2014-ben a Nemzeti Minősítést megnyert projektek közül 10 projekt jelentkezett a Nemzeti Versenyre. Úgy gondoljuk, hogy ezek a projektek jó példaként szolgálhatnak minden eTwinningező pedagógus számára, így az előző évhez hasonlóan szeretnénk egy cikksorozat keretében közölni a projektekben dolgozó pedagógusok projektbemutatóit.
Az alábbiakban a Rákosmenti Csicsergő Óvoda, Európai Minősített eTwinning Projekt címet is elnyert projektjét mutatja be a projektet vezető óvodapedagógus, Szépné Vinczencz Katalin.
Egyszer volt, hol nem volt...
Általában így kezdődnek a tündérmesék. De most úgy kezdődik, hogy Rákosmentén van a Csicsergő Óvoda. Ennek az óvodának a Cinege csoportjáról szól a történet.
A projekt indulása is mesés volt, mivel a 2013-as eTwinning versenyen találkoztunk Kiss Mónikával, aki elmesélte nekem az ötletét, és így vágtunk bele ebbe a projektbe. Partnereink temesvári és görög első osztályosok voltak.
Projektünk már a címével is felhívja a figyelmet fő törekvésünkre: kifejezi, hogy a mese tanít és szórakoztat egy időben, továbbá, hogy maradandó, mindennapi élményt nyújt a gyerekeknek. Ezt nemcsak a mindennapi meseolvasás teszi lehetővé, hanem az, hogy úgy éljük meg a gyermekekkel a mindennapokat, mintha egy tündérmese résztvevői lennénk.
A vándorúton kéz a kézben
A különböző európai országokban élő gyerekek „kéz a kézben” elindultak vándorútra, mint a legkisebb királyfi a mesében. Az utazás alatt a kicsik különböző feladatokkal találkoztak, melyek elvégzése során óriásokká válhattak. Az első az egészség kihívás volt, mivel a hosszú vándorúton szükségük van jó egészségre – a csoportunk gyümölcssalátát készített és képeket gyümölcsnyomatokkal. A második, a szeretet kihívása karácsony idejére esett – ajándékokat készítettünk és küldtünk egymásnak partnereinkkel. Az átváltozás kihívás a farsangi időszakot színesítette, amikor beöltözhettünk kedvenc mesehőseink jelmezébe. Végül az ész kihívása következett – tündérmeséhez kapcsolódó feladatlapokat küldtünk egymásnak, melyeket a gyerekek nagy lelkesedéssel oldottak meg.
Gazdag IKT eszköztár
Az eTwinning projekt mindvégig szerves részét képezte az éppen aktuális óvodai projektnek. Célunk az volt, hogy a gyermekek játékosan, a mese eszközeivel számos fontos ismeretre tegyenek szert, megismerkedjenek az egészséges életmóddal, ünnepekkel, illetve hogy egymás iránt figyelmességet, tiszteletet mutassanak stb. A foglalkozások során az idegen kultúrák megismerésére, a nyelvek sokféleségének megtapasztalására is kitértünk, így foglalkozásainkba a különböző országok meséit, népviseleteit, hagyományos süteményeik elkészítését is bevontuk. Kiemelkedően fontos volt, hogy a gyermekek fantáziája, értelmi képességeik, viselkedéskultúrájuk, toleranciájuk fejlődjön, és általánosan nyitottabbá váljanak a világra. Számos IKT eszközt alkalmaztunk a projekt során, (számítógép, fényképezőgép, kamera, diktafon, projektor, interaktív tábla, internet). A partnerekkel e-mailen és a Testvér Téren keresztül tartottuk a kapcsolatot és skypon keresztül videohívást indítottunk, amely a gyermekek számára különleges élmény volt.
Itt a vége, fuss el véle... - mi, a Cinege csoport egészen a Nemzeti eTwinning versenyig futottunk, ahol az idei évben is nagyon jól éreztük magunkat. A versenyt követő gyereknap is felejthetetlen élményt nyújtott számunkra.
Ezúton szeretnék köszönetet mondani Nagyné szabó Etelkának a Rákosmenti Csicsergő Óvoda vezetőjének és Lekk Mónikának, az Educatio Szakmai Támogató Rendszerek Iroda nemzetközi szakmai munkatársának a sok biztatásért és támogatásért.