eTwinning Szakmai találkozó, Pozsony
2016/12/16 13:42
1576 megtekintés
A cikk már legalább egy éve nem frissült, az akkor még aktuális információk lehet, hogy mára elavultak.

Pisák Ildikó beszámolója.

etwin1 Izgatottan vártam az első eTwinning nemzetközi találkozót, melyen részt vehettem. Előkészület részeként névjegykártyát (előlap angol, hátlap magyar nyelven) készítettem, mely egy tanári táblát ábrázol és „krétával” írottan szerepelnek rajta az adatok. Ekkor még nem tudtam, hogy a szervezők mindenre gondoltak, és a csomag részeként kaptunk a résztvevő országokról egy listát név, ország, e-mail cím és iskola szerint csoportosítva.

Október 6. (Csütörtök)

Az első előadást Carmen Rodriguez Hernandez tartotta, akinek megnyitó beszéde után egy lengyel beszámoló következett, a. Learnenglish projektről, melynek során franciákkal, görögökkel dolgoztak együtt egy hónapon keresztül. Az előadás folyamán a következő kulcsmondatok többször előfordultak: „Change your thinking”, „Think outside the box”,”Break the rules” stb. Az első kifejezés (Változtasd meg a gondolkodásodat!) gyakran előfordul a New Age generáció The Secret c. könyvében, a 2. gondolat szintén gyakori divatos kifejezés, illetve a 3. gondolat Arnold Schwarzenegger Motivation – 6 rules of success speech c. videójában megtalálható a 0.49 másodpercnél. Ezeket a gondolatokat manapság célszerű beépíteni egy-egy előadásba, a diákoknak valóban motivációt adhat. Az előadásban beszélt még a különböző applikációk alkalmazásának fontosságáról, a felnőtt-képzésről, egy eTwinning projekt felépítésének lépéseiről, melyet sok esetben Brainstorming előz meg. A lépések ismertetése után a projekt összegzésének és értékelésének fontosságát hangsúlyozta.

Az előadás után mindenkinek az asztalán lévő tábla csoki alapján kellett megkeresnie azt a csopor-tot, akikkel együtt kellett dolgoznia a csütörtöki nap folyamán. Nekem egy török, egyegy lengyel és egy magyar csoporttársam lett. Közösen egy bemutatkozó szöveget kellett készítenünk, majd ezt követően az egyes csoportok bemutatták saját tagjaikat, ki honnan érkezett, milyen iskolában tanít, milyen tárgyakat tanít, hány éves diákoknak. Ez a bemutatkozó játék zárta az estét, ami után követ-kezett a vacsora, majd a magyar team elindult felfedezni a várost.

Október 7. (Péntek)

Pénteken a szervezők a résztvevőket két csoportra osztották Először az eTwinning Portálról és a TwinSpace használatáról hallgattam előadást, melyet Zuzana Mészárosová tartott. Mivel minden résztvevő hozott magával laptopot, így élőben kipróbáltuk a Testvérteret.

A Conflicts and Differences workshopon egy érdekes bevezető játékban vettünk részt, mely a nemzetek viselkedésének különbségeire próbálta felhívni a figyelmet. Magát a feladatot megtaláltam az interneten, és innen letölthető.

A játék végeztével a nemzetek különböző gesztusairól néztünk meg egy rövid videót, mely szintén érdekes szituációkat szülhet, ugyanis egy gesztus az egyik országban teljesen más jelenthet, mint a másikban.

etwin2 Délután Kornélia Lohyňovától meghallgattuk, hogyan fejlesszük a vállalkozói ismereteket, készségeket az iskolában. Az előadás után egy csoportfeladatban vettem részt, két örmény és egy szlovák hölggyel közösen papírvárat készítettünk. A feladat úgy hangzott, hogy az a csapat győz, aki a legmagasabb papírvárat építi a legrövidebb idő alatt.

A papírvárak után is csoportban dolgoztunk, bemutatták a Padletet és egy hangot is rögzítő appliká-ciót, valamint videószerkesztő, mémkészítő és kvízkészítő alkalmazásokkal ismerkedtünk meg. Elkészítettem az addig készült eTwinning képekből felépülő videómat, egy szlovák hölggyel közösen készítettem kvízt, majd egy mémet is sikerült összehoznom.

A kvíz készítése közben beszéltem a szlovák kollégának a Weekly activity list c. projekttervemről, mely nagyon megtetszett neki, hiszen menedzsmentet tanít és hasonló tantárgyakat, mint én. Igaz ő csak felnőttoktatásban, én speciális iskolában is, de ez nem tartott vissza minket attól, hogy közös projekt megvalósításáról kezdjünk egyeztetni, szabadidős tevékenységünk, városnézésünk során sikerült a részleteket is megbeszélnünk.

Október 8. (Szombat)

Az utolsó nap reggelén egy török kolléga mutatta be nyertes projektjét, amiért Brüsszelben díjat vehetett át, majd egy másik pedagógus mutatott be szintén nyertes projektet. Gabriela Podolanová ismertette a jó projektek jellemzőit. A szlovák Nikoleta Puchá javaslatára bemutattuk az ötletemet Gabrielának, aki tanácsokkal látott el minket. A My Twinspace-re feltöltöttem a „Weekly activiy list – Don’t waste your time!” című projektemet, melyhez Nikoleta is csatlakozott.

Zárásként mindenki megkapta az oklevelét a részvételről, a napot az egyéni fotók és végül a csoportfotó zárta.

etwin-csop

eTwinning info

Bemutatkoznak az eTwinning nagykövetek Az eTwinning program magyarországi képviseletében nyolc nagykövet segíti az érdeklődők munkáját.
eTwinning Nagykövetek csoport a Közösségben Moderált csoport a szakmai közönség számára.
eTwinning HelpDesk A csoport célja, hogy szakmai, technikai segítséget nyújtson az eTwinning program résztvevőinek.
e3 A projekt célja egy eTwinning Pedagógiai Műhely létrehozása, ahol a résztvevők egy projektötlet kidolgozásán munkálkodnak.

Untitled Document

Info és elérhetőségek