Első az ARPANET
Az email az angol electronic mail kifejezésből származik, ami legegyszerűbben elektromos postaként fordíható le. A világ legelső elektronikus levélváltása két egymás mellett lévő számítógép között történt, amit az úgynevezett ARPANET hálózaton keresztül küldtek el.
Ez a rendszer tekinthető az internet elődjének, s nem véletlen, hogy ennek a sikeres működése eredményezte a későbbiekben azt, hogy az internet és az internetezés világszerte fontos része az emberek hétköznapi tevékenységnek. S ahogy a rendszerek tökéletesedtek, úgy hódított teret az emailezés, amely előbb keletkezett, mint az előbbiekben említett internet.
A kukac
Az email történtete 1965-ben kezdődött, amikor egy ma már matuzsáleminek számító nagyszámítógép több felhasználója között egyfajta kommunikáció zajlott. Ezt követően rendszerek sora váltotta egymást, míg nem 1971-ben Ray Tomlison a felhasználó nevének, illetve a számítógép azonosítójának elválasztására a kukac jelent használta. A @ jelet angolul „at”-nak nevezik, a magyar nyelvi használatban azonban előfordul, hogy csigának, ormánynak, farkasnak becézik.
Sőt, ez a csiga formájú karakter még távírókóddal is rendelkezik: rövid-hosszú-hosszú-rövid-hosszú-rövid. Az elválasztásra használt jelet nem a számítástechnika ismerte fel és használta először. A spanyolok arroba néven súlymérésre használták, míg Tomlison idejében Angliában az egységárat határozták meg vele. Az üzenetek ma már a számítógépek között SMTP típusú és Sendmailhez hasonló programok segítségével kerülnek továbbításra.
A felhasználók üzeneteiket POP, illetve IMAP típusú kapcsolatok segítségével töltik le a kiszolgálókra. Nagyobb vállalati rendszerek esetében például Lotus Notes, Microsoft Exchange megoldásokat alkalmaznak. Az email alapvetően 7 bites ASCII szöveg átvitelére alkalmas, de a fejlesztéseknek köszönhetően ma már lehetőség van bináris adatok, így képek, hangok, stb. továbbításra az üzenetek mellékletében.
Itt a SPAM
Az email forgalom jelentős részét manapság az úgynevezett kéretlen levelek, üzenetek, vagyis a spamek adják.
Az első ilyen üzenetet egy DEC nevű cég küldte a Decssytem-20 nevű és a TOPS-20 operációs rendszer bemutatására 1978-ban. A május 3-án szétküldött levél azonban óriási port kavart akkoriban Amerikában, hiszen a cég illegálisan szerezte meg azt a címlistát, amelyre továbbították a kéretlen elektronikus levelet, amelyet csak 1973 óta hívnak spamnek.
A szó eredetileg egy konzervgyártó cég által használ kifejezésből származik: Shoulder Pork and hAM rövidítései. Általánosságban tehát elmondható, hogy aki internetezik, az emailezik is, hiszen az azonnali kommunikációnak ez a leggyorsabb formája. Pontosabban,a ma már a fiatalok körében egyre népszerűbb azonnali üzenetküldök mellett is, még mindig ez a kapcsolatfelvétel egyik legpraktikusabb módja.