály, hogy az ételeket alaposan süssük, főzzük meg, és mielőbb fogyasszuk el. A langyos ételek kiváló táptalajul szolgálnak a baktériumok elszaporodásához.
- Ezért is fontos, hogy a romlandó ételeket - például a süteményeket, majonézes készítményeket - hűtogépben tároljuk, az újra fogyasztani kívánt főtt ételeket pedig tálalás előtt újra forraljuk fel.
- Csecsemőknek minden ételt frissen készítsünk.
- A fémdobozos konzerveket felnyitás után ne tároljuk a dobozukban.
- A nyersanyagot - például a csirkehúst - és a készételt ne tároljuk egymás mellett.
- Külön vágódeszkát és kést használjunk a különféle nyersanyagok konyhai feldolgozásakor, s mindent alaposan, folyóvízzel mossunk el.
- A konyhai előkészítő-munkák közben gyakran mossunk kezet. Ügyeljünk a konyha tisztántartására, az ételek megfelelő tárolására, mert az összes ételfertőzés és ételmérgezés 60 százaléka a háztartásokban fordul elő.
- Mivel a tojás az egyik leggyakrabban előforduló fertőzésforrás, a tojást minden esetben mossuk le közvetlen felhasználás előtt bő folyóvízzel. A tojás belsejében lévő szalmonella-baktériumok ellen csak a magas hőmérsékleten történő sütés, főzés védhet meg. A tyúktojást a forrástól számítva 7-9 percig, a kacsa- és libatojást 20 percig kell főzni.
- Feltörés után a tojást azonnal el kell fogyasztani, fel kell dolgozni. A nyári meleg közeledtével már ne készítsünk friss tojásból majonézt, hidegtál-készítményeket. Még a boltban vásárolt kész - tubusos vagy üveges - majonéz feldúsításánál használjunk citromot, esetleg ecetet, joghurtot, tejfölt, mivel a savas vegyhatás gátolja a baktériumok szaporodását. Egy napnál tovább még hűtőgépben se tároljunk nyáron majonézes salátákat. A süteményeken lévő tojáshabot forró sütőben süssük világosbarnára.
A szalmonella-baktérium nagyon ellenálló. A tojásban a kórokozó több hónapig, a tejben 2-3 napig, a tejcsokoládéban akár másfél évig, a csapvízben akár négy hónapig, a baromfiban - még -21 Celsius fokon tárolva is- egy évnél hosszabb ideig képes "elélni".