1. Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeuma - Ilyen tavasz csak egy volt…
A Történeti Múzeum az egész család számára kínál színes programlehetőségeket. Az 1848-as eseményeken túl Budapest történetének legérdekesebb eseményeivel ismertetik meg látogatóikat.
A Történeti Múzeum az egész család számára kínál színes programlehetőségeket. Az 1848-as eseményeken túl Budapest történetének legérdekesebb eseményeivel ismertetik meg látogatóikat.
Ünnepi program:
10.30-11.30 Tárlatvezetés a Fény és Árnyék – A főváros 1000 éves története című kiállításban
11.00-13.00 A Nemzeti dal nyomtatása korabeli nyomdagépen
12.00-16.00 Kézműves foglalkozások: Térbeli képeslap és kokárda készítése
12.30-13.30 Vetített képes előadások:
- A tavaszi hadjárat és Buda ostroma
- Kísérlet a Lánchíd felrobbantására
14.00-16.00 A Nemzeti dal nyomtatása korabeli nyomdagépen
14.00-15.00 Vetített képes előadások:
- A tavaszi hadjárat és Buda ostroma
- Kísérlet a Lánchíd felrobbantására
15.00-16.00 Verbunkos zenei program és táncbemutató
Közreműködik: Tabulatúra Együttes
2. Parlament
A nemzeti ünnepen rövid országházi sétát tehetünk, melynek során a látogatók az épület főlépcsőjét, a Kupola termet, Koronázási Jelvényeket tekinthetik meg.
3. Országos Széchényi Könyvtár
10.00–18.00 A látogatók kinyomtathatják a Nemzeti dalt és a 12 pontot a Heckenast nyomdagépen.
4. Hadtörténeti Intézet és Múzeum – Forradalmi forgatag 2013
A Hadtörténeti Múzeum programjai a hosszú hétvége teljes ideje alatt kipróbálhatók.
Folyamatosan zajló programjaik:
- Hagyományőrző honvéd tábor
- „A szabadságharc fegyverei” – fegyverbemutatók
- Rendhagyó tárlatvezetések – óránként
- Szablyavívás
- Történelmi játszóház
- Legyél te is huszár! - fotózás
- Kreatív emlékezet – kézműves foglalkozások
- Nemzeti Emlékhelyek 1848-49 fotókiállítás
- Kedvezményes könyvvásár
14-16 óra „Fordulj, pördülj!” korabeli zenék, táncoktatás Honvéd Együttes Márványterem
5. Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára – Csatáról csatára a levéltárban
A Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára március 15-én ismét kalandos időutazásra várja a látogatóit, melynek során végigjárhatják az 1848-1849-es forradalom és szabadságharc jelentős színtereit, megismerhetik annak legfontosabb eseményeit, szereplőit. Minderre a levéltár őrizetében lévő gazdag korabeli irat- és könyvészeti anyag ad lehetőséget, melyek egy részét eredetiben is megtekinthetik a látogatók, másrészt ezekkel kapcsolatos játékos feladatok megoldásával mélyíthetik el tudásukat: El tudom-e olvasni Kossuth Lajos kézírását? Eligazodok-e Pest-Buda 1848-as térképén? Egy forint az hány krajcár? Aki végiglátogatja a rendezvény összes helyszínét, ezekre kérdésekre helyes választ tud majd adni.
- A látogatók a Levéltár Bécsi kapu téri palotájába belépve Buda város rendőri hivatalában egy korabeli íróasztal mellett írnokokkal útlevelet állíttathatnak ki, amit az ezt követő feladatok sikeres teljesítése után minden állomáson, lepecsételnek a szigorú rendőrhivatalnokok.
- Budáról Pozsonyba utaznak a belépők, ahol az országgyűlésben az első független felelős magyar minisztérium tagjaival ismerkedhetnek meg.
A következő állomás egy toborzóhely, itt mindenki eldöntheti, hogy huszárként, avagy honvédként akar-e belépni a seregbe, majd ezt követően elkészítheti saját egyenruhájának korhű rajzát. - Landerer és Heckenast nyomdájában korabeli kiképzési szabályzatokat, szállásjegyzékeket, újságokat tekinthetnek meg, és ezek alapján kell egy feladatlapot kitölteniük. A besorozott honvédek tulajdonképpen itt kapják meg a szükséges kiképzést.
- A következő állomáson a szabadságharc csatáin kell részt venni, s az egyes helyszíneket vaktérképpel kereshetik meg.
A látogatók a harc sikeres teljesítése után a nevükre kiállított komáromi menlevelet kapnak. A feladatok teljesítésének sikerességétől függ, hogy milyen rendfokozattal bocsátják el őket a honvédseregből.
+1 Eger
Az Egri Várban a Dobó István Vármúzeum szervezésében az ünnepi hétvégén különböző családi programokkal várják a látogatókat. A kisebbek kézműves foglalkozásokon különleges kokárdát készíthetnek, vitézi próbákon újraélhetik a szabadságharc csatáit, megismerkedhetnek a huszárok fegyverviselési szokásaival, zászlót és huszárbabát készíthetnek.