Lázas állapot általában fertőzés hatására jön létre. A bekerülő fertőző mikroorganizmusok aktiválják az immunrendszert, ennek eredményeképpen pedig belázasodunk. A megemelkedett testhőmérsékletet általában a fertőzést hordozó baktériumok, vírusok, gombák sem szeretik, hiszen szaporodásukat vagy magát, az életben maradásukat gátolja. Amennyiben figyelmesen olvastátok az előző sorokat, kiderülhetett, hogy a láz kialakulása gátolja a fertőzés szervezetben való terjedését.
Hogyan jön létre a láz?
A testünkbe valamilyen úton-módon bejutó mikroorganizmusok - melyek lehetnek akár baktériumok, akár vírusok vagy mondjuk gombák is - a felszínükön olyan molekulákat hordoznak, melyeket az immunrendszer felismer. Az immunrendszerünk tagjai közé tartozó makrofágok a felismert kórokozók hatására egy olyan anyagot bocsátanak ki, amely az agy hipotalamusz részében található hőérzékeny, és a hőmérséklet szabályozásban szerepet játszó idegsejtek hőmérséklet érzékelését elállítja. Ennek hatására ezek a neuronok (idegsejtek) most magasabb maghőmérsékletet fogadnak el normálisnak. A lázas állapot kezdeti szakaszában fokozódik a hőtermelés. A beteg fázik, remeg, mindez pedig plusz hőt hoz létre. A normálisan aktiválódó hőleadás azonban nem indul meg, a bőr erei összehúzódnak, ezáltal a felesleges hő eltávozását megakadályozzák. Egy idő után helyreáll az egyensúly a hőtermelés és a hőleadás között, aminek hatására a bőr erei elernyednek. A láz oldódási szakaszában a bőr erei kitágulnak és megindul a verejtékezés is. A testhőmérséklet pedig visszaáll az eredeti értékre.
Bár az tény, hogy a láz segíti a betegség lekűzdését, de arról sem szabad megfeledkezni, hogy a 39-40 oC feletti testhőmérséklet a szervezetnek sem tesz jót. A láz megterheli a keringést és a szívet, valamint magas hőmérsékleten az emberi fehérjék is kicsapódnak. A hőemelkedést nem feltétlenül, de a lázat már biztosan csillapítani kell. A lázcsillapítást 38 oC felett célszerű elkezdeni. Lázcsillapításra általában gyógyszereket használunk, melyek - bár a lázat csökkentik - a normális testhőmérsékletet nem befolyásolják. Vannak olyan esetek, amikor a gyors segítség nagyon fontos, vagy amikor a gyógyszerek nem viszik le a lázat. Ilyenkor kell a hideg vizes borogatást, a priznicelést, vagy akár a hideg fürdőt segítségül hívni. Egy biztos: saját tapasztalatból mondhatjuk, hogy ez betegen nagyon rossz érzés, de nagyon hatékony. A fürdő ne legyen jéghideg, hanem inkább langyos. Fokozatos, óvatos hideg víz hozzáengedésével hűtsük a testünket és a vizet. A hirtelen hideg víz ugyanis nagyon megterhelheti a szívet. A láz kiszáradással is fenyeget, ezért a sok folyadék fogyasztása szintén nagyon fontos. A kisgyermekeknél a magas láz akár görcsöket is okozhat, ezért, ha esetleg kistestvéred van, erre feltétlenül figyelj oda!