A napozás hatása bőrünkre
Bőrünk szervezetünk egyik legfontosabb védelmi vonala a külvilág ingerei ellen. Véd a mechanikai hatásoktól, a kórokozóktól és többek közt a káros sugaraktól is. Három rétege közül legkívül a hám, alatta az irha, legalul pedig a bőralja helyezkedik el. A hámrétegben találhatók azok a festéksejtek (melanociták), amelyek a pigmentszemcséket (melanin) termelik. Ezek a pigmentszemcsék felelősek azért, hogy kiszűrjék a káros sugarakat.
A pigmentszemcsék mennyisége egyéntől függ. A barna bőrűekben több, a világos bőrűekben kevesebb van, nem csoda, hogy utóbbiakra más napozási szabályok vonatkoznak. A pigmentszemcsék mennyisége a napsugarak hatására megemelkedik, ez okozza majd a barnulást.
Napozási szabályok
Bőrünk csak bizonyos mértékben képes megvédeni szervezetünket a káros sugaraktól, a rendszeres napsütés néhány év vagy évtized elteltével súlyos betegségeket okozhat. Az alapvető napozási szabályok a következők:
- Kerüld a napot délelőtt 11 és délután 16 óra között!
- Mindig használj naptejet!
- Védd arcod és ajkaidat is a káros sugaraktól!
- Nemcsak napozás során károsodhat kültakaród. Séta, kerékpározás, vitorlázás stb. során is gondoskodj a fényvédelemről!
- A világos bűrűek kerüljék a közvetlen napsugárzást! Viseljenek fehér hosszúujjút és nadrágot!
A vizsgálatok azt mutatják, hogy délelőtt 11 és délután 16 óra között megemelkedik azon káros sugarak mennyisége, amely később bőrbetegségeket okozhat. A naptej használata nemcsak napozáskor indokolt, hanem minden olyan testrészen, ami napsugárzásnak van kitéve. Bőrünk mellett érdemes odafigyelni szemünk és ajkaink védelmére is.
Mit mutat meg a naptejek faktorszáma?
A faktorszám azt adja meg, hogy az adott faktorszámú naptejet használva mennyi idővel tovább tartózkodhatunk a napon anélkül, hogy leégnénk. A faktorszám csak az UV-B sugárzással szembeni védőhatásról ad információt, a szintén káros UV-A sugárzással szembeni védelemről nem nyújt tájékoztatást.
Ha a naptej faktorszáma 5, ez azt jelenti, hogy a normál napon tartózkodáshoz képest (20 perc) ötször annyit, azaz 5x20=100 percet lehetünk napsugaraknak kitéve.
Mit tegyünk, ha leégtünk?
Hidegvizes borogatással hűtsük az égett felületet, illetve használjunk leégés utáni szereket. Hólyagok esetén (másodfokú égés) semmiképp se lyukasszuk ki azokat! Kerüljük a mindenféle házpraktikákat, tejföl, étolaj stb.! Nem árt, ha tudjuk, hogy egyetlen leégés is növelheti a bőrrák kialakulásának esélyét.
Mit kell tudni a bőrrákról?
Jelen ismereteink szerint a bőrrák legnagyobb rizikófaktora a bőrt ért közvetlen napsugárzás. A bőrrák az első négy leggyakoribb daganattípus közt szerepel hazánkban, különösen veszélyeztetettek a világos bőrűek, illetve akiknek sok anyajegye van. De természetesen a sötétebb bőrű, anyajegy nélkülieknél is kialakulhat. A korai felismerés szinte 100%-os gyógyulást hozhat, előrehaladott állapotban azonban halálos is lehet, elsősorban az áttétek miatt.
Érdemes bőrgyógyászhoz fordulnunk, ha:
- anyajegyünk nőni kezd, alakja megváltozik,
- az anyajegy vérzik,
- nehezen gyógyuló seb keletkezik bőrünkön.
Világos bőrűeknek, illetve azoknak, akiknek a családjában előfordult bőrdaganat érdemes évente bőrgyógyászati szűrővizsgálatra menni.
És a szolárium?
Jelen kutatások szerint a rendszeres szoláriumozás növeli a bőrrák kialakulásának esélyét. Azt, hogy havi hány alkalom alatt veszélytelen, nem tudjuk megmondani, tanácsként csak annyi szerepelhet, hogy kerüljük a szoláriumozást!
Marsi Zoltán cikke