Felelősség környezetünkért
Június 5-én van a Környezetvédelmi világnap. A világnap megtartásáról 1972-ben döntöttek az ENSZ Stockholmban megtartott, az Ember és bioszféra elnevezésű konferenciáján. Ekkora vált ugyanis nyilvánvalóvá a természettudományok képviselői és a politikusok számára, hogy a jövőben nagyon súlyos problémákat fog okozni környezetünk és vele életminőségünk folyamatos romlása.
A Környezetvédelmi Világnap célja, hogy tudatosítsa az emberekben, hogy felelősek azért, ami a környezetükkel történik, illetve tenniük is kell annak megóvásáért. Konkrétabban a cél az, hogy ösztönözze az energiatakarékosságot, a helyi erőforrások széles körű felhasználását. Továbbá elősegítse a megújuló energiaforrások hasznosítását, a szemét- és hulladékmennyiség csökkentését és felhívja a figyelmet a környezetszennyezés megelőzésére. Az azóta eltelt négy évtizedben történtek jócskán alátámasztották a Környezetvédelmi világnap létrehozásának jogosultságát.
A helyzet ’72 óta csak fokozódott, az emberiség létszáma lassan eléri a 7 milliárdot, ami fokozódó urbanizációhoz, súlyosbodó élelmezési válsághoz, az energiaellátási és hulladékkezelési feladatok megszaporodásához vezet. De nem csak rossz dolgok történtek. Időközben széles körben tudatosult a környezetvédelem eszméje, és ha lassacskán is, de alakul a környezettudatos életmód elterjedése is.
Felmerül a kérdés, hogy ki, mit tehet a világnapon és az év többi napján? Itt egy rövid lista, vonalvezetőnek:
- Élj tudatosan minden nap! Ne dőlj be a reklámoknak, csak azt vásárold meg, amire tényleg szükséged van, és ha lehet, akkor olyan árut vegyél, amit a közeledben gyártottak. Ha a közvetlen környezetedből származik az élelmiszer, akkor a légszennyezést csökkentheted, mert a szállítás kevesebb üzemanyag elégetésével jár.
- Gyűjtsd szelektíven a háztartási hulladékot! Egyre több helyen megtalálhatóak a szelektív hulladékgyűjtők. Ezzel megkönnyíted a feldolgozást és újrahasznosítást.
- Gazdálkodj okosan az energiával! Pénztárcádnak is jót tesz, ha nem pocsékolsz semmit. Ha tartós fogyasztási cikket vásárolsz, olyat vegyél, amiről tudod, hogy sokáig fog szolgálni téged. Inkább a villany- és gázfogyasztásodon spórolj, minthogy olyan pl. olyan cipőt vegyél, ami fél év után leszakad a lábadról.
- Lehetőségeidhez mérten tedd szebbé, élhetőbbé környezetedet, ültess fákat és virágokat! Járj sokat a természetbe és soha, sehol ne szemetelj!
- Vigyázz a vizekre! Minden cseppjére vigyázz, létfontosságú elem, nélküle nincs élet. Ne önts a lefolyóba le nem bomló és olyan anyagot, ami mérgezi a vizeket.
- Tájékozódj a környezetvédelemmel kapcsolatos újdonságokról, és ismerkedj olyanokkal, akiket foglalkoztat ez a téma! Kapcsolódj be környezetvédő szervezetek munkájába, képezd magad a témában!
Az áprilisi Föld Napja és a június 5-ei Környezetvédelmi Világnap között kialakult egyfajta munkamegosztás. Az Föld napján elsősorban a természetvédelemre koncentrálnak, és fő szervezői inkább társadalmi szervezetek, míg az utóbbin a környezetvédelem a fő téma, és szervezésében inkább a kormányzati intézmények vesznek részt.
De nem is ez a lényeg, hanem hogy legyen minden nap a Földé és a környezetvédelemé - sokkal könnyebb ezért tenni, mint ahogy ez elsőre látszik.