A PET palack a napjainkban használt ásványvizes, üdítős, egyéb élelmiszer csomagolásra használt flaskák zöme. Miután felbontottuk és kiöntöttük belőle az üdítőt vagy ásványvizet, aztán pedig újratöltjük, a mikroorganizmusok már fellelhetőek benne. Szakemberek szerint felbontást követően 24 óra elteltével megjelenhetnek a baktériumok, a palackok belső felszíne ugyanis nem tükörsima, ezért meg tudnak tapadni rajta a baktériumok, gombák. Viszont kifőzni sem lehet őket, így nem igazán lehet sterilizálni, mint az üvegeket. Felhasználhatjuk azonban például nyaklánc, dzsúsz-kiöntő készítéséhez, hajó vagy ház építéséhez.
„A Hulladék Munkaszövetség (HuMuSz) szerint a termékdíj törvény friss módosítása nem felel meg az uniós alapelveknek, nem segíti a hulladék megelőzést, nem von felelősségre, sérti a közérdeket.” A PET palackok újrahasznosítása több vonalon is megoldható lenne. Bár az égetés több szempontból is káros, de anyaghasznosítás vonalon el lehetne indulni.
„A PET-et – anyagában – lehet úgy hasznosítani, hogy abból újabb „flakon” készüljön. Megközelítőleg 30% másodnyersanyagot lehet betenni az új palackok gyártásába. Erre példa a Nyugat-Európában már használatos szendvics technológia, amely szerint a háromrétegű PET palack középső rétege újrahasznosított anyagból épül föl. Továbbá lehet persze műszálat húzni belőle, amit a textilipar tud felhasználni, illetve geo-textíliát, azaz üveg- vagy kőzetgyapotszerű szigetelőanyagot is készíthetnek belőle. Ez utóbbi egy nagyon támogatandó technológia. Állítólag Magyarországon is fog ilyen, ezzel foglalkozó üzem épülni.” – mondta Szilágy László (HuMuSz)
A HuMuSz támogatja az elképzelést. Az eldobható csomagoláskora kivetett betétdíj egy recycling célú begyűjtést takar: visszagyűjtik, bedarálják és így lesz belőle valamilyen új termék. Sokkal kevesebb lenne az eldobált italcsomagolás, sokkal jobban járnának a fogyasztók, sokkal több, tisztább és jobb minőségű lenne a begyűjtött másodnyersanyag és nem utolsó sorban fejlődhetne a hasznosító ipar is Magyarországon. Egyelőre ugyanis semmiféle PET feldolgozás nincsen, csak előkezelés: bálázás, darálás, mosás. De semmi egyéb.
Napjainkra sajnos megszokott látvány, hogy a PET palackok tömegesen borítják el környezetünket. Nézzünk körbe mit látunk saját házunk bejáratánál.
- Ötletek és további információk itt olvashatók.