A Google már eddig is sokat tett a nyelvekért. Keresőjében is segíti a más nyelveken való tájékozódást, 2006 óta pedig saját fordítót, a Google Translatet is működteti.
Most azért tesz lépéseket, hogy elkerülhessük az előbb említett folyamatot és megőrizhessük a legveszélyeztetettebb nyelveket is. Néhány intézettel együttműködve elindította az Endangered Languages Project elnevezésű programot, melynek lényege, hogy a Google honlapján mindenki feltölthet és megoszthat a veszélyeztetett nyelvekkel kapcsolatos szöveg-, és hangfájlokat, információkat.
A kezdeményezés abból az elgondolásból fakad, miszerint az emberiség minden egyes nyelvvel kevesebb lesz, amit elveszt. A projekt céljából alapították a Alliance for Linguistic Diversity-t, mely támogatja és segíti a célkitűzést. Ez a nyelvek katalogizálásában segít. Összegyűjti azokat a csoportokat, melyek a kihalással fenyegetett nyelvekkel és azok megmentésével foglalkoznak.
A programot a First Peoples Cultural Council és az Institute for Language Information & Technology (Eastern Michigan University) felügyeli, a Google mellett pedig összesen 28 tag működik együtt a nemes cél érdekében.
A megmentés mellett természetesen a tudományos kutatás is szerepel a program hosszú távú céljai között, illetve annak elősegítése, hogy a kihalásra ítélt nyelvek újra tanulhatóak legyenek.
A honlapon találhatunk egy térképet, melyet görgetve megismerkedhetünk az eltűnőben lévő nyelvekkel és azok területi jelenlétével. A veszélyeztetettség fokát színek jelölik, ha pedig lekattintjuk valamelyiket, elolvashatjuk a fontosabb információkat, mint például, hogy hányan és melyik régiókban beszélik az egyes nyelveket. A nyitólapon rögtön megismerhetjük a koro, a navahó vagy az aragóniai nyelveket. A koró egy indiai nyelv, melyet mára csupán ezer ember beszél.
Az együttműködés és a felhívás egyaránt nagyon fontos, így a szakemberek szeretnék, ha idővel a közösségi oldalak, a videó megosztók, sőt, akár a mobiltelefonos üzenetek is segíthetik a veszélyeztetett nyelvek megmentését.
A megfelelő összefogással megmenthető lesz az a 3000 nyelv, melyet ma már csak nagyon kevesen ismernek. Ezek mind bekerültek az adatbázisba és felkereshetők. Egyelőre Google fiókkal lehet bővíteni, információkat hozzáadni a nyelvekhez.
További információ az Endangered languages honlapon.