A közelmúltban különböző forrásokból számos könyvtár újult meg, nemcsak tereiben, hanem szolgáltatásaiban is. Emellett közel három éve működik a Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek projekt keretében Az én könyvtáram program a tanulás támogatására.
Ma különösen fontos, hogy a gyerekek és fiatalok olyan útravalót kapjanak, mely már nem a lexikális tudás átadását jelenti, hanem készségek és kompetenciák fejlesztését, a jövőben való boldogulás lehetőségét. A Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár fogja össze azt az országos fejlesztést, mely a diákokat és pedagógusokat segíti a tantermen kívüli tanulás támogatásával, az olvasásfejlesztés, a digitális szövegértés, a könyvtárhasználat és információkeresés, szövegértésfejlesztés négyes célkitűzése mentén.
Az én könyvtáram program keretében elkészült - többek között - 90 egyedi, a köznevelés igényeihez igazodó, innovatív, a fiatalok számára izgalmas területeket felölelő program, hogy közelebb hozza hozzájuk az irodalmat, a kultúrát, a művészetet, a digitális műveltséget és a helyet, ahol mindez egyszerre megtalálható: a könyvtárat. A különböző korcsoportoknak szóló feladatok erősítik a kooperációt, támogatják az élmény alapú tanulást, eszközként használják a gamifikációt. Nem helyettesítik a formális tanórai képzést, viszont egyfajta fűszerként járulnak hozzá ahhoz, hogy az órai tananyag még befogadhatóbb legyen, fejlesztve a diákok kognitív gondolkodását és a kreativitását.
A cél, hogy az olvasás élménnyé, örömforrássá, a tudás megszerzése pedig hatékonyabbá váljon.
A mintaprogramok - módszertani leírással - már megtalálhatóak Az én könyvtáram honlapon.
A „Múzeumi és könyvtári fejlesztések mindenkinek” EFOP -3.3.3-VEKOP/16-2016-00001 számú projekt Az én könyvtáram programrésze az Európai Unió támogatásával valósul meg.