A magyar-szlovák kerecsensólyom-védelmi LIFE-program keretében 2007-ben 10 fiatal kerecsensólyom lett felszerelve műholdas jeladóval. Az akcióban részt vevő Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és szlovák partnerének célja, hogy megismerjék a kerecsenek kóborlási, vonulási szokásait, valamint felderítsék az időszakos megtelepedési, illetve telelőterületeket.
A kerecsensólyom az egyetlen olyan ragadozó madarunk, amely fontos szerepet játszik a magyarság hitvilágában - lásd Emese álmát. Az eurázsiai sztyeppzóna karakterfaja, amelynek Kárpát-medencei populációja az elterjedési terület szélén helyezkedik el, ezért fokozottan sérülékeny. Az állományt ért negatív hatások miatt az 1970-es évek közepére a fészkelő párok száma 30 alá csökkent. Az évtized végén megkezdett fészekőrzéseknek és egyéb védelmi intézkedéseknek köszönhetően jelentősen emelkedett a kirepült fiókák száma. A kerecsensólyom keleti elterjedésű faj. Európában hazánkon kívül Csehországban, Szlovákiában, Horvátországban, Ukrajnában, Oroszországban, Moldovában, Romániában, Bulgáriában és Ausztria határainkhoz közeli területein fészkel. Ázsiában fészkelőterülete egészen Mongóliáig terjed. Fészkelőterülete egybeesik legkedveltebb zsákmányállatainak, az ürgefajok elterjedési területével. A századfordulón szórványosan az ország egész területén költött. Napjainkban a hazai állomány a Duna-Tisza-közén, a Tiszántúlon, a középhegységekben és azok peremén fészkel. Középhegységeinkben fán és sziklán egyaránt költ. Sík vidéken kedveli az ártéri, illetve a ritkás, tisztásokkal tagolt erdőket, de fészkel teljesen nyílt, illetve extenzíven művelt területeken is. Hazánkban a kerecsensólyom fokozottan védett faj, eszmei értéke alapján (1 000 000 Ft) a legmagasabb kategóriába tartozik. A magyar Vörös Könyv szerint a közvetlenül veszélyeztetett fajok közé tartozik.
A magyar és szlovák szakemberek által a madarakon elhelyezett, öt-öt darab 20 grammos, napelemes adó segít követni a sólymok útját. Néhány adó beépített GPS egységgel is rendelkezik, ami többszöri és pontosabb helymeghatározást tesz lehetővé. Azonban védelmi okok miatt, elszeretnék kerülni, hogy a madarak helyzetét a világhálóra feltett adatok alapján pontosan meg lehessen határozni. Azt a megoldást választották, hogy a Google Earth térképen ábrázolt mozgásokat JPG formátumban teszik fel a honlapra, és mindig néhány nap késéssel. Az oldal a www.kerecsensolyom.mme.hu címen érhető el.